Sürmanşet 3.12.2019 19:10:11 1475 defa okundu

“Engellilerin sorunları, yalnızca kendilerinin değil hepimizin ortak sorunudur”

Tunceli’de engellilerin etkinliğinde farkındalık amaçlı gölge oyunu, dans gösterileri, tiyatro oyunu sergilendi. VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Engeli olan bireylerin görev aldığı etkinlikler seyirciyi etkilerken, Tunceli EMEK’e konuşan Özel Birey Çağdaş Demir: “Her engelliler gününde bazı taleplerimiz oluyor. Taleplerimizin yetkili yerlere ulaşmasını istiyoruz. Özellikle iş istiyoruz.” dedi. Vali Tuncay Sonel’in engeli olan bireyler ile ailelerine tatil taahhüt ettiği etkinlikte konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Özdemir Aktaş ise, engelli vatandaşlarımızın sorunları yalnızca kendilerini değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, yerel yönetimlerin kısacası hepimizin ortak sorunudur.” ifadelerini kullandı.

 

Vali Sonel “Özel bireyler ve aileleri için yurtiçi gezisi düzenlenecek”

Dünya Engelliler Günü nedeniyle Tunceli’de program düzenlendi. Özel bireylerin oyunlar sergileyerek eğlenceli saatler yaşadığı ve kendisini izleyenleri etkilediği programda konuşan Vali Tuncay Sonel, “Öğretmenlerimize yurt dışı seyahati demiştik, bu güzel ailelerimize de yurt içi seyahati armağan ediyoruz. Nereyi istiyorsanız, bir gezi planlayıp sizi oraya götüreceğiz.” diyerek özel bireylere ve ailelerine yurtiçi gezisi hediye ettiğini açıkladı.

 

“Duymayanlara kulak, görmeyenlere göz, yürüyemeyenlere ayak olalım”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda etkinlik düzenlendi. Etkinliğe, Tunceli Valisi Tuncay Sonel, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Atbaş, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Turgay Aras, 4. Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Yılmaz Ustaoğlu, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı Albay Sinan Şen, bazı kurum müdürleri, özel bireyler ve aileleri ile öğrenciler katıldı.

Program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdür Vekili Özdemir Aktaş program sırasında yaptığı konuşmada; “Birleşmiş Milletler 1992 yılında almış olduğu kararla, 3 Aralık’ı Uluslararası Engelliler Günü olarak kabul etmiş. O gün itibariyle dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacıyla, birçok etkinlik ve çalışma yapılıyor. Milletçe daha sorumlu, bilinçli ve duyarlı davranıp, engelli vatandaşlarımızın da duygularının, isteklerinin, hayallerinin olduğunu, diğer insanlar gibi eşit haklara sahip olduklarını unutmamalıyız. Çünkü; engelli vatandaşlarımızın sorunları yalnızca kendilerini değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, yerel yönetimlerin kısacası hepimizin ortak sorunudur. Engellilere kendilerini var edebilecekleri bir hayat sunmalıyız. Beethoven dünyaca ünlü 9. Senfoni’yi işitme duyusunu kaybettiğinde besteliyor. ‘Uçmak için kanatlarım varken ayaklarıma ne gerek var?’ sözünü söyleyen ünlü ressam Frida Kahlo gibi ilimizde başarılı hayat mücadelesiyle nice engelleri aşan bireylerin, yaşama karşı gösterdikleri mücadele takdire şayandır. Valimiz Tuncay Sonel’e ilimizdeki engelli kardeşlerimize göstermiş olduğu ilgi, alaka ve istihdamda yer almalarına vermiş olduğu desteklerden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. Duymayanlara kulak, görmeyenlere göz, yürüyemeyenlere ayak olalım.” dedi.

 

“Bir anne bilirim ki, 5 evladının 4’ü engeli olan birey”

Özel bireylere ve ailelerine yurtiçi gezisi armağan eden Vali Tuncay Sonel ise, “Hepimiz Tunceli Ailesinin birer ferdiyiz. Burada göreve başlayalı 2 buçuk yıl oldu. İlk geldiğimiz günden itibaren, devletimizin şefkatini, merhametini, güler yüzünü başta yetim ve öksüz evlatlarımıza, engeli olan vatandaşlarımıza, şehit ailelerimize, gazilerimize ve yaşlılarımıza göstermeye çalıştık. ‘Hatırlanmak bir gün değil her gün’ cümlesiyle, yılın bir gün veya haftasında değil, her daim yanınızda olduğumuzu üzerine basa basa ifade etmiştik. Tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte, başta Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle, sizlerin hayatının kolaylaşması için elimizden gelen imkanlar çerçevesinde, her türlü faaliyeti yapmaya çalıştık. Hepinizi çok seviyorum. Bizim için çok önemlisiniz. Aranızda Alican’dan Berivan’a kadar, Süleyman’dan Abdullah’a kadar çok güzel evlatlarımız, gençlerimiz var. Onların her birinin hikayesi var. Bir anne bilirim ki, 5 evladının 4’ü engeli olan birey. Anne, var gücüyle o çocukları için uğraşıyor. Ne yaparsak yapalım, en ücra köşedeki yetim, engeli olan evladımızı unutursak, ona dokunamazsak, onun yanında olamazsak, yaptığımız diğer işlerin hiçbir anlamı kalmaz. Bir kere daha ifade ediyoruz. Her daim sizin yanınızdayız. Kapımız her daim sizlere açık. İstihdamda son sıradayken, ilk 10’a girdik. Kadın ve engelli istihdamında da Türkiye 1.’si olduk. Yine de bizim gözden kaçırdığımız, ulaşamadığımız kimse varsa lütfen bilgimiz olsun. Öğretmenlerimize yurt dışı seyahati demiştik, bu güzel ailelerimize de yurt içi seyahati armağan ediyoruz. Nereyi istiyorsanız, bir gezi planlayıp sizi oraya götüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Özel bireylerin çeşitli gösteriler sunduğu programda, Vali Sonel'e çiçek takdim edildi. Vali Sonel ile diğer protokol üyeleri de sahnede özel bireylerle birlikte halay çekti.

 

“İş istiyoruz”

Program çıkışı konuştuğumuz özel bireyler ve aileleri, gazetemizle duygularını paylaştı:

Özel birey Çağdaş Demir: “Her engelliler gününde bazı taleplerimiz oluyor. Taleplerimizin yetkili yerlere ulaşmasını istiyoruz. Özellikle iş istiyoruz.”

 

Sakine Demir Çağdaş’ın annesi: “Bugün oğlumun günü, bu benim için en mutlu gün.”

 

Özel birey Rozan Dülge: “Tuncay Valimi çok öpüyorum. Her zaman evimize bekleriz. Bizim size kapımız açık. Sizi çok seviyorum. İyi ki varsınız.”

 

Kendini Kuzu Kuzu Hakan olarak adlandıran özel birey Hakan: “Özel Umudumuz Okulunun gülüyüm. Bir tek annem, benim şeker gibi annem var. O benim pırıl pırıl annem. Annemin oğluyum.”

 

Özel birey Uğur Sonar: “Güzel hissediyorum. Gelen arkadaşlara teşekkür ederiz, bizi gördükleri için.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5709
 Dün : 21737
 Toplam : 38391719
 Ip No : 34.200.222.93