Manşet 12.10.2020 17:57:32 491 defa okundu

Dünyanın en ilginç yasakları!

Bakın Türkiye'de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde ne tür şeyler yasak ve bunları yaparsanız hem para cezası hem de hapis cezası alırsınız. Gerçekten bu yasaklar sizi çok şaşırtacak. Mutlaka okumalısınız. Bu sizi Alzheimer hastalığından da korur:

 

Türkiye'de para yırtarsanız yanarsınız

Telegraph gazetesi, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı'nın bildirisinden yola çıkarak, vatandaşlar seyahat ettikleri yerlerde de güvenli bir şekilde gezebilsin diye dünya üzerindeki çeşitli ülkelerden oldukça sıra dışı yasakları derlemiş.

 

BAKIN BU İLGİNÇ YASAKLAR NELER!

Türkiye'de para yırtmak veya tahrip etmek yasak

Türk ulusuna, bayrağına veya parasına saygısızlık edecek şekilde hareketlerde bulunmak suç sayılıyor. Bu tür davranışlarda bulunduğunuz zaman, 6 ay ile 3 yıl arası hapis cezasına çarptırılabilirsiniz.

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde küfretmek yasak

Küfretmek ve küfür anlamına gelen çeşitli el hareketlerinde bulunmak Arap Emirlikleri'nde hiç hoş karşılanmıyor. Bu tür davranışlarda bulunan insanlar, bazen hapse atılabiliyor veya sınır dışı edilebiliyorlar.

 

Yunanistan'da "mooning" yapmak yasak

Tuhaf bir davranış olan bu kelimeyi şu şekilde açıklayabiliriz: Bir insanın pantolonunu ve iç çamaşırını indirmesi suretiyle halka açık yerlerde insanlara poposunu göstermesi. Muhtemelen Yunanistan'da bu durum çok yaşanmış olmalı ki bu tür bir yasağı getirmiş. Halk içinde bu harekette bulunurken yakalandığınız takdirde de ya para cezasına ya da hapis cezasına çarptırılabiliyorsunuz.

 

Japonya'da içinde Kodein maddesini barındıran ilaçları kullanmak veya yanınızda bulundurmak yasak

İçinde Kodein bulunduran Vicks Inhaler ve bazı ağrı kesici türü ilaçları kullanmak veya yanınızda bulundurmak, Japonya hukukuna göre yasak. Bu tür ilaçlarla yakalandığınız takdirde sınır dışı edilebilir veya gözaltına alınabilirsiniz.

 

Fransa'da halka açık yüzme havuzlarında bol şort ve mayolar yasak

Fransa'da halka açık yüzme havuzlarına gitmeden önce tekrar düşünün. Bu havuzlara bol kesim şort mayo ile giderseniz içeri alınmamanız yüksek ihtimal.

 

Granville'e fillerin girmesi yasak

Fransa'da Granville isimli bir kasaba, 2009 yılında sirklerle birlikte gelen fillerin kumsallarına dışkılamaları sebebiyle kumsallarına fillerin girişini yasakladı. Bu kanun hâlâ da geçerli.

 

Almanya'da otobanda benzininizin bitmesi yasak

Almanya'da otoban kullanacağınızı bildiğiniz zaman depoyu fullemeyi unutmayın. Çünkü otobanda benzin bitmesi ve yolda kalmak ilginç bir şekilde yasalara aykırı. Almanya'da otobanda yürümek de tahmin edersiniz ki, yasak.

 

ABD'nin Virginia eyaletinde yer alan Virginia Beach'te küfür etmek yasak

Bu kumsalı biraz daha ailelere uygun ve PG-13 hale getirebilmek için doksanlı yıllarda Virginia Beach'te küfürlü konuşmak yasalara aykırı kabul edildi. Eğer bir sebepten etrafınızdakilere söverken yakalanırsanız, yüklü bir para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 

Yunanistan'ın tarihi bölgelerinde topuklu ayakkabı giymek yasak

Acropolis gibi tarihi bölgeler, olası tahribattan kaçınmak amacıyla ziyaretçilerin topuklu ayakkabı giymesini yasakladı.

 

ABD'nin Nevada eyaletinde yer alan Eureka'da, bıyıklı erkeklerin kadınları öpmesi yasak

Bu kadar tuhaf bir yasak neden getirilmiş merak ettik doğrusu. Kim bilir, bu yasanın çıkarılmasını ne gibi bir olay tetikledi? Sizce böyle bir yasak neden getirilmiş olabilir?

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13474
 Dün : 15571
 Toplam : 39698342
 Ip No : 3.234.254.115