Sürmanşet 5.12.2017 17:36:00 3109 defa okundu

“Dutumuz ve pekmezimiz doğal”

Çemişgezek ilçesine bağlı Ulukale Köyü, dutu ile meşhur bir köy. Köy Muhtarı Bayram Aydın da dut ve ürettikleri pekmezin doğal olduğunu söylüyor ve ekliyor “Satılan kuru dutları bozulmasın diye uzun süre ilaçlıyorlar. Biz ilaç kullanmıyoruz. Güneşte kurutuyor, serin yerde muhafaza ediyoruz”

Dut, pekmez ve kalesiyle meşhur köy: ULUKALE

Tunceli’nin Çemişgezek ilçesine bağlı Ulukale Köyünün Muhtarı Bayram Aydın, köylerindeki kalenin adıyla anılan Ulukale’nin tarihi yerlere sahip olduğunu ve yaz aylarında çok sayıda turistin bu nedenle köye ziyaretler gerçekleştirdiğini söyledi.

“Ulukale köyü; dutu ve pekmezi ile meşhur. Bir de kalesi var. Köyümüz ismini üzerindeki büyük kaya parçasından almıştır. Bu kaya parçasının en üstünde tarihi geçmişi belli olmayan bir yapı var. Bu yapı ‘kral evi’ olarak biliniyor. Uygarlıklar, yontma taş devrinden kalma ‘süthal’ dediğimiz bir yer var. Selçuklulardan kalma Ferruh Şad Bey Türbemiz var, bu yaz restorasyonu yapılacak. Şeker çeşmemiz var, yine Selçuklulardan kalma. Köyümüz konum olarak çok iyi, getirisi de gayet iyi. Yazın ortalama 3000, 3500 kişi oluyor. Köyümüz 400 haneye yakın, kışın kalanlar az oluyor tabi ki. Yazın herkes bahçesine geliyor.” diyen Muhtar Aydın,  sözlerini şöyle sürdürüyor; “Korucusu, karakolu olan bir köy. Eski yerleşim yeri zarar görünce, yeni yerleşim yerine 1997 yılında geldi. Dutumuz organik olduğu için çok fazla talep oldu. Tüccar kilosunu 30 TL’den aldı bu sene.

Köyümüzde TOKİ evler yaptı, suları, yolu yapıldı. Sondajı Elazığ Bölge yaptı, karayolunu da yine Elazığ Bölge yaptı. Köyümüzde yapılan evlerin 100 tanesini Köy Hizmetleri dediğimiz İl Özel İdaresi yaptı. Daha sonra 100 tanesini İş merkezi ile birlikte TOKİ yaptı.

Şuan köyümüzün tek sıkıntısı, parke işi. Köy içi ulaşım sıkıntılı. Biz bahçe işi ile uğraşıyoruz ve su olması lazım, köyün üst tarafında sulama barajımız var. Geçen gün Genel Müdür Yardımcısı Turgay Özgür ile görüştüm, 2018 yılında oradaki gölet için çalışmalar yapılacağını söyledi. Sulama göleti yapılırsa eğer, Ulukale, Bozağaç, Uzungöl, Akçapınar sulu tarıma kavuşacak ve 250 ton aldığımız dut, 1-2 senede 500 ton olacak. Tarlalarımızı sulayamadığımız için boş duruyor. Eskisi gibi tarımla ilgilenende kalmadı.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6912
 Dün : 16833
 Toplam : 26423100
 Ip No : 54.163.22.209