Sürmanşet 3.12.2019 20:17:46 931 defa okundu

Engeli olan birey ile kendileri için yapılan kaldırımı test ettik

Karayollarının engelli kaldırımındaki engeller

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Tunceli merkezde Mameki Köprüsünden başlayarak Atatürk Mahallesine kadar süren kaldırımlar sökülerek engellilerin erişimine hazır hale getiriliyor denildi. Ancak, bu kaldırımlarda rahat hareket etmelerinin mümkün olmadığını söyleyen bedensel engeli olan Kemal Yeşil, inişteki rampaların dar olmasından kaynaklı rahat dönemediklerini söyledi. Kaldırım yapılırken kendilerinden hiç görüş alınmadığını da belirten Yeşil, tespit ettikleri eksiklikleri bildirdikleri halde sorunun giderilmediğini ifade etti. Tekerlekli sandalye ile yaşamak zorunda olan Kemal Yeşil soruyor “Bu kaldırımları kimin için yaptınız?”

 

“Ben çıkamıyorsam, bu kaldırımı niye yaptılar”

Tunceli merkezde daha birkaç yıl önce yapılan kaldırımlar sökülerek engelliler için yeniden yapılacak denildi. Kaldırımlar yenilendi ancak engelliler için döşenen sarı bantlar ile elektrik direklerinin durumu, yer yer daralan kısımlardan akülü arabaların geçemez halleri, iniş rampalarının dik eğimi ve dar olması, engellilerin erişimini hiç de kolaylaştırmıyor diyor bedensel engeli olan Kemal Yeşil.

Bu kaldırımları tekerlekli sandalye ile hayatını sürdüren Kemal Yeşil ile birlikte test ettik ve eksikliklerin ne olduğunu sorduk.

Youtube'daki Tunceli EMEK Gazetesi adlı kanalımızdan da videosunu izleyebileceğiniz bu kaldırımlarda ilerlerken, bedensel engeli olan Kemal Yeşil şu eksiklikleri paylaşıyor “Yukarıdan aşağıya inerken rampa olmadığı için yürüyebilen insanlar da çıkıp inmekte zorluk çekiyor. Rampaların dik yapılmasının anlamı yok. Ben buradan çıkamıyorum. Ben buradan çıkamadığım halde bu kaldırımı niye yaptılar ki?  Bize yardımcı olmak için kaldırımın yapıldığını söylüyorlar ama öyle bir şey yok. Kaldırımın ortasındaki direk çok sıkıntılı. Bu direğin yan tarafta olması lazım. Bazı arkadaşlarımızın tekerlekli sandalyeleri daha büyük. Buradan geçemez. Bizim için yapılıyorsa bu kaldırım daha güzel olması lazım. Geçerken sağda, solda kollarımız duvara çarpıyor. Benim arabamın 90 derece dönebilmesi lazım. Ama ben ne sağa ne de sola dönemiyorum. Bir rampada engelli arabası 90 derece sağa, sola  dönmediği sürece bu rampanın bir anlamı olmuyor. Kaldırımlarda düşünülmemiz lazım. Sonuçta biz de bu toplumda yaşayan insanlarız.  Engelliler için logo olması gerekiyor. Nasıl ki bir yaya ışığı yanıyorsa geçmeleri ve durmaları için, engelliler için de bu ışığın olması lazım.  Engelli için bir dakika beklemesi lazım. Ama bu da yok. Yürüyebilen vatandaş için yapılmış. Bu büyük eksiklik. Bizi düşünerek yapılmamış. Dersim Engelliler Derneği veya diğer engelliler derneğinde arkadaşlar var. Kaldırım yapılırken onları çağırmaları lazımdı. Konuşmaları lazımdı. Madem bizim için yapılıyor. Bizi arayıp fikir danışabilirlerdi. İlk yapıldığında görmek için gezdim. Engelli rampası yok. Bunu yaparken arkadaşlara sordum ‘Neden engelli rampası yok?’ diye ‘bilmiyoruz’ dediler. ‘Müge Hanım var, onu çağırabilirdiniz’ dedim. ‘Tanımıyoruz’ dediler. Sonra ben telefon açtım. Durumu izah ettim. ‘Bir arkadaş göndereceğiz, sizinle beraber bir durum değerlendirmesi yapsın. Nerde eksik varsa, engelli rampası sorunluysa ona göre yapılması lazım’ dedi. Ama kimse gelmedi. Baktım olmuyor, iki hafta önce çıkıp yanına gittim. Onlarla konuştum. Eksiklerin tamamlanacağı konusunda söz verdiler. Ama maalesef yapılmadı. Kaldırımda çukur var. Bir engelli buradan gece geçse fark edemez. Tekerlek çukura girerse, kaza olabilir. Biz ‘engelliyiz’ diyoruz. Onlar önümüze daha çok engel koyuyor. Duyarlı insanların engellilerine sahip çıkması lazım. Kaldırımlarda daha önce bantlar yoktu. Yeni yaptılar. Görme engelli arkadaşlarımız için iyi oldu. Ama eksiklikler var.

 Rampadan indiğim zaman kum olduğu için arabanın tekerleği kayıyor. Bunların kaldırılması lazım. Engelli her zaman çıkıp gezebilir. Rampanın biraz daha düz olması lazım. Yukardan geldiğimde kayar aşağıya doğru düşerim. Ben bir engelli olarak bu duruma tepkiliyim. Minibüs rampaya yaklaşamıyor. Ben nasıl bineceğim minibüse? Onlarda da hata var. Minibüslerde de rampa olması gerekiyor. Engelliler rampasının dönüş yerinin geniş olması lazım. Üstten geçemiyorum. Çünkü, bu rampa dar. Geçebilmem için 1 metre 20 santimetre olması lazım. Burası dar olduğu için inerken kayıyor. Yola geçiyorum. Buradan çıkışta sağa, sola dönemiyorum. Önümde teller olduğu için ileri gidemiyorum ve teker kaldırım taşına takılıp çıkmıyor. Ben bu taşın kesilmesini söyledim. Karşıdan karşıya geçemiyorum. Tümsek var. Karşı tarafa geçmem mümkün değil. Engelliler için yapıldığını söylüyorlar ama bizim için bir şey yapılmamış.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5362
 Dün : 21737
 Toplam : 38391372
 Ip No : 34.200.222.93