Kadın & Sağlık 18.9.2019 08:47:51 1902 defa okundu

Geyiksuyu’nun İlk Kadın Arıcısından

Karakovan balı satışı

Tunceli EMEK (Özel)- Tunceli merkeze bağlı Geyiksuyu Köyü’nde arıcılık yapan Yeter Karataş’ı arılarının başında ziyaret ettik. “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında İl Tarım Müdürlüğü tarafından 40 kovan arı verilen genç kadın, ilk olarak kurum müdürü Orhan Kaya’ya teşekkür ediyor. Parasını kazanmasının çok değerli olduğunu belirten Karataş, doğal bal yetiştirdiğini söyleyerek satışı konusunda duyarlı herkese almaları çağrısında bulunuyor. Arılarına şeker vermediğini, süzme balla beslediğini belirten Karataş, sağlığını düşünen insanların kendisinden alışveriş yapması gerektiğini söylüyor. Yeter Karataş, 1 kilogram süzme balı 100, 1 kilogram kara kovan balını ise 200 TL’ye satıyor.

 

“Şekersiz bal ile sağlığınızı koruyun”

Arı yetiştiren genç kadın Yeter Karataş’ı merkeze bağlı Geyiksuyu Köyü’nde ziyaret ettik. Tunceli İl Tarım Müdürlüğü’nün “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında 40 kovan arı verilen Karataş’ın hedefi arılarını çoğaltmak. Karataş, arılarını Sin Köyü’nde yetiştirmek istediğini fakat yol kötü olduğu için kovanlarının köye götürülmesi sırasında arılarının öldüğünü söyledi. Karataş, yetkililerden köy yolunun yapılmasını isterken, bostanı için su kanallarının yapılmasını da talep etti.

 

Yeter Karataş; “Daha önce tarım ve büyükbaş hayvancılıkla uğraşıyordum. Şuan Geyiksuyu Köyü’nde arıcılık yapıyorum. İl Tarım Müdürlüğü’nün sunduğu Genç Çiftçi Projesi kapsamında bana 40 kovan arı verildi. Bunun için İl Tarım Müdürü Sayın Orhan Kaya’ya teşekkür ediyorum. Makine tesisatıyla beraber hepsini aldım. Onun için süzmemi bile tek başıma yapabiliyorum. Normalde yazın arılarımı buradan 3 kilometre yukarıdaki Sin Köyü’ne götürüyordum. Ama yollar bozuk olduğu için arılarımı köye götürene kadar birçoğu ölüyor. Köyde 6-7 hane de var. Onlar da yolun bozuk olmasından şikayetçi. Yetkililere sesleniyorum. Zaten 3-4 kilometrelik bir yol. Buradaki yolun yapılmasını istiyoruz. Ayrıca su problemimiz var. Burada bostan yetiştiriyorum. Bostana çok emek veriyorum. Ama karşılığını alamıyorum. Su kanalının yapılması gerekiyor. Bununla ilgili Sayın Valimle de konuştum. O beni yönlendirdi. İl Özel İdareye dilekçe vereceğim. Umarım yol ve su problemimiz biran önce çözülür.

 

“Yurtdışından ve yurtiçinden bal almak isteyenler beni arayıp sipariş verebilir”

Geyiksuyu Köyü’nde kadın olarak ilk arıcı benim. Başka kadınlar beni örnek alıyor. Onlar da genç çiftçi projesinden arı almak istiyor. Yurtdışından ve yurtiçinden bal almak isteyenler beni arayıp sipariş verebilir. Eminim ki bu doğal ve şekersiz balı yiyenler tekrar tekrar sipariş verecek. Çünkü ben arılarıma hiç şeker vermiyor, önceki seneden sakladığım süzme balları veriyorum. Köyümüzde sadece biz değil hiç kimse ilaç kullanmadığı için arılarım başkasının bahçesinden de ilaç almıyor. Biliyorsunuz, arılarınıza ve bahçenize ilaç vermeseniz bile arılar 5 kilometre uzağa uçup ilaçlı yerlere konabilir. Ama bizde öyle bir durum da söz konusu değil. Çünkü biz her şeyin doğal ve organik olmasına dikkat ediyoruz. Etrafta ilaç kullanan kimse yok. Bu balları şeker hastaları bile yiyebilir. Ballarımın içinde asla şeker yok. Kara kovan balımın kilosu 200 TL, süzme balı ise 100 TL’ye satıyorum. İnsanlar, biz 30-40 liraya bal alıyoruz diyor. Evet o bal alınıyor ama arılar şekerle besleniyor. Sonra insanlar hastalanıyor. Hastane masrafına daha çok para harcıyor. Sağlığınızı düşünüyorsanız, doğal balla beslenen arıların balını alın.”

 

Yeter Karataş’tan bal almak isteyenler için iletişim numarası;

1 kilo süzme bal: 100 TL

1 kilo kara kovan balı: 200 TL

 İletişim: 0 555 003 79 62

Ziraat Bankası İBAN: TR530001000298651858845001

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 16059
 Dün : 40026
 Toplam : 37816160
 Ip No : 3.237.43.68