Ovacık 25.12.2018 18:59:03 3724 defa okundu

Esaretin Kafesi Kapitalizm…

Baki Senday'ın Kaleminden...

            Neo liberal düşünürlerin ve iktisatçıların son on yıllarda kullandıkları kavramların başında “piyasayı onaylayan demokrasi” ifadesi gelmektedir. İfade, masum görünebilir ancak sermaye piyasada zorlandığında, devletler yardımına koşuyor ve yurttaşların emeğini sermayeye teminat olarak sunuyor. Bu da yetmiyor, ülkenin bütün yeraltı ve yer üstü kaynaklarını, otoyollar, hastaneler ve köprüler, havaalanları ve kâr getiren bütün kuruluşlar ipotek ediliyor.

            Pekii! Piyasa nedir? Bu kavramdan ne anlaşılmalıdır? Piyasa her şeydir. Dünyanın şimdilerde en temel ekonomik tanımı, bilişim ekonomisidir. Yani 90’lı yıllarda makine ve insan, ekonominin temel dinamiği olarak araçsaldı, şimdilerde ise, makine yine makineyle ekonomik faaliyetin ilişkisini belirlemektedir. Masa başındaki bilgisayarlar ve işyerlerindeki robotlar, insan faktörüne hakîm duruma gelmiş bulunuyor. Bilgisayarlar buyururken, robotlar harekete geçer. Bu teknolojinin uygulanmasında, kapitalist sistemin hizmetindeki psikolog ve iktisatçıların hazırladığı uyum seansları önemli bir işlev görmektedir. Sistemin yürümesinde mekanik ve statik hesapları düzenleyen fizikçileri de unutmamak gerekir

            Piyasa denilen şey, Anka kuşu misali küllerinde yeniden doğan bir piyasa demokrasisi de üretir. Bu öyle bir demokrasi ki; siyasi arenada sadece sermayenin elit insanlarını iktidar yapar. Günümüz kapitalist sisteminde, istisnai olarak ortaya çıkması gereken ekonomik krizler, istikrarlı bir istikrarsızlık düzeninde, devamlı sermayenin rant elde etme fırsatı haline dönüştürülmüştür. Her krizden belli sermaye gurupları servetine servet katmakta ve para el değiştirmektedir. Bütün fatura ise çalışana ve dar gelirli insan guruplarına ihale edilmektedir. Bu kalabalık insan gurupları, sistemin hizmetindeki psikolog, ekonomist ve medya ortaklarının manipülasyonuyla, her kriz öncesi hazır hale getirilmektedir. Sanki kriz çok doğal ve normal bir olaymış gibi sindirilir kitlelerce.

            Kalabalıkların bilmesi gereken en basit kural, bir tarafın kâr etmesi diğer tarafın zarar etmesi demek olduğudur. Eskiden ABD ile Sovyetler Birliği arasında soğuk savaş denilen bir olgu yaratılmıştı. Bütün dünya bu iki gücün casusluk ve propaganda faaliyetlerinin dünyanın sonunu nasıl getireceğini düşünüyordu. Bugün bu savaş küresel sermaye ile demokratik ulus devlet kabul edilen kurumlar arasında sürmektedir. Askeri savaş teknolojisi yerini artık bilgisayar ve robotlarla finans kuruluşlarının en etkili silahı olarak işlevsellik kazanmıştır. İşletmelerde, sermayenin bilim uzmanları, fizikçileri, mühendisleri, iktisatçıları ve otomasyon araçları, canlı insan emeğini kuşatmış ve tehdit altına almıştır.

            Günümüz politikacıları, krizler esnasında, parayla değil ama politik kaderlerini belirleyecek bir egemenlik oyunu olarak fırsata çevirmektedirler. Yani her krizde, iktidarların tepe taklak olması gerekirken, medya patronlarıyla ortaklaşa girdikleri manipülasyonlarla daha da güçlenerek yeniden iktidar olmaktadırlar. Üstelik niteliksiz kalabalıklar bu liderlere bir de unvan bağışlayacak kadar banal duruma düşmektedirler.

            Günümüzde parlamentolar fazlalık ve kamuoyu denilen şey, sadece bir ses kartıdır. Sokakta, halk denilen kitlelerin bütün konuştukları ve düşündükleri, sistemin ve politik figürlerin denetiminde borazanlık görevi üstlenmiş, sermayeden nemalanan medya kuruluşlarının yalan üzerine inşa ettiği yapay gündemlerdir. Kapitalizm her defasında, kendini yeniden üretme şansını, niteliksiz kalabalıkların egolarına hitap ederek gerçekleştirir. Herkesin günün birinde zengin olacağı rüyasını en ince damıtılmış yöntemlerle zihinlere şırınga eder. Reklamlar ve şans oyunları insanları bebekliğinden itibaren kuşatma altına alır. En masum değerler ayak altına alınır ama kimseden gık çıkmaz. Küresel sermaye karşısında devletler ve yurttaşlar egemen değiller artık, sadece öyleymiş gibi davranırlar. Seçimler anlamını yitirmiş ve sadece bir illizyon görevi yapmaktadırlar. Kitleler, her gün sistemin mühendisleri, bilişim adamları, iktisatçıları, psikologları kültür ve sanat adamlarıyla bombardıman altına alınıp, kişilikleri ve zihinleri erozyona uğratılmıştır. Önce boşaltılan ve zaten eğitimsiz olan kafalara artık istenilen değerler boca edilir. Hükümet başkanları ve yöneticiler de, aslında kısmen duruma hakîmdir. Bir zaman süper güçler arasında olan soğuk savaş, şimdilerde toplumun kendi kendisiyle savaşına dönüşmüştür.

            Kapitalizmin en önemli başarısı, kafesine tıkadığı insanları başka bir dünyanın varlığından bihaber haline getirmesidir. Kendi işleyiş sistemini alternatifsiz bir olgu olarak zihinlere kazımayı çok iyi başarmıştır. Bunda en etkili rol ne yazık ki Neo liberal düşünce adamlarınca oynanmaktadır. Oysa Hobbes ve Smith bile, liberal düşüncenin insanın gelişimi için çok değerli olduğuna inanmışlardı. Onlara göre, düşünce özgür olmalıydı ama ekonomik dengeler korunarak. Hobbes “İnsan insanın kurdudur” demişti ama insanın dayanışmasına da vurgu yapıyordu. Zaman Hobbes’i doğruladı. Kapitalizm insanın insanı nasıl sömürerek helâk ettiğinin en doğru ispatıdır.

            Kapitalist kafesten çıkabilmenin yolu, onun yöntemlerini aşarak mümkündür. Bireylerin ego işleyişini kavramak şarttır. Dünya solunun çıkmazı, kolektif düşünüş tarzını patinaj yaparak savunurken, bireyin varoluş halini ıskalamasıdır. Yoksa dünyada bu denli haksızlık, baskı, savaş, katliam ve sömürü varken, sol neden iktidar olamamaktadır? Küreselleşen sermayenin küreselleşen bir sol ile durdurulması mümkündür ve kaçınılmazdır.

Baki Senday

bakisenday62@gmail.com    

           

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5691
 Dün : 16130
 Toplam : 30707629
 Ip No : 35.175.200.4