Sürmanşet 20.5.2019 19:17:00 938 defa okundu

“Doğa varsa sen varsın”

Tunceli Belediyesi öğrenci ve gençlik meclisi, ‘Haydi sen de bir el ver, doğa varsa sen de varsın’ çağrısıyla Munzur Vadisi’nde temizlik kampanyası başlattı.

Kampanya kapsamında, Ana Fatma  ziyareti güzergahında çöp toplandı. Belediye Başkanı Maçoğlu çöp toplarken “Doğayı biz canlılar kullanacağız. Doğayı temizlemekten çok kirletmemeye yönelik çalışmalar olması gerekiyor.” açıklamasında bulundu. Avukat Barış Yıldırım ise “Burası dünya kültür mirası listesinde yer alması gereken bir saha. Bu listede yer alabilmesi için ekolojik parametrelerin korunması lazım.” ifadelerini kullandı.

 

Çevre temizliği seferberliği

 

Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, mazbatası alınan TKP İl Meclis Üyesi Candan Badem, Av. Barış Yıldırım,  gençlik meclisi üyeleri ve halkın da katılımı ile başlatılan temizlik kampanyasında Tunceli-Ovacık karayolunda bulunan Ana Fatma Ziyareti güzergahında çöpler toplandı.

 

“Doğayı temizlemekten çok, kirletmemeye yönelik çalışmalar olması gerekiyor”

 

Çevre duyarlılığının geliştirilmesi konusunda eğitim verilmesi gerektiğini belirten Başkan  Maçoğlu, “Broşürler dağıtmak sokaklarda ajitasyon şeklinde doğanın temiz tutulması, korunması gerektiğini sebepleriyle anlatmak lazım. Doğayı biz canlılar kullanacağız. Doğayı temizlemekten çok, kirletmemeye yönelik çalışmalar olması gerekiyor. Gençlerin, belediyenin gönüllü gençlik çalışmalarına katılması, önerilerle hem meclisi hem de oradaki yönetim biçimini daha da genişletebileceğinden hiç şüphem yok. Gençlerin bu tür çalışmaların birer bireyi olmasını istiyoruz. Çünkü gençliğin olmadığı mecliste mutlak eksiklikler olacak. Hem enerjik hem sinerjik olan sınıf gençliktir. Farklı önerilerle yapabileceğimiz çok şeyin olduğunu düşünüyorum”  dedi.

 

“Ekolojik parametrelerin korunması lazım”

Temizlik çalışmasına katılanlardan Av. Barış Yıldırım da temizlik kampanyasıyla ilgili, “Tunceli ili mülkü sınırları içerisinde en güçlü ekolojik sahalardan biri burası. İlk defa diyebileceğimiz bir temizlik kampanyası başlatıldı. Bundan böyle bu sahalardaki çöpün başta belediye, sivil toplum kuruluşları ve halk tarafından toplanması süreci başlatıldı. Bizler de bu çağrıya iştirak ettik. Burası dünya kültür mirası listesinde yer alması gereken bir saha. Bu listede yer alabilmesi için ekolojik parametrelerin korunması lazım” dedi.

 

“Kadınla doğayı özdeşleştiriyorum”

 Temizlik kampanyasına katılan Sinem Kaplan ise, “Bir kadın olarak bu etkinliğe katılmayı görev ve sorumluluk olarak görüyorum.  Kadınla doğayı özdeşleştiriyorum. Kadın da doğa gibi koruyucu, üretken, sahiplenici bir noktada duruyor. Onurlu insanlık mücadelesinde doğanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yaşanabilir bir dünya için, doğamıza sahip çıkalım çağrısı yapıyorum”  ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7108
 Dün : 18512
 Toplam : 31330460
 Ip No : 3.226.243.130