Manşet 11.1.2020 21:42:46 2324 defa okundu

Gülistan Doku'nun dayısı, arkadaşları ve yanında çalıştığı kişiyle konuştuk

“Ben artık işe gelemeyeceğim”

TUNCELİ EMEK ÖZEL-Tunceli’de Pazar gününden bu yana haber alınamayan Gülistan Doku hala aranıyor. Aramalarda henüz bir ize rastlanılamadı. Biz de olayla ilgili Doku’nun dayısı, yanında çalıştığı patronu ve arkadaşlarıyla konuştuk. Doku’nun dayısı Mehmetnur Kan yaygın medyada ve bazı internet sitelerinde yer alan kendisine ve Gülistan’ın ablasına ait açıklamaları yapmadıklarını savundu. Kan, geçtiğimiz günlerde yaptığı ve gazetemizde de yer alan açıklamasının dışında herhangi bir açıklamada bulunmadığını söyledi. Dayı Kan, “Kızımızın herhangi bir problemi yoktu. Ne ailesiyle ne de başka birisiyle. Ama burada problemi var mıydı yok muydu onu da bilmiyoruz. Maddi olarak da problemi yoktu.  Kızımızı bir an evvel bulmak istiyoruz.” dedi. Mehmet Elma ise, yanında çalışan Doku’nun Pazar günü saat 08.13’te mesaj yazarak işe gelemeyeceğini söylediğini aktardı.

 

 

DOKU’NUN AİLESİ VE ARKADAŞLARIYLA KONUŞTUK

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan henüz haber alınamadı. Ekipler aramaları Uzunçayır Baraj Gölü’nde sürdürürken Doku Ailesi de kızlarının bulunmasını istiyor. Gülistan’ın dayısı, arkadaşları ve yanında çalıştığı Mehmet Elma ile konuştuk.

 

İşte o açıklamalar;

 

Doku’nun dayısı Mehmetnur Kan, “Aramalar devam ediyor. Benim hiçbir yere açıklamam yok. Sadece geçtiğimiz günlerde size açıklama yapmıştım. Başka bir yere de açıklama yapmadım. Ablası da herhangi bir yere açıklama yapmadı. İlk günden beri çalışmalar yürütülüyor. Sayın Vali, Emniyet Müdürü, Rektör Bey, Belediye Başkanı, AFAD, jandarma ve Tunceli halkı gerçekten de ilgileniyor. Kızımızın bulunması için herkes elinden geleni yapıyor. Kızımızın herhangi bir problemi yoktu.”

 

“ÇOK DURGUN BİR HALİ VARDI”

Doku’nun yanında çalıştığı Mehmet Elma, “Gülistan yanıma geldi. ‘Çalışmaya ihtiyacım var’ dedi. Gülistanı eskiden tanıdığım için ‘tamam akşam 5-6 gibi gelir bir-iki saat çalışır gidersin’ dedim. Cumartesi akşamı geldi ama çok durgun bir hali vardı. Bana ‘Mehmet ağabey benim 1 saatlik işim var. Gidip hemen geleceğim.’ dedi. Ben de ‘Bir şey mi oldu?’ dedim. ‘Yok, önemli bir işim var gidip geleceğim.’ dedi. Gitti ve gelmedi. Pazar günü 08.13’te bana mesaj atmış. Mesajda ‘ben artık işe gelemeyeceğim’ demiş. Ben kendisine dönüş yapmadım. Çünkü o akşam morali bozuktu. Çalışmayacağını anlamıştım. Pazar günü saat 15.00’da arkadaşları geldi ve Gülistan’ın kaybolduğunu söylediler. İnanın ki ben şok oldum. Arkadaşları ‘Zainal’la görüşelim’ dediler. Zainal’ı aradım. ‘Neredesin’ dedim. ‘evdeyim’ dedi. Bana birazdan çıkacağını, gidip çalışacağını söyledi. ‘Tamam’ deyip kapattım. Zainal üst katta oturuyor. Komşumuz. Ben onu hiç asabi olarak görmedim. Zainal bizde de çalıştı. Çalıştığı dönemde Gülistan da burada çalışıyordu. Bizimle çalışırken kavga ettiklerini hiç görmedim.  Cumhuriyet Gazetesi’ni okuduğum zaman şok oldum. Darp edilmiş, kavga etmişler gibi şeyler yazılmış. İnanın ki ben öyle bir şey görmedim. Öyle bir şey olsa, Gülistan bize söylese, biz de gereğini yaparız. Arkadaşları Gülistan’ın kavga ettiğini ve yurda gidemediğini o akşam öğretmenine gidip orada kaldığını söyledi. Çok kötü bir durum. Umarım bulunur. Size söylediklerimin aynısını emniyette de söyledim.” 

 

 “İNTİHAR ETMİŞ OLABİLECEĞİNE İNANMIYORUM”

Gülistan’ın arkadaşı Berivan Özmen, “Gülistan ailesine bağlı bir insandı ve hiçbir zaman ailesinde gelen telefonları, özellikle annesinden gelen telefonu meşgule almazdı.

İntihar etmiş olabileceğini söylüyorlar. Ben buna inanmıyorum. Cumartesi akşamı final sınavı için arkadaşlarından not istiyor. İntihara meyilli bir insan bunu yapar mı? İnşallah sağ salim bulunur. Tek istediğimiz bu.”

 

“ZAİNAL TANIDIĞIM KADARIYLA İYİ BİR İNSANDI”

Gülistan Doku ve Zainal A.’nın ortak arkadaşı aynı zamanda Zainal’ın iş arkadaşı da olan Ebru Doğan, “Zainal hakkında pek fazla bir şey diyemeyeceğim. Onu tanıdığım kadarıyla iyi biriydi. Ben daha önceden Hanımeli’nde Gülistan’la da çalıştım. Zaten arkadaşlıkları orada başladı. Ama darp veya kaba kuvvet uygulandığını görmedim ve şahitte olmadım. Ayrılırlardı ama bir zaman sonra barışırlardı. Zainal, Gülistan’a aşırı derecede değer veren bir insandı. Onun kırılmasını, üzülmesini istemezdi. Ben izine ayrıldım. İzindeyken Gülistan beni bir-iki defa aradı. İlk aradığı zaman telefonu açtım ama sesi gelmediği için kapattım. İkinci kez aradığı zaman Zainal’ın işte olup-olmadığını sordu. Ben de iş arkadaşlarımızdan birini arayıp iş yerinde olduğunu öğrendim. Sonra Gülistan’ı aradım işte olduğunu söyledim.  ‘Onunla görüşeceğim’ dedi. ‘Tamam’ dedim ve kapattık. Daha sonra Tunceli’ye geldim. Otobüsten inip evime gittim. Evime polis geldi. Bana ‘arkadaşın nerede? Seninle görüşmüş.’ diye sorular soruldu. Ben de bildiklerimi anlattım.

Üniversitenin itiraf sayfasında durumu paylaştık, ‘gören ve ya haberi olan bize dönsün’ diye. Bir kişi dönüş yaptı. O da üniversite civarında gördüğünü söyledi. Biz de emniyete hemen bildirdik.

Onu çok merak ediyoruz. İnşallah sağ-salim bulunur. Zainal üzerindeki suçlamaları da şahsım olarak kabullenemiyorum. Çünkü, öyle biri olmadığına inanıyorum. Yardımsever bir çocuktu. Gülistan’a zarar verecek bir insan değildi. Gülistan neşeli ama içine kapanık bir kızdı. Bu sorunun bir an evvel çözülmesini istiyorum. İnanın ki ikisini de çok seviyorum. Ablası beni aradı. ‘Gülistan’la en son sen görüşmüşsün. Sana ne söyledi? Görüştüğü kimse gideceği bir yer var mı?’ diye kendisine de söyledim. Keşke bilseydim.”

 

"MÜCADELE ETMEZSEK, BU NE İLK OLUR NE DE SON"

Gülistan Doku için gerçekleştirilen basın açıklamasında konuştuğumuz Ahmet Umur ise; “Gülistan Doku arkadaşımızın okulundanım. Ben kendisini yakinen tanımıyorum. Fakat, buraya gelmek onu yakinen tanıyan kişilerin işi değil. Hepimizi ilgilendiren bir konu. O yüzden hepimiz bir araya gelip bir an evvel bulunması için elimizden ne geliyorsa yapmamız gerekiyor. Bunun için tüm mercilere gidip mücadele etmeliyiz. Eğer mücadele etmezsek, bu ne ilk olur ne de son. Bu tür olaylar Munzur Üniversitesi’nde çok sıklıkla karşılaşılan olaylar. Bu yüzden hep birlikte örgütlü mücadele edersek, bu tür olayların önüne belli ölçüde geçebilir ve bu tür olayları önleyebiliriz. Gülistan arkadaşımızın bulunması için buradayız. Bulunana kadar da bir araya gelmeye devam edeceğiz.” dedi. 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5974
 Dün : 18598
 Toplam : 38442569
 Ip No : 3.235.45.196