Sürmanşet 12.3.2018 18:39:13 1278 defa okundu

GEN SAVAŞI

İlkbahar aylarında balıklar yumurtalarını suya bırakmak için küçük derelere akın ederler. Belki de çoğu yumurtasını suya bırakmadan yaşam sahnesine elveda deme şansı bile bulamaz... Bülent YÜKSEL'in Kaleminden...

 

İlkbahar aylarında balıklar yumurtalarını suya bırakmak için küçük derelere akın ederler. Belki de çoğu yumurtasını suya bırakmadan yaşam sahnesine elveda deme şansı bile bulamaz. Ya avcının ya da yaban hayvanlarından birinin kurbanı olur.

İşte bu amansız sevda, genlerin doğurduğu yere akın etmesidir. Antarktika’da penguenin çektiği zulümlü yaşam, en iyi dram filmin yıldızını gölgede bırakır. Bu genlerin verdiği gizli komuttur. Genler uzun maratona benzer, ellerinde bayrağı fazla bekletmeye tahammülleri yoktur. Sürekli yeni evlatlar beklerler.

Bazen uzun uzun düşünürüm bu ölü yemeklerini. Bence o yemekleri dağıtmak makbuldür. Eğer ki sevinirsek, onların ruhu şad olur kanısındayım. Şunu hatırlatmak belki mütevazı olmayabilir ama söylemek zorunda hissediyorum. Yazdığım cümlenin uzunca entelektüel emeği vardır. Ve ne yazarsam arkasında durmak bana şeref verir. Sürekli genlerin elektrik akımı gibi iletken oluşu, zihnimde büyük etkiler bırakıyor. Ama insanoğlunun dünyasındaki barış anlayışının kıtlığı, birazcık ben zaten biliyordum dedirtiyor. Bazende kendimi genlerin arenasında vurulan gladyatör olarak görüyorum. Bakın bu çok garip gerçek bir öykü, yıllar önce İstanbul Kadıköy’de kendime ait bir kafem vardı. Apar topar sattım Dersim’e geldim. Bir tane motor bisiklet aldım. Kaza yaptım, yatalak kaldım. Büyük bir mücadele sonucu bana bıraktığı hasarın büyük bir kısmını yendim. Kaybolan geniş beyin gücümü çokça kitap okuma sonucu çoğuna yakınını geri aldım. İflas etmemem imkânsızdı onu da aştım. Ama kendimi iyi tanıyorum, Türkiye’de büyük yazar olabileceğimi biliyorum. Ama artık Dersimsiz yaşayamam.

Bu arada o Sarıyer börekçisinin öyküsü, öykümün yanında çok cılız kalır. O zaten dipte idi. Ama ben zirveden dibe çakıldım. Felekle saklambaç bile oynadım. Ama emekleme sürecine geri dönen kalemimi anlayamadığım bir duygu ısrarla onu tekrar koşturtmak istiyor. Belki de genlerimdir.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2757
 Dün : 10003
 Toplam : 25600925
 Ip No : 54.80.96.153