Güncel 16.8.2019 08:54:28 561 defa okundu

Eski Mısır Medeniyetinde Hamilelik Testi

Eski Mısır Medeniyetinde bir kadının gebe olup olmadığı bir uygulama ile anlaşılabiliyormuş.

Uygulamada bir adet arpa, bir adet de buğday dolu iki torba bulunuyormuş. Hamilelik şüphesi bulunan kadın, her sabah idrarıyla bu iki torbayı ayrı ayrı ıslatıyormuş.

 

Hamilelik şüphesi olmayan bir kadın bulunur o da diğer arpa ve buğday dolu torbaları idrarıyla sularmış. Bu uygulamada hamilelik şüphesi taşıyan kadının idrarla sulamış olduğu torbalar, diğer kadının sulamış olduğu torbalardan daha önce çimlenirse, kadının hamile olduğu anlaşılıyormuş. Eğer her iki kadının idrarla sulamış olduğu torbalar aynı anda çimlenirse, ortada hamilelik gibi bir durumun olmadığı anlaşılırmış.

 

Bu uygulamada hamile kadının arpa ve buğday torbalarının daha önce çimlenmesinin nedeni ise, hamile kadınların sabahki idrarlarında aşırı miktarda hormon bulunmasıdır. Bu fazla hormon, daha önce çimlenmeyi sağlamaktadır.

 

Bebeğin Cinsiyeti

Mısır Medeniyetinde gebelik durumu anlaşıldığı gibi bebeğin cinsiyeti de anlaşılabiliyordu. Hamilelik testini belirlemede bir arpa bir de buğday dolu torbalar kullanılmaktaydı. İdrarla sulanan torbalardan buğday taneleri arpa tanelerinden daha önce çimlenirse bebeğin cinsiyetinin erkek, arpa taneleri daha önce çimlenirse bebeğin cinsiyetinin kız olduğu anlaşılmaktaydı.

 

Bu uygulama 1933 yılında bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Profesör Julias Manger laboratuvarda kutuların içine kurutma kağıtları yerleştirmiş ve bunların üzerine de buğday ve arpa taneleri koymuştur. Ardından bu taneleri hamile bir kadının idrarıyla sulayıp, Eski Mısırda uygulanan bu yöntemin doğruluğunu bilimsel olarak kanıtlamıştır.

 

Doğum Kontrolü

Mısırlılar, kadınlarda kısırlığın tespitini de yapabilmekteydi. Bunun için rahmin ağzına akşam yatarken soğan veya sarımsak yerleştirilirmiş. Sabah kadın uyandığı zaman genzinde soğan veya sarımsak kokusu duyarsa, kadının gebe olmasında herhangi bir sorun bulunmadığı anlaşılırmış. Eğer kadın genzinde koku duymazsa, kadının tüplerinin kapalı olduğu ve bu nedenle de gebe kalmasının mümkün olmadığı anlaşılırmış.

 

Kadının kısır olup olmadığı anlaşıldığı gibi, kadın isterse gebelik durumu da önlenebilirmiş. Bunun için kadın rahminin içerisine paslanmayan metalden yapılma gümüş veya altın yüzük konulurmuş. Bu yöntem sayesinde kadının hamile kalması önlenebilirmiş. Bu uygulamayı Arap Kervancılar da Mısırlılar’dan öğrenmiş ve uzun çöl yolculuklarında dişi develerin hamile kalmaması için develerin rahimlerine temizlenmiş çakıl taşları doldururlarmış.

 

Günümüzde birçok özelliğiyle akıllarda hep soru işaretleri bırakan Mısır Medeniyeti, eski çağlardaki gelişmişliğin en büyük göstergelerinden birisini çok akil bir şekilde teşkil etmektedir...

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 8893
 Dün : 14463
 Toplam : 34502905
 Ip No : 34.204.191.0