Sürmanşet 23.11.2021 08:21:53 352 defa okundu

EGO CANAVARI VE MUTLULUK…

 Baki SENDAY Yazdı...

Bir insanın mutluluğu ve mutsuzluğu arasındaki büyük uçurum, o insanın esaretinden bir türlü kurtulamadığı egosu ile iç barışı ve huzuru arasındaki farktan oluşur. Mutluluk, toplumsal yapıdan ayrı ele alındığında çok eksik tanımlanmış olur.

Çünkü dünyaya geldiğimiz andan başlayarak yaşamımız; içinde bulunduğumuz topluluğun alışkanlık ve yargılarına göre şekillenir. Bazı değerleri ömür boyunca aşmak mümkün olmayabilir.

 İnsanların büyük çoğunluğu, üzerinde yaşadığımız dünyayı mahvetmeye özel bir çaba harcıyor. Bir kısım insanlar da düşünmeden, sorgulamadan, anlamadan bu yıkımdan çıkar ve rant elde etmenin peşindedir.

Bir avuç doğa celladının çıkarı için yaşanmaz hale getirilen bu gezegenin yağmalanmasına seyirci kalındıkça, daha çok katliam ve savaşın olacağı da kesindir. Doğanın insanoğluna sunduğu bunca güzelliklere rağmen, hala açlıktan ölen ve sefalet içinde sürünen milyonlarca insan varsa, bunun sorumlusu bu yıkımı yapanlar kadar seyirci olanlardır aynı zamanda.

Herkesin gözü daha fazla nesne, daha kalın bir cüzdan ve daha etkin bir güç ile körelmiş sanki! Arzularımız ve beklentilerimiz bireysellikten çıkıp, toplumsal, çevresel ve evrensel arzular haline gelmedikçe,  gerçek anlamda mutlulukla yolumuz kesişmez. Toplumsal ve kalıcı olan gerçek mutluluğa erişebilmek için öncelikle kendi hapishanemizin duvarlarını yıkmak gerekir.

 Hepimiz insanın hayatı tükettiğini düşünürüz ama gerçek tam tersidir, yani insan hayatı tüketmez, hayat insanı tüketir. Her birimiz edindiğimiz alışkanlıkların, yargıların ve değerlerin putu durumundayız. Bu putları yıkabilmek için kendimizi tanımalı, bulmalı, bilmeli ve çözmeliyiz.

Her birimizin mutlu veya mutsuzluğu kendi özümüzden kaynaklanır. Hiç kimse ve hiç bir şey bizim mutluluğumuzun kanıtı veya sebebi olamaz.

Tüm olumsuz duygu ve saplantılardan arınmak için, derin içsel yolculuklar gerekir. Biz kendimizi tanıyıp sevmedikçe, başkalarını sevemeyiz. Yaşamımızın her anını hissederek yaşadığımız zaman, bedenimizin ve ruhumuzun her zerresi sevgi üretir.

Tıpkı aşk halindeki durumlarımız gibi.

Akıl ve yürek birleşmediği sürece, gerçek mutluluk yakalanamaz. Neyi değil, nasıl yaşadığımız önemlidir.

Hepimiz kendi doğularımızın paralelinde bir yaşam sahibiyiz. Düşüncelerimiz yaşadığımız hayatın kendileridirler.

 İnsan tercihlerine göre bir yaşam yolu tutar. Kimi güç, şöhret, zenginlik ve büyüklük peşinde koşarken, kimimiz de sevgi, şefkat ve merhamet göstermeyi tercih ederiz. Hayatımız birbirini izleyen olayların akış sürecidir.

Bireysel mutluluğumuz, farkındalığımızı geliştirip aldığımız yolun kendisidir. Alışkanlıklarımız, farkındalığımızın önüne kendi ellerimizle diktiğimiz putlarımızdır. Kendimizle yüzleşmek büyük ürküntü verse de, mutlu olmak istiyorsak, kendimize dönmeyi başarmak zorundayız.

 Her insanın gerçeği, onun yaşam deneyiminin içinde bulunur. Başkalarının yorum ve değerlendirmelerini yaşamımıza uygulamak çok yanlış bir tutumdur. Dünya bu kadar acı ve sefaleti taşırken, bireysel olarak mutlu olmak elbette mümkün değildir. Ama birey eğer kendini biliyor ve tanıyorsa, zaten her adımında insanlık için güzel işler başarmanın önemini kavramış demektir. Kendi sevgi ve mutluluğunu da diğer insanlara bulaştırma noktasında yararlı olabilir. İyilik, barış, hoşgörü ve sevginin egemen olacağı bir dünya için kendinden fedakârlık yapabilir.

 Kendini bilmiş, tanımış ve anlamış bireylerden oluşan bir toplumun temel amacının, savaş ve katliam olmayacağı bellidir.

Kendisiyle barışamayan, kendini sevemeyen başkasını nasıl sevebilir ki?

Her birimiz her şeyden önce kendimizden sorumluyuz.

Olumlu ve olumsuzlukları dışarıda birilerine yüklemek erdemlice bir davranış kabul edilemez. Mutluluk; tutku, endişe ve korkularımızın üzerinde; mantığımızın, düşüncemizin ve yüreğimizin kazandığı bir zaferdir.

Mutluluk; yaşam şeklimizin, yetişme tarzımızın, çevremizin, aile yapımızın, ailenin benimsediği hayat görüşünün, ruhsal dünyasının, insancıl ve inançsal yapısının, istek ve beklentilerinin, duyu ve duygulanım dünyasının bir dengede buluşmasıdır. Mutlu olmak istiyorsak, alışkanlıklarımızdan, maskelerimizden, koşullanmalarımızdan kurtulmayı başarmak ve özümüzü oluşturan asıl kimliğimize kavuşmamız gerekir…

 Baki SENDAY

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3156
 Dün : 23381
 Toplam : 46819658
 Ip No : 54.227.97.219