Siyaset 9.11.2017 17:55:35 902 defa okundu

HDP'li Zana'nın Vekilliğinin Düşürülmesi İstendi

Yemin etmediği için yasama çalışmalarına katılamayan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın 'devamsızlık' nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesi sürecinde Hazırlık Komisyonu çalışmasını tamamladı. AK Parti ve CHP’li üyeler başkanlık tezkeresi yönünde oy kullanırken, HDP'li üye şerh düştü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın 'devamsızlık' gerekçesiyle milletvekilliğinin düşürülmesi sürecinde oluşturulan Hazırlık Komisyonu çalışmasını tamamladı. AK Parti, CHP ve HDP’li üyelerden kurulu 5 kişilik komisyondan 'düşürülsün' yönünde 4'e 1 oy çıktı.

Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre, TBMM Başkanlık Divanı, yemin etmediği için Meclis çalışmalarına katılamayan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın 'devamsızlığı nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine' ilişkin dosyayı, Anayasa ve Adalet Komisyonlarının üyelerinden kurulu Karma Komisyon'a sevk etti. 17 Ekim Salı günü toplanan Karma Komisyon, dosya üzerinde çalışılması için Hazırlık Komisyonu kurdu.

 

1 aylık süresi bulunan Komisyon, bu süre bitmeden 4 toplantı ile çalışmasını tamamladı. Toplantılarda, AK Partili Komisyon üyeleri Zana'nın Anayasa'nın 81. maddesine uygun biçimde and içmeden aralıksız olarak Genel Kurulun 212 birleşimine katılmamasına bağlı devamsızlığı sebebiyle milletvekilliğinin düşürülmesi yönündeki Başkanlık Tezkeresi doğrultusunda görüş belirtti.

 

‘Yemin Etmeme Kendi İradesi'

AK Partili üyelerin, "Yemin etmeme kendi iradesi. İstese gelir ederdi. Bu durumda bilerek, isteyerek devamsızlık yapmıştır. Devamsızlık gerçekleşmiştir" görüşünü savundukları öğrenildi.

CHP'nin görüşünün de "Anayasa ve İçtüzükte yemin etmemenin bir yaptırımı yok. Bu konuda boşluk var ama devamsızlık gerçekleşmiştir" şeklinde görüş bildirdiği öğrenildi. Son toplantıda yapılan oylamada, 4'e 1 Başkanlık Tezkeresi yönünde sonuç çıktı.

Komisyon'un HDP'li Üyesi Mehmet Emin Adıyaman, parti olarak muhalefet şerhi vereceklerini söyleyen Adıyaman, "İtirazlarımız dikkate alınmadı" dedi.

Hazırlık Komisyonu'nun raporu, HDP'nin muhalefet şerhi ile birlikte Karma Komisyon'a sunulacak. Karma Komisyonun, 18 Kasım'dan sonra toplanarak Zana'nın 'and içmeksizin aralıksız devamsızlıktan milletvekilliğinin düşürülmesi' yönünde karar vermesi durumunda, dosya TBMM Genel Kurulu gündemine gelecek ve nihai karar burada verilecek. Genel Kurul da aynı yönde karar verirse, HDP'li Zana'nın milletvekilliği 276 oyla düşürülecek.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2318
 Dün : 16118
 Toplam : 26038790
 Ip No : 54.198.55.167