Sürmanşet 11.7.2019 08:51:38 924 defa okundu

Festivale dair…

“Dersim, oksijen alabileceğiniz ender yerlerden biridir”

Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin gerçekleştirilmesi için çalışmalar yapılıyor. 25-28 Temmuz arası yapılması planlanan festivale ilişkin valiliğin onay vermesi gerektiği aktarılırken, biz de vatandaşa “Sizce festival yapılmalı mı?” diye sorduk. Konuştuğumuz vatandaşlar, festivalin esnafa katkı sunacağı konusunda hemfikir. Çoğu, festivalin yapılmasında bir sakınca görmediğini hatta yapılmasının kent için iyi olacağını düşünürken, festivalin gerçekleşmesi durumunda doğanın kirletileceğinden kaygı duyan da var. Hasan Şenli, festivalin yapılmasını istediğini fakat belediyenin borçlar nedeniyle oluşan eksikliklerinin halkın desteğiyle giderilmesi gerektiğini söylerken, Haluk Küçüközer ise festivalin yapılmasının ilimizin tanıtımı ve popülerliğine destek sunacağı görüşünde. Firaz Tekol, “Buradan Ovacık ya da Pülümür Vadisine gittiğinizde bira şişeleri, poşetler, sigara izmaritlerinin atıldığını görürsünüz. Bunlara dikkat edilmediği sürece festivalin yapılıp yapılmaması çok da önemli değil.” ifadelerini kullanarak kaygılarını dillendirdi.

 

 

Vatandaşlarla festivale dair konuştuk

 “Sizce Munzur Kültür ve Doğa Festivali yapılmalı mı? Kentin altyapısı bunu kaldırır mı?” şeklinde sorular sorduk. İşte aldığımız cevaplar;

 

 

“Dersimliler festivalin olmasını ister”

Hasan Şenli; “Tabi ki Dersim halkı olarak festivalin yapılmasını istiyoruz. Belediyenin borçtan dolayı eksiklikleri olacaktır. Ama bence Dersimliler festivalin yapılmasını ister. Buranın altyapısı festivali kaldırır. Çünkü daha önce de yapıldı. Tek sorun şimdilik belediyenin borcunun olması. Halk belediyeye destek verirse, herkes festivalin olmasını ister.” 

 

“Vali de yardımcı olursa daha güzel olur”

Mehmet Özel; “Diyarbakırlıyım. 15-20 senedir burada çalışıyorum. 2-3 senedir burada festival olmuyor. Ama genel olarak halk festivalin yapılmasını istiyor. Çünkü esnafa bir katkı sağlanıyor. Mesela; yurtdışından gelenler burada bir eğlence olmasını istiyor. Güvenlik de olsun istiyoruz. Buranın altyapısı da festivali kaldırır. Vali de yardımcı olursa daha güzel olur. Çünkü; daha çok gurbetçiler festivale geliyor. Gelen kişilerin esnafa çok faydası dokunuyor.”

 

“Ulusal alanda tanınmak istiyoruz”

Haluk Küçüközer;Festivalin yapılmasını canı gönülden istiyoruz. Çünkü; şehrin tanıtıma ihtiyacı var. Bundan 3-4 sene evvel belediye başkanımız nasıl popüler olduysa festivalimiz de öyle popüler olabilir. Özellikle de ulusal alanda tanınmak istiyoruz. Daha tanınmış hale gelmemiz lazım. Tanınmışlığımız siyasi, marjinal, uç kısımlar açısından değil de daha çok kültürel bazlı olursa daha iyi olur. Altyapı sorununa gelirsek de elbette yeterli değiliz. Ama bu olmayacağı anlamına da gelmez. Ciddi bir destek olursa bu da rahatlıkla olur.”

 

 

“Dersim yaz aylarında turizmle ayakta duran bir şehir”        

Firaz Tekol;Sosyoloji mezunuyum. Açıkçası festivalin yapılıp yapılmaması benim için pek fark etmiyor. Bu yerel halkın vereceği ortak bir karar olmalı.  Valilikten izin çıkar mı çıkmaz mı bilmiyorum ama benim önemseyeceğim tek nokta, doğaya iyi bakılması. Buradan Ovacık ya da Pülümür Vadisine gittiğinizde bira şişeleri, poşetler, sigara izmaritlerinin atıldığını görürsünüz. Bunlara dikkat edilmediği sürece, festivalin yapılıp yapılmaması çok da önemli değil. İnsanlar bu bilince sahip olup doğayı kirletmemeli. Çünkü, dünyada insana bir tek doğa kaldı. Dersim’in doğası Türkiye’de ender görülen doğalardan biri. Bu doğaya sahip çıkıp, iyi bakmalıyız. Doğaya yumurta kabuğu atarsın, zeytin atarsın bunlar doğaya karışır.  Doğal olan şeyleri doğaya atabilirsin ama bira şişelerini doğaya attığımız sürece festivalin yapılıp yapılmaması çok da önemli değil. Önemli olan insanların bilinçlenip festival olsa da olmasa da doğaya saygı duymasıdır. Açıkçası burada konaklama açısından sıkıntı oluyor. Ben de burada mekan işletiyorum. İnsanlar geldiğinde otellerde yer bulamıyor. Apart ve pansiyonlar kısıtlı ve olan oteller de pahalı. Trabzon’da otele gittik kahvaltı dahil 100 liraya kalıyorduk. Ama burası öyle değil. Yurtları açarlarsa belki bu sorun biraz önlenebilir. Gelenler genç kesim olursa genellikle kamp kurar. Bunun dışında, yeme-içme konusunda sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Festivalin esnafa illa ki katkısı olacaktır. En kötü ihtimalle gelenler burada bir yemek yese, bir su içseler bile esnafa katkısı olacaktır. Dersim kışın memur ve öğrencilerle ayaktayken, özellikle yaz aylarında turizmle ayakta duran bir şehir. Ben sadece doğanın katledilmesine karşıyım. Öncelikle o bilincin oluşturulması gerekir. Doğayı sirkülasyon halinde kullanabilmemiz bizim için iyi olur. Oksijen alabileceğiniz ender yerlerden biridir Dersim. Dersim halkı doğaya değer veren bir halk. Dışarıdan gelen insanların bu değerlere saygı duyması gerekiyor. Bunlara önem verildiği sürece bir aksilik çıkacağını düşünmüyorum.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6068
 Dün : 31629
 Toplam : 37599442
 Ip No : 3.81.28.10