Manşet 8.11.2019 09:03:36 481 defa okundu

“Gıda fiyatları anlık takip edilecek”

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından dijitalleşme ile birlikte tarım sektöründeki fiyatların anlık olarak takip edilebileceği açıklandı.

Bu kapsamda, Tarım Sayım Komitesi oluşturularak sürece dair usulün belirleneceği bildirilirken, dijitalleşme, yapay zeka ve veriye dayalı iş modelleriyle tarımsal bilgi sistemlerinin geliştirileceği aktarıldı.

 

Bilgi sistemleri tek bir merkezde toplanacak

Tarım ve Orman Bakanlığınca, bakanlık bünyesine bağlı ve ilgili kuruluşların bilgi sistemlerinin tek bir merkezde toplanacağı belirtildi. Buna göre, ulusal tarım, su, orman veri ağı oluşturulacağı aktarılırken tarımsal girdi ve ürün fiyat dalgalanmalarının takibi için piyasa bilgi ve izleme sisteminin oluşturulacağı belirtildi.

 

İşte Bakanlığın açıkladığı tarımdaki değişiklikler;

-Bakanlık tarafından tarımsal desteklerin etki analizi yapılacak. Bu kapsamda, stratejik ürünler belirlenerek bu desteklerin söz konusu ürünler üzerindeki etkileri tespit edilecek.

- Sulanan tarım alanlarının miktarının artırılması sağlanacak. Gelecek sene 52 bin hektar saha sulamaya açılacak. Dış kredisi temin edilmiş projelerin finansman planlarına riayet edilecek.

- Bitkisel üretimin artması için verilen tarımsal destekler, başta mazot ve gübre olmak üzere girdi fiyatlarındaki değişimler dikkate alınarak belirlenecek.

- Sera üretiminin artması için iki bin hektar alanda altyapının iyileştirilmesi sağlanacak. Yeni sera kurulumu ve modernizasyonu için hibe desteği ve faiz sübvansiyonlu kredi finansmanı sağlanacak.

- Kenevirde tescille ilgili işlemler yürütülecek, bölge verim denemeleriyle çeşit geliştirme ıslah projeleri yapılacak.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1504
 Dün : 12638
 Toplam : 36652031
 Ip No : 3.230.154.129