Manşet 13.3.2019 09:38:33 734 defa okundu

Gola Çeto’da İbadet ‘Burası da bizim mabedimiz’

Tunceli merkezde Munzur Çayı ve Pülümür Çaylarının sularının karıştığı, halk arasında Gola Çeto olarak adlandırılan yerin kutsal olduğuna inanılır. Hızır’ın burada sırlandığı yönünde inanış yaygın. İki suyun karıştığı ve burgaç oluşturan bu mekan, yıllar sonra yapılan Uzunçayır Barajı ile adeta halkın ağzına bir kaşık bal çalmak niyetine, DSİ’ye ait alan dolgu maddeleriyle parka dönüştürüldü. Tunceli Cemevinin alt kısmında bulunan Gola Çeto ziyaret yerinde bir de çeşme bulunuyor. Bu ziyaretin en çok Çarşamba günleri ziyaretçileri artıyor. Kadınlar ve az sayıda da olsa erkeklerin geldiği bu ziyaretgahda ibadet eden kadınlarımız ve bir erkek ile konuştuk. İsim yazılmamak üzere kavilleştik. Buranın hikayesinde, ibadetinde nelerin önceliğe alındığını sorduk. ‘Allah için, Hızır için bu ibadeti yapıyoruz. Burası da bizim mabedimiz.’ diyor kadınlar.

Gola Çeto Parkında ne tür ibadetler yapılıyor ve bu ibadetlerin sebebi nedir?

Kadınlar; ‘Kurbanlar kesiyor, mumlar yakıyoruz. Taşı öpüp ağaçlara bezler, poşetler bağlayıp dilekler diliyoruz. Bu dilekler; sağlıklı ömür, mutluluk ve hayırlı ekmek için dua ediyoruz, çıralık dağıtıyoruz. Bunları Allah için Hızır için yapıyoruz. Baharın gelişiyle senede bir Kara Çarşamba adıyla burada yine ziyaretler yapıyor, niyaz dağıtıyoruz. Burası da bizim mabedimiz.’

İsim yazmazsak konuşacaklar

Ziyaret yerinde bir de beyefendi var. 72 yaşında olduğunu söylüyor ve kasketiyle bir nevi yüzünü kapatarak konuşuyor. Tunceli’deki aşiretlerden biri olan Kureyşanlı olduğunu söylüyor. Kendisine ve ait olduğunu söylediği aşiretine dair de şu bilgileri paylaşıyor; ‘Ben Kureyşan aşiretindenim. Kureyşan aşiretinden gelenler Dede oluyor. Kureyşanlar Horasan’dan gelmişler. Alevilikte kalbi temiz olan herkes Dede olabilir. İnsan insandır. Yeter ki kalbi temiz olsun. Ben bir dönem Mersin’de Dedelik yaptım ama artık yapmıyorum.

Kureyşanlar Köyü var, Ocakları var. Köyde ziyaret var, oraya gidip ibadet ediliyor.’

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6445
 Dün : 16086
 Toplam : 29315611
 Ip No : 52.23.234.7