Manşet 12.1.2018 08:51:33 663 defa okundu

Downlu çocuğa sahip olmak (7)

Hülya Dülge’nin Kaleminden...

Çözüm bulmuştum. Rozan’ı emeklemesi için yüzüstü yere bırakıyor ve izliyordum, hamle yapacak mı diye? Rozan’ın tek yapabildiği ise kollarını ileri doğru uzatmak ama hareketin devamı gelmiyordu. 


Emeklemeyi öğrenene kadar ben oyuncu o da seyirci olmuştu. Önce görmesi gerekiyordu. Bunun için emekleme hareketleri yaptım. Süreç zaman aldı, fakat oyunculuğum işe yaramış ve Rozan emeklemeyi başarmıştı. Sırada yürümeyi öğrenmesi vardı. Yürümeyi öğrenirken ikimizin oyuncu olması gerekiyordu, öyle de yaptık. 


Rozan’ın kollarından tutup yürütmeye çalışıyordum, adım atamadığını görünce, önce adım atması için çalıştık. Doğru olanı yaptığımızı, Rozan yürüyerek kanıtlamıştı. 1 yaşına bastığı zaman artık tam bağımsız yürüyebiliyor ve bazı isteklerini dile getirebiliyordu.


Zaman geçiyor ve Rozan’la yolculuğumuz devam ediyordu. Yürümeye başladıktan sonra yaramaz olmaya başladı. Yerinde durmuyordu.


Rozan konuşmakta çok zorlandı. Doğuştan dili normalden büyük ve damak yapısı dardı, damağın dar olması dilinin rahat hareket etmesine engel oluyordu. Bu durumda daha fazla emek vermem ve sabretmem gerekiyordu. Bundan başka şansım yoktu.


Konuşmaya başladığında ise Rozan'ı karşıma oturtup, söylemek isteyip söyleyemediği kelimeleri heceleyerek söylüyor, sonra Rozan'ın söylemesini bekliyordum. Yapamadığı zaman birlikte heceliyorduk ve tek seferde kelimeyi söyleyinceye kadar bu eğitim devam ediyordu. Bu durum büyük bir sabır gerektiriyordu. Umutsuzluğa düştüğüm anlarda oldu. Yine de umudumu kaybetmemek için kendime moral veriyordum. Sen bunu başarırsın diyordum. Bütün yaşadığım bu duyguları bir kenara bırakıyor ve Rozan'la birebir yaptığımız eğitimlere odaklanıyordum.
 

Eğitimlerimizin yanı sıra günde birkaç saat aynanın karşısında zaman geçirmesini sağlıyordum. Ayna fikri çok işe yaramıştı. Rozan hem davranışlarında hem de konuşmasında ilerleme kaydetmişti. 
 

Sırada el kaslarını güçlendirme çalışmaları vardı. Bu çalışmalarına başladığımız zaman ise Rozan 2,5 yaşındaydı. Oynarken hem eğleniyorduk hem de öğreniyorduk. Rozan yaşıtlarından geri kalmasın diye canımı dişime takmıştım, gündüzüm geceye karışmıştı...
Devam edecek…

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1213
 Dün : 11949
 Toplam : 25529557
 Ip No : 54.80.58.121