Manşet 12.4.2018 19:40:40 1272 defa okundu

Ferhat Tunç’a “Musa Anter’ Davası

Ferhat Tunç hakkında, Musa Anter’i anmak için yaptığı konuşma nedeniyle soruşturma başlatıldı. Tunç savcılık ifadesinde, “Soruşturma metninde yazılı tüm sözlerimin arkasındayım” dedi.

 

Sanatçı Ferhat Tunç hakkında, Musa Anter’i anmak için yaptığı konuşma nedeniyle soruşturma başlatıldı. Tunç savcılık ifadesinde, “Soruşturma metninde yazılı tüm sözlerimin arkasındayım” dedi.

Öldürülen gazeteci ve yazar Musa Anter’i anma konuşması yapan sanatçı Ferhat Tunç hakkında soruşturma başlatıldı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma, Tunç’un 20 Eylül 2017’de Musa Anter Parkı’nda gerçekleştirilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) mitinginde yaptığı konuşmaya istinaden yürütülüyor.

 

“Bir sanatçı olarak hakikatleri dile getirdim”

Ferhat Tunç, ifadesini talimatla İstanbul’daki Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığında verdi. Tunç’a ifadesi sırasında, Van’da gerçekleştirilen Vicdan ve Adalet Mitinginde yaptığı konuşma soruldu.

Tunç ifadesinde şunları söyledi:

“[Mitingin düzenlendiği] 20 Eylül Musa Anter’in ölüm yıldönümüydü, konser de Musa Anter Parkında gerçekleşti. Sözkonusu soruşturma metninde yazılı tüm sözlerimin arkasındayım. Bir sanatçı olarak hakikatleri dile getirmiş olduğum konuşmamı suç unsuru olarak görmüyorum. Son derece insani duygularla paylaştığım bu düşüncelerimden ötürü ifade vermek zorunda kaldığım için üzülüyorum. Musa Anter ile ilgili olarak böyle bir soruşturmaya konu olmaktan onur duyuyorum.”

 

Peki Ferhat Tunç ne demişti?

Tunç’un Musa Anter’e dair yaptığı ve soruşturmaya konu olan konuşması şöyleydi: “25 yıl önce büyük halk dervişini planlayarak, alçakça katlettiler. Apê Musa’yı tanımış olmanın büyük onurunu yaşayan kardeşlerinizden birisiyim. Onun çocuklarına bıraktığı o masallar, bugün o çocukların dillerinde büyük bir özgürlük destanına dönüştüler.”

Tunç, konuşmasının devamında Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine Ankara’da saldırı düzenlenmesine ve AKP’nin OHAL politikalarıyla iktidarın mevcut politikalarına tepki göstererek, “12 Eylül darbesine rahmet okuyor” demişti.

 

Hakkında üç dava daha var

Ferhat Tunç hakkında açılmış üç ayrı dava daha var.

“Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması 18 Nisan'da Büyükçekmece 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

"Cumhurbaşkanı’na hakaret" suçlamasıyla açılan dava da 11 Temmuz'da, Büyükçekmece 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlayacak.

Tunç ayrıca, İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla da yargılanıyor.

Bu üç dava kapsamında sanatçı hakkında talep edilen hapis cezası toplamda 15 yılı buluyor.

 

Freemusse kampanya başlattı

Merkezi Danimarka'da bulunan Dünya Özgür Müzik Forumu (Freemuse), Ferhat Tunç hakkında açılan davaların düşürülmesi için uluslararası bir çalışma başlattı. Bu kapsamda başlatılan imza kampanyası devam ediyor. (Bia)

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7211
 Dün : 11949
 Toplam : 25535555
 Ip No : 54.162.239.233