Mazgirt 27.5.2021 19:40:12 6345 defa okundu

Elektrik olmadığı için su çekemiyoruz

Kuraklıktan dolayı sıkıntı yaşıyoruz VİDEOLU HABER

Çevre illerden gelerek Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Göktepe Köyü’ndeki tarım arazilerini kiralayarak üretim yapan vatandaşlar, elektriğin verilmemesinden kaynaklı su motorlarını çalıştıramıyor, taşıma suyla arazilerini suluyorlar. Çiftçiler, tarımsal sulamanın gerekliliği için elektriğin bir an önce verilmesini talep ediyor. Halis Kaya, “Kuraklık nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz. Yağmurların olmaması tarımı çok kötü etkiliyor. Barajın su oranı da düşük. Su motorları kurmamız için bize elektrik verilmesi gerekiyor” dedi. Besime Çetintaş ise, “Traktörle iş yürümüyor. 100-200 dönüm arazide taşıma suyla üretim yapılmaz. Su motorları kurulsun ki verim alınsın. Bu konuda yetkililere çağrı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

KURAKLIK

Bu yüzyılın yakıcı gerçeği olan küresel iklim krizi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her geçen gün etkisini daha fazla gösteriyor. Yağışların her geçen yıl beklenenin altında gerçekleşmesi ve buna bağlı olarak barajların kırmızı alarm vermesi, tarım rekoltelerinde yaşanan verim düşüklüğü acil önlemler alınması gerektiğini gösteriyor.

Tunceli genelinde de su kaynaklarının yetersizliği hissedilmeye başlandı. Mazgirt ilçesine bağlı Göktepe Köyündeki çiftçiler kuraklık nedeniyle zor durumda. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden tarımsal sulama yazısı alamadıklarını belirten çiftçiler, FEDAŞ’a başvuru yapıp elektriğin gelmesi için çaba sarf ediyor. Su motorları kurulması için elektriğin önemine vurgu yapan çiftçiler, taşıma sularla araziye su vermek zorunda kalıyor.

Daha çok Pancar, mısır, kavun, karpuz ve biber ekimi yapan çiftçiler, yetkililere elektrik konusunda acil çağrı yapıyor.

27 yıllık çiftçi olduğunu söyleyen Halis Kaya, Göktepe Köyü'ne gelerek arazilerde üretim gerçekleştiriyor.

“TARIMSAL SULAMA İÇİN ONAY GEREKİYOR”

Kaya, bu yıl daha çok hissedilen kuraklığın sonuçları ve yaşanan sıkıntıları şu sözlerle aktarıyor;

“Kuraklık nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz. Yağmurların olmaması bizi çok kötü etkiliyor. Barajın su oranı da çok düşük. Su motorları kurmamız için bize elektrik verilmesi gerekiyor. Başvuru yapıyoruz ancak kabul edilmiyor. Araziyi kiraladığımız için bize onay verilmiyor. Tarımsal sulama için onay gerekiyor. Bu konuda yardımcı olmalarını istiyoruz. Burada çok sayıda insan çalışıyor. Biz mağdur olunca diğer emekçiler de mağdur oluyor.

“TAŞIMA SUYLA BÜYÜK ARAZİDE NASIL ÜRETİM YAPACAĞIZ?”

Şu an traktörlerle su taşıyoruz. Mazot çok pahalı. Kazancımız çok azalıyor. Bir sezonda yüzlerce işçi çalıştırıyoruz. Tarımın gelişmesi için yetkililerin bir şeyler yapması gerekiyor. Susuz kalmak istemiyoruz. Yetkililere bir kez daha sesleniyoruz; elektrik verilsin ki bu kuraklıktan bir nebze olsun kurtulalım. Tarlalarımızı sulayalım.

İl Tarım Müdürlüğü sesimizi duysun; taşıma suyla bu kadar büyük arazide üretim yapamıyoruz”

“KURAKLIK NEDENİYLE ZORLUK ÇEKİYORUZ”

15 yıldır çiftçilik yapan Besime Çetintaş, “Arapgir, Elazığ, Tunceli bölgesinde çalışıyoruz. Geleceğimiz için, çocuklarımız için buradayız” dedi.

Çetintaş, yaşanan sorunlara ilişkin şunları aktardı;

“Buraya elektrik verilmiyor. Zorluk yaşanıyor. Şimdi iş sahibi zorluk çekince biz de zorluk çekiyoruz. Elektriği verirlerse bu kuraklıktan biraz olsun kurtuluruz. Elektrik verirlerse üretimimiz daha iyi olur. Traktörle iş yürümüyor. 100-200 dönüm arazide taşıma suyla üretim yapılmaz. Su motorları kurulsun ki verim alınsın. Bu konuda yetkililere çağrı yapıyoruz.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 10115
 Dün : 19164
 Toplam : 49804160
 Ip No : 18.232.53.185