Manşet 14.9.2018 08:28:25 580 defa okundu

Gençlik ve An’ı Yaşamak

Baki Senday'ın Kaleminden...

Sevgili gençler! Hayatınızın en güzel günlerini, aylarını ve yıllarını yaşarken, anda yaşamanın önemini unutmamalısınız. Anı yaşamak, arabesk takılmak veya sorumsuz olmak anlamına gelmez. Tam aksine, yaşamı anlamlandırmak anlamına gelir. Yaşama doğru anlamlar yüklemek için düşünebilmek, düşünebilmek için de okumak gerekir. Filozof “okumayan yok sayılır” derken var olmanın düşünmeyle mümkün olacağını anlatır. “Olmak” ile “Var olmak” farklı şeylerdir. Her insan “var”dır, önemli olan “var olmaktır”.

 

Şimdiyi ve anı kucaklarsanız, mutluluğu, içsel huzuru, kariyeriniz ve iş yaşamınızda başarıyı daha kolayca yakalarsınız. Ebeveynlerle sorunlarınız mı var? Derslerinizde başarısız mı oldunuz? Arkadaşlarınızla sorunlar mı yaşıyorsunuz? Öğretmenleriniz sizi anlamıyor mu? Dikkatiniz mi dağılıyor? Tembellikten çıkamıyor musunuz? Sevgiliniz sizi hiç anlamıyor mu? Bütün bu sorunlarınız olduğunda, kendinize sadece, daha fazla kendim olabilmek için şu anda ne yapabilirim? Sorusunu sorun.

 

İnsan en büyük ve kalıcı mutluluğu, kendi benliğine tam ulaştığında yaşar çünkü. En küçük başarınızda bile kendinizi ödüllendirin ve kutlayın. Büyük başarıların hepsine, küçük adımlarla başlandığını asla aklınızdan çıkarmayın. Kırk yıla yakın meslek yaşamımda, öğrencilerini Kıblegahı olarak gören bir eğitimci oldum. Onları hep çok değerli buldum ve sevdim. Bu değer ve sevgim hiç karşılıksız kalmadı. Onlardan çok şey öğrendim. Aslında, öğretmen olarak, çoğumuz öğrenme konusunda yanılıyoruz. Asıl öğretmen öğrencilerimizdir. Yeter ki onlara saygı duyalım ve dinleyelim.

 

Bütün pişmanlıklarımız ve kötü kararlarımız kendi benliğimizin derinliklerinden kaynaklanır. O nedenle içsel yolculuklar yapmak hayati önem taşır. Bir sorun yaşadığınız da dua etmek, dilemek, umut etmek veya düşünmek yetmez. Bir olumsuzluktan en doğru çıkış yolu, hemen eyleme geçmek ve yanlışı bir sonraki doğru hamleyle düzeltmek olmalıdır. Çoğu zaman, bizleri eylemden alıkoyan sabit fikir ve alışkanlıklardır. Değişimin yaşamdaki önemini kavrayın! Bir sonraki adımınızı doğru attığınızda göreceksiniz ki; Bilgelik, cesaret ve disiplin insanı inanılmayacak zenginlik ve bolluğa taşıyormuş.

 

Eyleme geçmek, insan zihnini karışıklıktan netliğe, yanlışlardan doğruya, umutsuzluktan umuda götürür. Her anda, kendinizi insanlara, yerlere ve faaliyetlere açık tutmalısınız. Gelişmenin manivelası değişimdir, değişime açık olmalısınız. İçinde bulunduğunuz psiko-sosyal ve ekonomik koşullar ne olursa olsun, mutlu olmaya odaklanmalısınız. Mutsuzluklarınız ve kırgınlıklarınız yaşamınızın öğretmenleri olsunlar, onlarla barışık olmalısınız.

 

Hepimizin doğasında beğenilmek arzusu vardır. Ancak, hangi özelliklerimizden beğenildiğimiz çok önemlidir. Dış görünümün mükemmelliğine odaklanma ideali yanıltıcıdır. Kişilik bütünlüğü, içsel gerçeklik, samimi ve dürüst olmak, öne çıkaracağınız özellikleriniz olmalıdır. Yüzde yüz kendiniz olmak, sizi kalıcı mutluluğa taşıyan tek mekanizmadır.

 

Kendiniz olmaya çalışırken, kusurlu yanlarınıza düşman değil müttefik gözüyle bakmalısınız. Bu kusurlarınızın niteliği ve sebeplerini çok iyi anlamanız gerekir. Bazı kusur ve hatalarımızın, kişiliğimizin temel omurgasına bağlılığı varken, bazıları ise sadece gelenek ve alışkanlıklardan edindiklerimizdir. Kişilikten kaynaklanan kusurlarımızın telafisi çok daha büyük çaba ister. Bu kusurlarımızdan, varsayımlarla kurtulamayız. Eyleme geçmek zorundayız. Eylem düşünceden önce gelir. Bütün teorik düşünceler, gerçekleştirilen eylemlerin kağıda dökülüşüdür.

 

Eylemlerden oluşan düşünce birikimi, bir süre sonra yeni eylemleri doğurur. Bu eylemler alışkanlıkları yaratır. Alışkanlıklar ve geleneksel birikimle oluşan değerler, bizim karakterimiz haline bürünür ve ne yazık ki! Bu karakter bizim kaderimize dönüşür. Bu kaderin ağını parçalayabilmek, ancak yüzde yüz kendimiz olmakla mümkündür. Kendimiz olabilmek içinde; sorgulamak ve içsel yolculuklarımızı yapmamız gerekir. Sokrates’in “Sorgulanmayan hayat yaşamaya değer mi”?sorusunun anlamını, çok ince ve derin bir çözümlemeye tabi tutmalıyız.

 

Gençliğinizi, anları doğru ve anlamlı yaşayarak geçirmeniz ve kalıcı mutluluğu yakalamanızı yürekten temenni ederek, yazımı sonuca bağlıyorum.

 

Baki Senday

bakisenday62@gmail.com                                                                                                                                    

           

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7919
 Dün : 13284
 Toplam : 30046752
 Ip No : 54.196.116.3