Manşet 9.10.2019 09:55:04 294 defa okundu

Domuzlar şehir merkezine iniyor

TUNCELİ/YEREL- Tunceli’de merkeze inen domuzları bazı vatandaşlar elle besliyor.

Bu durumun sakıncalı olduğuna vurgu yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi Yetkilileri, bu hayvanın yırtıcı bir yaban hayvanı olduğu vurgusu yapıyor. Dışkısının da insan sağlığı için büyük tehlike yarattığına dikkat çeken uzmanlar, “Bu hayvanın ne yapacağı belli olmaz. Özellikle çocukların yanında bu davranışın sergilenmesi sakıncalı. Çocuk, domuzu zararsız algılayıp kendi başına elle beslemeye kalkışabilir ve bu durumun sonucu bir felaket ile de sonuçlanabilir” diye uyarırken, köylerde insanlar ayı-domuz gibi yırtıcı hayvanlar ile tilki, sincap, karga sürüleriyle mücadele edemiyor.

 

Köylüler domuz ve ayı ablukasında

Vurulması yasak olan ayı ile domuz korkusundan bir çok köyde vatandaşlar gece kapısının önüne dahi çıkamıyor. Bu yıl özellikle meyvelerin çok olduğu köylerde, ayı gece gelip meyveleri yerken, dallarını da kırıp öyle gidiyor. Domuz ise bostanlar ile ekili alanlarda ürün alınmasına imkan tanımıyor. Tarlalar dolusu nohut, domuzun zarar vermesi nedeniyle ürün alınamaz halde öylece bırakılırken, vatandaş yetkililerin bu durumu görmezden gelmesine isyan eder tarzda sesini duymamalarından dert yanıyor. Gazetemizin meyve ve sebze satışına dair haberi sırasında konuştuğu çok sayıda vatandaş, adeta ortak cümlelere dönüşen şu serzenişte bulunuyor; “Köyler boşaltıldı diye kurdun-kuşun yurdu oldu. Çocukluğumuzda domuz ve ayı görmemiştik yaban-yazıda. Şimdi evimizin kapısına kadar geliyor. Av tüfeğiyle ateş edelim diyoruz. O da yasak. Ne olacak bu halimiz? Bize saldırsa ne yapacağız?” diye yakınırken, köydeki armuttan ürün toplamak üzere daldayken gelen ayıdan ötürü uzun süre aşağı inemediğini söyleyen bir vatandaş da, “Vurulmasın diyenler makamda oturuyor, köylü bu halde. Söyleyin onlara bizim makamımız yok. Rızkımızı bu hayvanlar mahvediyor. Ne yapalım? Elimizi kolumuzu madem bağlamışlar, getirip ektiklerimizi parasını o zaman devlet versin. Biz de böyle hiçbir iş yapmadan oturalım. Elmamız-armudumuz daha daldayken yetişeni ayı yiyor. 3 tarla nohut ektim. Tek bir kilo toplayamadım. Sigorta yapmışım. TARSİM gönderiyor eksper, tek bir dal koparmadığım tarlaya % 60-70 zarar tespiti vermiş. Diğer % 20-30’u ne oldu? Bunlar domuz ile ortak mı çalışıyor nedir? Bir devlet vatandaşını korumuyor, ayı-domuzu koruyor. Sonrada işsizlik var diyorlar. Bir-iki seneye kadar biz de pes eder Tunceli merkeze geliriz. Bize de Sosyal Yardımlaşma baksın.”

***

Not: Domuzların Tunceli merkezdeki halleri ve köpeklerle kapışmaları, elle beslendiklerine ilişkin videoları Youtube’daki Tunceli EMEK Gazetesi adlı kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3791
 Dün : 20651
 Toplam : 36705816
 Ip No : 3.230.154.129