Kadın & Sağlık 8.1.2018 08:47:11 743 defa okundu

Downlu çocuğa sahip olmak (5)

Hülya Dülge’nin Kaleminden…

Ve akşama doğru doktorlar geldi. Bebeği tekrar muayene ettiler, fakat hiçbir şey söylemediler. Tek söyledikleri şey “yarın sabah tekrar getirin” olmuştu. Bizi akşam hastaneden taburcu ettiler. Saat geç olmuştu. Kaldığımız yere vardığımızda saat 9'a geliyordu, çok yorgundum.

 

Biraz dinlendikten sonra eşimin teyzesi yemek hazırladı, yemek yedikten sonra uyumaya gittik. 1 saat sonra bebeğin inleme sesiyle uyandım. Ateşler içinde yanıyordu, kıyafetlerini çıkardım.

Bez ıslatıp ateşini alıyordum. Bebek her inlediğinde parçalara bölündüğümü hissediyordum. Çaresiz olmak çok kötüydü. Sabaha kadar o inledi bense ağladım, tek yapabildiğim buydu. Hiç sabah olmayacak, güneş doğmayacakmış gibi gece uzadıkça uzadı. Sonunda şafak söktü. Kabus gibi geçen bir gecenin sabahı nasıl olabilirdi ki...?

 

Çektiğim acıyı anlatacak cümle yoktu. Nasıl bir acıydı bugün bile o anları anlatmakta zorlanıyorum. Hastaneye gittik. Doktorlar bebeği muayene etti, aralarında konuştuktan sonra bize tıbben yapılacak bir şey olmadığını söylediler. O an umutlarım karanlığın içinde kayboldu.

 

Artık umudunu kaybetmiş bir anneydim. Bu duygularla hastaneden ayrıldık.

 

Kızımla yaşadıklarımı an be an anlatmaya çalışsam bitmez.

Uzun yolculuğun ardından eve gelmiştik. Tanıdık eş, dost durumu öğrenmek ve geçmiş olsun demek için ziyarete geliyorlardı. Herkese durumu anlatmaksa zordu.

 

Nihayet 4. ayın sonunda hastane defterini kapatmıştık ve bebeğe isim koymaya karar verdik. Bebeğin halası ismini ROZAN koydu. Artık ismi olan bir bebekti. İsim koyduktan sonra kimlik çıkardık. Günler geçiyor Rozan da büyüyordu.

 Rozan’ın engeli ile ilgili araştırma yapıyor, bulduğum bilgileri uyguluyordum. Down sendromunun genetik bir bozukluk olduğunu biliyordum. Bunun gibi daha birçok şey. Rozan’ın zeka ve bedensel gelişimi yaşıtlarına göre geriden takip ediyordu.

Doktorlar “çok yaşamaz” demişlerdi, bu cümle kafamın içende yankılanıyordu. Bu duyguları, korkuları çok uzun yıllar yaşadım.

Duygulardan çıkmam ise...

Devam edecek

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4672
 Dün : 12155
 Toplam : 26094681
 Ip No : 54.198.55.167