Mazgirt 20.5.2021 17:33:41 6507 defa okundu

Elazığ’daki depremde hasarlı oldukları gerekçesiyle kışın yıktılar

Mazgirt’te evleri yıkılanlar, bir an önce yeni evlerin yapımına başlansın istiyor

Tunceli’nin Mazgirt İlçesine bağlı Kızılcık köyünde, Elazığ depreminin ardından ağır hasarlı olduğu gerekçesiyle evleri yıkılan yurttaşlar, evlerinin yapılmasını istiyor. Yurttaşlar, “Bu süreçte çok zorluk çektik, evlerimizi yıktılar ama yapmadılar. Madem yapmıyorsunuz neden evlerimizi yıktınız? Şimdi yıksaydınız, kış ayında bize niye eziyet çektirdiniz” sözleriyle yaşadıkları mağduriyeti anlattı.

 “EVLERİMİZİ MADEM YAPMIYORSUNUZ NEDEN YIKTINIZ O ZAMAN”

24 Ocak 2020 tarihinde başta Elâzığ ve Malatya olmak üzere bölgeyi etkisi altına alan, merkez üssü Elâzığ’ın Sivrice ilçesine bağlı Çevrimtaş köyü olan ve 22 saniye kadar süren deprem olmuştu.

Elazığ depreminde Tunceli’de de bazı evler hasar görmüştü. Evleri ağır hasarlı olduğu gerekçesiyle kışın ortasında yıkılan evlerin yapımına başlanmaması nedeniyle mağdur olduğunu söyleyen Kızılcık köyünde yaşayan yurttaşlar, yaşadıkları sıkıntıları PİRHA’ya anlattı.

 

“ÇOK ZORLUK ÇEKTİK”

Bu süreçte çok zorluk çektiklerini söyleyen Fatma Gül, “Kasım ayının sonunda evim yıkıldı. Evim yıkıldığı için kışın akrabalarımda kaldım. Evlerimizi yıktılar, yapmadılar. Madem yapmıyorsunuz neden evlerimizi yıktınız? Şimdi yıksaydınız, kışın bize niye eziyet çektirdiniz. Bize evlerinizi yıkıyoruz ama 5-6 ay sonra yapıyoruz deselerdi biz evlerimizi yıktırmazdık. Yıktılar. Kışın hava güzeldi yapılabilirdi, yapmadılar bekliyoruz. Ben evimi kendi yerimde istiyorum başka bir yere gitmek istemiyorum, köyün dışında yapmak istiyorlar ama ben istemiyorum. Devlet bize yardım etmiyor, hep oyuna getiriyor bizi. Böyle bir şey olur mu? Seçim zamanında koşturuyorlar, sorunlarımıza gelince kulaklarını tıkıyorlar” diye konuştu.

Çok sıkıntılar yaşadıklarını vurgulayan Gülistan Turan ise, “Ev kiraladık, komşunun evinde oturduk, rezil olduk. Evler yapılacaktı ama yapılmadı. Herkes kendi yerinde yapmak istiyor ona da izin vermiyorlar. İnsanlar çok mağdur oldu. Evi yıkılan da, ahırı yıkılan da rezil oldu. Ne zaman yapılacağı da belli değil” dedi.

“ÇOK MAĞDUR DURUMDAYIZ”

“Sıkıntılarımız çok, devletten yardım bekliyoruz ama daha ev yapmaya başlamadılar” diyen Nevzat Gül ise şunları söyledi:

“Evlere ne zaman başlayıp ne zaman bitirecekler daha belli değil. Daha temel bile atılmadı, biz de artık ne olacağını bilmiyoruz. Kışın yıktıklarında çok zorluklar yaşadık. Herkes akrabasının yanına gitti, sonra konteynerler gelince eşyalarını doldurdular ama konteynerler küçük olduğu için eşyalarının bazılarını komşulara taşıdılar. Yazık günah bu insanlara. Ne zaman yapılacağı belli değil daha. Kışa 3-4 ay kaldı. Burası kışın çok sert geçiyor, insanlar dışarıda ne yapacak? Bir an önce evleri yapsınlar ki insanlar mağduriyet yaşamasın.”

Nuran Aslan ise, “Evlerimizi yıktılar, konteyner verdiler bize. Eşyalarımız dışarıda kaldı, çok zor durumda kaldık. Şimdi konteynerde kalıyoruz ailece. Ne zaman yapılacağı daha belli değil. Bir an önce yapılmasını istiyoruz, eşyalarımız hep dışarıda kaldı, zor durumdayız. Her konuda mağdur olduk” diye konuştu.

“Benim değil ama komşularımın evleri yıkıldı. Biz de onlarla birlikte çok mağdur olduk” diyerek yaşadıkları duruma tepki gösteren Özlem Aslan, “İnsanların eşyaları dışarıda kaldı. Bu süreçte çok mağdur oldular. Kış ayında insanların evlerini yıktılar ama sonra ev yapmadılar. İnsanlara çadır vermişler, konteyner vermişler ama konteynerler çok soğuk. Elektriği karşılamadılar, insanlar soğuk olduğu için elektrik sobası yaktı. 400-500 TL elektrik faturası geldi. Faturaları da ödeyemez hale geldiler. İnsanlar çok mağdur durumda” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9703
 Dün : 19164
 Toplam : 49803748
 Ip No : 18.232.53.185