Manşet 6.12.2017 16:30:48 1414 defa okundu

Doğal Yaşam Düşmanlarına DUR Diyelim...

Haydar ÇETİNKAYA'nın Kaleminden...

Dersim doğasında yaşam süren yaban hayatına karşı son günlerde basına da yansıdığı üzere, özellikle dağ keçileri ve kekliklere yönelik acımasızca av yapıldığı haberleri yer almaktadır.

Her yıl özellikle kış mevsimlerinde rutinleşen yasal ve yasal olmayan avcılık faaliyetleri, yine kendini göstermeye başlamıştır. Son haftalarda Tunceli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi’nin avcılıkla mücadelesi anlamlıdır. Bu konuda yakalanan kişi veya kişilere etkin yaptırımların uygulanmasını istiyoruz. Fakat şunu söyleyelim ki; özellikle Çemişgezek bölgesinde yoğunlaşan avcılık faaliyetlerinin, Pertek, Mazgirt, az da olsa Pülümür ve merkezde de gerçekleştiğine dair bilgiler gelmektedir. Elbette, hayat düşmanlarına karşı etkin mücadele önemlidir. Zaman zaman av yaptıklarına dair bazı kişi adları duyarlı kişiler tarafından bizlere iletilmektedir. Burada önemli olan biz doğaseverlere veya doğa koruma memurlarına olayı olup bittikten sonra anlatmak yerine, kişi veya kişiler ava giderken veya avdayken bildirilmesidir. Bu yönüyle daha etkin tedbirler alınabilir ve suç üstü yapılabilir.
Avcılığın önlenmesi ve avcılıkla mücadele konusunda hiç şüphesiz ki, kurumlara olduğu kadar; doğasına, doğal yaşamına da sahip çıkmak isteyen her yurttaşa büyük sorumluluklar düşmektedir.
Doğadaki her canlının yaşam hakkına saygı duyan bizler ve bu felsefeye inanan herkese göre, yaban hayatına karşı gerçekleştirilen her türlü avcılık faaliyeti bir cinayettir. Şunu belirtmek isteriz ki, doğa sadece insana ait değildir. Dersim coğrafyası özellikleri itibariyle doğal yaşamın yuvası olmuştur. Yaban keçisi ve çengel boynuzlu dağ keçilerimiz, kekliklerimiz, su samurumuz, ayılarımız, porsuğumuz, akbabalarımız, vaşaklarımız, kurtlar, tilkiler, sürüngenler yani ne derseniz hepsi bu coğrafyayı anlamlı kılan zenginliklerimizdir. Anadolu'nun önemli yaban hayatı sahası konumundaki doğamızın gözbebeklerini hedef alanlara dün de karşıydık, bugünde karşı olacağız. Bu bilinçle; doğal varlıklarımızı olduğu kadar, üzerinde yaşam süren zengin yabani hayvan çeşitliliğini de korumak insanlık görevimizdir. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya ve avcılık yapanları vicdana davet ederken, avcılığın ilimizde tamamen yasaklanarak bu konudaki duyarlılığı en üst seviyede göstermesini istiyoruz.
Saygılarımızla...
Av bir spor değil, cinayettir.
Avcılığa HAYIR!


Dersim Doğa Gönüllüleri adına/ Haydar ÇETİNKAYA

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6329
 Dün : 16118
 Toplam : 26042801
 Ip No : 54.224.56.126