Eğitim 16.5.2018 08:10:25 640 defa okundu

Dolar mucitleri de vurdu!

Dövizdeki artış, 9 genç mucidin ABD gezisini de suya düşürdü.

 

ABD’de NASA’nın düzenlediği CanSat Model Uydu Yarışması’na gitmeye hak kazanan Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin gezisi iptal edildi.

 

Geçtiğimiz yıl aynı yarışmada dünya 9. olan gençler, bu yıl da elemelerde 95 puan alarak ilk 40 takım arasına girdi. Üniversite yönetimi, 8-10 Haziran'daki yarışmaya gitmeye hazırlanan gençlere “Doları 3.85 olarak sabitledik, şimdi bunun çok üzerine çıktı, masrafları karşılayamıyoruz” diye programı iptal etti. 9 genç, 3 günlük Teksas gezisi için sponsor arıyor.

 

GEYİKLER GRUBU

Her biri farklı sınıfta okuyan 9 öğrenci Team Cervos (Portekizce geyikler) grubunu oluşturdu. Miray Özbay, Melisa İrem Uzun, Mustafa Anıl Yiğit, Kadir Serhat Altıntığ, Mustafa Eryılmaz, Ramazan Kurban, Alp Demirel, Berkay Küçükkılavuz ve Burhan Kaplan isimli öğrenciler, her yıl Teksas'ta düzenlenen CanSat Model Uydu Yarışması'na katılmak için gün sayıyordu. Ancak 8-10 Haziran tarihlerinde yapılacak yarışma öncesi öğrencilere beklenmedik bir cevap aldı. Hacettepe Üniversitesi Teknokent yöneticileri, doları 3.85'e sabitlediklerini, dövizdeki artış nedeniyle bu gezinin masraflarını üstlenemeyeceklerini bildirdi.

 

İLK 40 TAKIM ARASINA GİRMİŞLERDİ

Geçen yıl elemelerde 94 puan alan genç mucitler, bu sene 95 puanla yine ilk 40 takım arasına girdi. Grubun genç üyelerinden Miray Özbay, geçen yıl 9'uncu olduklarını bu sene finali hedeflediklerini söyledi. Özbay, “Bölümümüzün, hocalarımızın ve yardım etmek isteyen firma veya kişilerin desteğiyle bu yılki hedefimiz dünya birincisi olmaktır. Dünyada hızla değişen ve gelişen uzay teknolojilerinde, Türkiye'nin de söz sahibi olabilmesi için desteğe ihtiyaç duymaktayız.” dedi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3766
 Dün : 21762
 Toplam : 25984465
 Ip No : 54.196.26.1