BUGÜNKİ EMEĞİMİZ 4.2.2019 09:07:16 5634 defa okundu

Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’e hapis cezası

Diyarbakır’ın geçmiş dönem Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak’a “terör örgütü üyeliği ve propagandası” suçlamasıyla 14 yıl 3 ay, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’e de aynı suçlardan 15 yıl hapis cezası verildi.

Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava öncesinde adliye çevresinde emniyet ve jandarma ekipleri önlem aldı. Kandıra Cezaevinde tutuklu bulunan sanıklardan Sebahat Tuncel sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya katılmazken, Gültan Kışanak ise polis minibüsüyle adliyeye getirilerek otopark girişinden içeri alındı. Duruşmayı, HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ile partililer ve sanık yakınları da takip etti. Daha önce cezaevinden SEGBİS ile duruşmaya katılan Kışanak, ilk kez katıldığı mahkemede Ankara, Şanlıurfa ve Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemelerinde açılan dava dosyaları ile ilgili savunma yaptı.

 

Partinin programına göre hareket ettiğini söyleyen Kışanak, “Bu partinin bir programı var. O programa bağlı olarak konuştum. Halk da inandı ve bana oy verdi. Halk, bu parti programına oy veriyor, benim kaşıma gözüme oy vermiyor. 4 yıl BDP’nin eş genel başkanlığını yaptım. Her kongreye gittim. Bugün burada nasıl suçlama konusu olabilir? Çözüm sürecinde söylediklerimiz suç değildi, şimdi ‘vazgeçtim, niye yaptın? Suçlu ol.’ Parti kongresinde yaptığım konuşmalar suç unsuru taşımamaktadır. Hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı.

Savunmasının ardından Kışanak, Elazığ'dan kalkacak olan tarifeli uçağa yetiştirilmesi için jandarma tarafından Elazığ Havalimanına götürüldü.

Sanık avukatlarının da savunmalarını alan mahkeme heyeti, verdiği aranın ardından kararını açıkladı. Mahkeme, terör örgütü üyeliği ve propagandası suçlamasıyla Sebahat Tuncel’e 15 yıl Gültan Kışanak'a ise 14 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3203
 Dün : 19845
 Toplam : 43659297
 Ip No : 3.215.79.116