Siyaset 18.6.2021 17:30:14 1133 defa okundu

HDP’ye saldırı Tunceli’de kınandı

“Sadece tetikçi değil azmettirenler de bulunmalı”...VİDEOLU HABER

 

HDP İzmir İl Örgütüne yönelik saldırı Tunceli’de protesto edildi. Yapılan açıklamada, “Tek merkezden ve topyekûn gerçekleşen bu tür saldırılara karşı, emek ve demokrasi güçleri olarak dayanışmayı büyüteceğiz. Sadece tetikçi değil, saldırıyı azmettirenler de bulunmalı. Bu karanlık tezgâh açığa çıkarılmalı, tüm sorumlular yargılanmalıdır” denildi.

 

“KATİLLERİ TANIYORUZ”

Halkların Demokratik Partisi İzmir il binasına yönelik düzenlenen ve bir kadının katledildiği silahlı saldırıya tepki göstermek amacıyla Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri basın açıklaması gerçekleştirdi.

Siyasi parti ve kurum temsilcileri, Tunceli Baro Başkanı Kenan Çetin, HDP Milletvekili Alican Önlü ile çok sayıda yurttaş Sanat Sokağında bir araya geldi.

Deniz Poyraz’ın fotoğrafı ile ‘Katilleri Tanıyoruz’ pankartının açıldığı açıklamada, sık sık ‘Gün gelecek devran dönecek, katiller halka hesap verecek, şehit namırın’ sloganları atıldı.

 

“POLİS KATİLE ‘İSMİN NE ABİCİM’ DEYİP KOLLAYARAK GÖZALTINA ALIYOR”

Açıklamada konuşan HDP İl Eş Başkanı Nurşat Yeşil, “Sürekli polislerin beklediği, içeri giren çıkan herkesin kayıt altına alındığı bir yerde, katil elini kolunu sallayarak içeri girip arkadaşımızı katlediyor. Demokratik eylemlerde kişilere şiddet uygulayarak gözaltına alan polis, katile ‘İsmin ne abicim’ deyip kollayarak gözaltına alıyor” dedi.

 

“KOBANE’DE İTTİFAK GÜÇLERİ OLAN IŞİD’İN KİNİDİR”

HDP Milletvekili Alican Önlü de, “Artık sadece siyaset, çete, mafya değil, devletin tüm imkanlarıyla yönetme şekli çeteleşti. Failler bu katliamı açıkça söylemişler. Birileri bunlar daha iyi günleriniz diyordu. Yetmiyor. Gazeteci, akademisyen görüntüsü altında alçakça partimize karşı propaganda yapılıyordu. Aylardır bu saldırıların istihbaratını veren kulübeler kuruldu parti binalarımız önüne. Bu kin, Kobane’de ittifak güçleri olan IŞİD’in yenilgisinin kinidir. Çeteleşmenin mevzii olan rant alanlarının kaybetmesinin kinidir” ifadelerini kullandı.

 

“DENİZ’İN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİ YÜKSELTMELİYİZ”

Ortak basın metnini okuyan Emek Partisi İl Başkanı Ergin Tekin ise şunları kaydetti:

“Bu saldırı hepimizedir ve böylesi bir çürümeye, düşman hukukuna, kurşuna dönüşen kutuplaştırma siyasetine ses çıkarmamak, sırtını dönmek, bu katliamlara yol vermek demektir. Yaşanan katliamı Dersim Emek ve Demokrasi güçleri olarak lanetliyor, bir daha yaşanmaması ve Deniz Poyraz’ın barış, adalet ve özgürlük mücadelesini yükseltmek için halkımıza çağrıda bulunuyoruz.

 

“DAYANIŞMAYI BÜYÜTECEĞİZ”

Tek merkezden ve topyekûn gerçekleşen bu tür saldırılara karşı emek ve demokrasi güçleri olarak dayanışmayı büyüteceğiz. Sadece tetikçi değil, saldırıyı azmettirenler de bulunmalı, bu karanlık tezgâh açığa çıkarılmalı, tüm sorumlular yargılanmalıdır.  Çünkü, saldırgan kim olursa olsun, bu saldırının, HDP’yi ve yöneticilerini ‘terörist’ olarak hedef gösteren, iktidar ve fiili ortağından güç aldığı açıktır.”

Açıklama, beş dakikalık oturma eylemiyle sona erdi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4205
 Dün : 16156
 Toplam : 44233435
 Ip No : 44.192.51.24