Manşet 14.2.2020 08:23:08 869 defa okundu

HDP “Kürt sorununun çözümü, ülkenin refahına katkı sunacak”

HDP Tunceli İl Örgütü tarafından genel siyasete ilişkin basın açıklaması gerçekleştirildi.

Parti tüzüğü gereği, İl Eş Başkanı Nurşat Yeşil’in yaptığı açıklamada, “Kürt sorununun demokratik yollardan çözümü, demokratik siyaset alanını genişletip, ülkenin ekonomik açıdan refahına da katkı sunacak. Demokratik bir ülkede eşit ve özgür yaşayacağımız günleri bizler gerçekleştirecek, başaracağız.” ifadelerine yer verildi.

 

“HALK İRADESİNE SİYASİ DARBE”

Halkların Demokratik Partisi Tunceli İl Örgütü tarafından “Kürt sorunundaki çözümsüzlük” ve “uygulanan politikalar” başlığıyla basın açıklaması düzenlendi. HDP il binasında yapılan açıklamaya eş başkanlar ve bazı partililer katıldı. Burada konuşan,  HDP Tunceli Eş Başkanı Nurşat Yeşil, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Mutabakatı’nın açıklandığı gün, ‘Bu hasretle beklediğimiz bir çağrıdır.’ demişti. Ancak, sonrasında Erdoğan ve ortak hareket ettiği derin odaklar, bu mutabakatı tekçi iktidar sisteminin ve devlet yapısının önünde engel olarak görüp düğmeye bastı. Erdoğan, 24 Nisan 2015’te, ‘Ne mutabakatı? Böyle bir mutabakat yok.’ diyerek, sürecin bitirildiğini resmi olarak açıkladı, çözüm masasını devirdi ve bugüne uzanan ağır bir yıkım sürecini başlattı. Demokratik değerler birer birer yıkılırken, yerine tek adam rejimi inşa edildi. Dolmabahçe Mutabakatı’nı bitirerek, İmralı’da insanlık ve hukuk dışı mutlak tecridi devreye sokarak, belediyelerimize kayyım atayarak, parti yönetici ve üyelerimizi gözaltına alıp tutuklayarak halk iradesine siyasi darbe sürecinin de önünü açtı.” dedi.

 

“ÖZGÜR GÜNLERİ BİZ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Yeşil konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Kürt sorunundaki çözümsüzlük,  hükümetin müzakere yerine savaşta ısrarı, yayılmacı anlayışla yürütülen dış politikalar, var olan ekonomik kaynakların halkın refahı yerine savaşa aktarılması ülke ekonomisini olumsuz etkiledi. Gün yoktur ki sokak ortasında geçinemediği için kendini yakan biri olmasın ya da tüm aile fertlerinin toplu intiharı gündeme gelmesin.

 

Demokratik bir ülke yaratmanın, barışı kalıcılaştırmanın, halkların ortak gelecek zeminini birlikte inşa etmenin yolu tecridin kaldırılarak demokratik müzakere zeminine geri dönülmeli. Yasalar, kişiye göre değil herkese eşit uygulanmalı. Keyfiyet ölçüsünde uygulanan yasalar, kaos getirmekten başka bir işe yaramayacak. Tecrit politikası da kaos getirmekten başka bir işe yaramıyor.

 

Bir kez daha hatırlatalım ki, Kürt sorununun demokratik yollardan çözümü demokratik siyaset alanını genişletip, ülkenin ekonomik açıdan refahına da katkı sunacaktır. Demokratik seçenek ve demokratik temsiliyet güç kazandığında, iktidarı kaybedeceklerini biliyorlar.

 

Dolmabahçe Mutabakatı’ndaki ilkeler, aradan 5 yıl geçse de, güncelliğini ve geçerliliğini korumaktadır. Türkiye’nin içinde bulunduğu krizlerden çıkabilmesi, toplumun refah ve huzura kavuşabilmesi ancak bu anlayışın gündemleşmesiyle mümkün olabilir.

 

Saray rejiminin dayatmaları altında ezilen, gelecek umutlarını neredeyse yitiren halklarımız bilmelidir ki, yaşanan bu karanlık süreç kalıcı değildir. Bu sürecin sonu mutlaka aydınlığa çıkacak. Türkiye çözümle ve barışla, barış da halklarla buluşacak.

 

Demokratik bir ülkede eşit ve özgür yaşayacağımız günleri bizler gerçekleştireceğiz, bizler başaracağız.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4346
 Dün : 15798
 Toplam : 42912573
 Ip No : 18.206.238.77