BUGÜNKİ EMEĞİMİZ 4.2.2019 08:47:23 5679 defa okundu

HAYATIN CİLVELERİ

Hülya Dülge'nin kaleminden....

Hayatı bir şekilde yaşıyoruz. Ama aslında ne kadarını doğru ve verimli yaşadığımız önemli. "Hayat" kelimesine neleri sığdırıyoruz?

Acıyı, sevinci, gözyaşını, kahkahaları, düğünleri, kutlamaları, başarıları, başarısızlıkları, mutluluğu, mutsuzluğu, ölümleri, doğumları, dostlukları, arkadaşlıkları, aileyi ve daha sayamadığım bir çok şeyi…

Beş harften oluşan o kelimenin içine sığdırmaya çalışıyor yada sığdırıyoruz. Yaşanan acılara rağmen yine de nefes alıyor ve yaşıyoruz. Tabi ki bir ağlıyorsak, bir güleceğiz, hayat böyle bir şey sanırım. Yaşamak; ağladığımız, güldüğümüz, sevindiğimiz, üzüldüğümüz anlardan ibarettir.

Ve hayat omzunda ağladığımız, sevindiğimizde boynuna sarıldığımız, birlikte güldüğümüz, üzüldüğümüz anları paylaştığınız insanlardır.

Yaşamı maddi boyutunda ele alırsak, maddi durumu iyi olduğu sürece sahip olursunuz yukarıda sandıklarıma.

Maddiyat ortadan kalktı mı, işte o zaman büyük bir hayal kırıklığı yaşarsınız.

Hayal kırıklıkları da var hayatın içinde.

Dünya siyasetine baktığımızda; hep bir güç elde etme savaşı. Aklın alabileceği bir durum olmasa da maalesef hayatın içinde zorbalıklar da var.

Özgürlük, hak, hukuk, demokrasi, eşitlik, diyoruz…Bütün bunları yaşadığımız ülkeden istiyoruz. Peki kendi hayatımızda tam anlamıyla uyguluyor muyuz? Hangimiz tam anlamıyla özgürüz? Hak veya hakların ne kadarına sahibiz? Demokrasiyi ailemizde veya sosyal yaşantımız içinde uygulayabiliyor muyuz?

Eşitlik ilkesinin ne kadarını gerçekleştirebiliyoruz? Yani Önce bunu içimizde çözmeliyiz sonrası güzel olacaktır. Doğru yetişmiş bireyler geleceği inşaa edecek, yarınları aydınlatacaktır. Hayat umut etmektir. Her insanın bir bahçesi olmalı. O bahçenin her santimine sevgi, merhamet, vicdan ekmeli ki hasat zamanı hayal kırıklığı yaşanmasın. Ektiklerimiz ile biçtiklerimizdir hayat. Yaşadığınız süre boyunca hep doğru davranmak, doğru yaşamak için çırpınıp dururuz, bütün gayretimize rağmen yine de hata yaparız. Doğru davranmanın önemini hata yaptığımızda anlarız. Hayat bir şeyler öğretirken canını yakarak, başına vurarak öğretir ve tecrübe sahibi olmamızı sağlar. Hayatta hep yanlış ya da hep doğru diyemeyiz. Bütün bunlardan sonra hayatın siyah, beyaz ve gri olduğunu söyleyebilir misiniz? Elbette öyle değil. Hayat kendi başına bir renk kartelasıdır çünkü.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2750
 Dün : 19845
 Toplam : 43658844
 Ip No : 3.215.79.116