Kadın & Sağlık 26.1.2018 10:16:22 1397 defa okundu

Downlu çocuğa sahip olmak (10)

Hülya Dülge’nin Kaleminden…

İçimden, “acaba Rozan üzüntüyü, sevinci biliyor mu?” sorusunu kendime sorardım. Bu iki duyguyu bilmemesi büyük sıkıntıydı.

 

Ben bu kuşkularla savaşırken… Rozan bir gün çizgi film izliyordu. Çizgi filmde tavşan (Bugs Bunny) ölünce Rozan ağlamaya başladı, bu duruma çok sevinmiştim. Ağlamayı bilen sevinmeyi de bilir dedim içimden.

 

Şimdi ise hayaller kuruyor. En büyük hayali evlenmek. Hayalini anlatırken hiçbir ayrıntıyı atlamıyor. O anlattıkça içim eziliyor, bu hayalinin gerçekleşmeyeceğini bilmek ise başka türlü acıtıyor insanı.

Rozan'a “annem evlenme, evlenip ne yapacaksın” diyorum. O da “anne ne olmuş bir kere evleneyim” diyor.

İkinci hayali ise, çocuk yapmak istiyormuş. Bu isteğini dile getirirken kendisine soruyorum, “peki sen çocuğuna bakabilecek misin?” Cevap hazır “anne sen varsın ya” diyor. “Ben bakmam” dediğimde ise “sen ne biçim anneannesin” cevabı geliyor. O zaman Allahım ben şimdi ne yapayım diyorum.

 

Rozan her ezan okunduğunda “Allahım beni işe alsınlar” diye dua eder. Ne söylenebilir ki sadece ettiği duanın kabul olması için amin diyebilirsiniz.

 

Tüm bunlarla uğraşırken, bir an geliyor düşünüyorsunuz ve geriye dönüp baktığınızda ise, zamanın geçip gittiğini, giderken de çok şeyi alıp götürdüğünü görüyorsunuz. Oysa ki giden zamanın ne kadar kıymetli olduğunu iş işten geçtikten sonra anlıyorsunuz. Eskilerin dediği gibi her şeyi vaktinde yaşamak veya yapmak lazım, yoksa bir anlam ifade etmiyor.

 

Rozan gezmeyi çok sever. Aklına estikçe, kapıyı açık buldukça, sabah, öğlen, akşam hiç fark etmez çıkıp gidiyordu. Evden tek başına çıkmaması gerektiğini anlaması lazımdı. Bu konu üzerine çok konuşmalarımız, kavgalarımız, küslüklerimiz oldu. Yinede konuşmaya, anlatmaya devam ettim. “Beni anladın mı?” diye sorduğumda Rozan 'da “anladım” diyordu. Tabi ki ara ara tekrarlıyordu. Rozan evden tek başına çıktığı zamanlar kabus gibiydi, neyse ki sonunda ben anlatmayı o da anlamayı başardı.

 

Bir sabah uyanır uyanmaz yanıma geldi ve “anne ben kötü rüya gördüm” dedi. Rüyasını anlatmasını istedim anlatmadı, “boşver anne” dedi.

 

Biraz düşündükten sonra “Hülya ben eşek miyim ki evden kaçayım çok yanlış değil mi?” dedi. Gerçekten o günden sonra evden çıkıp gitmedi. Artık evin anahtarını hak etmişti. Hak ettiğini de aldı. Toplumun bir parçası olması için verdiğim emekse boşa gitmemişti.

 

Nasıl yani diyebilirsiniz, bu sorunun cevabını sizlerle daha sonra paylaşacağım.

 

Normal bir birey seviyesine gelsin diye Rozan'la çok uğraştım, hala da uğraşıyorum. Sonuçsa Rozan kişisel bakımını ve diğer ihtiyaçlarını yardım almadan yapabiliyor, bunların yanı sıra çok titiz ve düzenlidir. İşten eve döndüğümde ev pırıl pırıldır. Hani bir söz vardır "kiri var ama sabunu da var" bu Rozan için söylenmiş.

 

Rozan 11.06.2018’de 20 yaşına basacak, koskoca 20 yıl ne demek! Ve geriye dönüp baktığımda ne çok üzülmüşüm ne çok ağlamışım ve yalnız kalmışım, bütün bu yaşadıklarım yüreğimi acıtsa da geçip giden zamanı geri getiremem. Zaman işte akıp gitmiş.

 

Benim çabam ve Rozan’ın gayretiyle geldiğimiz nokta da başarı sağladığımızı düşünüyorum.

Rozan downlu bir birey ama bazen normal bireylerden daha akıllı davranınca ister istemez şaşırıyorsunuz.

Rozan zor bir çocuk. Beni üzmüyor mu? Üzüyor, ancak yeri geliyor sizi onure etmesini de biliyor. Ona kızamıyorsunuz.

 

Rozan ve kardeşinin anlaşamadığı noktalar o kadar çok ki, ikisi tartışınca kıyamet kopuyor evde. Tabi ki arada kalıyorum…

Engelli olmasına rağmen anlayabiliyor, beni üzdüğü zamanlarda pişmanlık duyuyor,

Rozan'la yakaladığımız bu başarının sırrı ise onunla doğru iletişim kurmak, doğru davranmaktı.

Rozan 47 kromozoma sahip olmasının dışında çok farklı, nasıl anlatılır bilmiyorum. Onunla yaşamanız lazım.

Zor ama farklı,

Farklı ama eğlenceli,

Eğlenceli ve çok zeki,

Zeki ve esprili,

Esprili ve çok sevimli

Sevimli, birde becerikli,

Becerikli, birde duyguludur,

En önemlisi de inatçıdır.

 

Hayatta başınıza ne gelirse gelsin, üstesinden gelmek istiyorsanız kabullenmeniz gerekir. Benim başarımın sırrı, Rozan’ı kabullenmekle başladı.

 

Biz başardık. Sizlerde başarabilirsiniz.

Rozan ile 11.06.1998’de başlayan, bugüne kadar olan yolculuğumuzun kısa özetini sizlerle paylaştım.

İlgi gösterip okuduğunuz için teşekkürler.

 

Final.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5979
 Dün : 10303
 Toplam : 26432470
 Ip No : 54.144.82.216