Manşet 9.8.2019 19:11:59 571 defa okundu

Deyimlerin ilginç hikayeleri

Bugünkü sayımızda, “çil yavrusu gibi dağılmak” “öküz öldü ortaklık bozuldu” “maymun gözünü açtı” “kaş yapayım derken göz çıkarmak” ve “leb demeden leblebiyi anlamak” deyimlerinin hikayelerini derledik.

Dilimize yerleşen fakat nereden geldiğini bilemediğimiz deyimlerin hikayelerini araştırmaya devam ediyoruz. Bugünkü sayımızda, “çil yavrusu gibi dağılmak” “öküz öldü ortaklık bozuldu” “maymun gözünü açtı” “kaş yapayım derken göz çıkarmak” ve “leb demeden leblebiyi anlamak” deyimlerinin hikayelerini derledik.

 

İşte o deyimlerin ilginç hikayeleri;

Çil Yavrusu Gibi Dağılmak

Keklik kuşunun bir adı da çildir. Tüylerindeki benekler nedeniyle bu isim verilmiştir. Dişi keklik yavru çıkarınca onlarla hiç ilgilenmez, kendi başlarına bırakır. Yumurtadan çıkan yavrular, seke seke çevreye dağıldıklarından sözün buradan geldiği söylenir.

 

Öküz Öldü Ortaklık Bozuldu

 Evvelce, fakir bir köylünün tarlayı sürmekte kullandığı bir çift öküzü varmış. Bunlardan biri ölmüş. Köylü, toprak ağasına giderek yalvar yakar bir öküz parası istemiş.

 

Ağa köylüye; “Öküzün parasını ödeyinceye kadar hayvan ortak malımız sayılacak. Elli dönüm tarlamı süreceksin, ağılıma bakacaksın, harmanda yardım edeceksin.” diyerek ağır şartlar ileri sürmüş.

 

Ağanın şartlarını kabul eden köylü ona kul köle olmuş. Fakat aradan üç yıl geçtikten sonra parasının yarıdan fazlası ödenen öküz, gördüğü ağır işlere dayanamayıp ölmüş. Ağa, eskisi gibi köylüye işlerini yaptırmak istemiş.

 

Sabrı tükenen köylü; “Ağam, gayrı öküz öldü. Ortaklık bozuldu.” deyip ağanın zulmünden kurtulmuş.

 

Maymun Gözünü Açtı

Bir adamın her şeyi taklit eden bir maymunu varmış. Her gün maymununu yanında dükkana götürür, namaz vakti gelince de onu dükkana gözcülük etsin diye kapının önüne bırakırmış.

 

Bir gün maymun dükkanda sahibi namazda iken, hırsızın biri maymunun karşısına geçip esnemeye başlamış. Maymun da aynısını taklit etmiş. Derken adam uyuma taklidi yapmış. Maymun da aynısını yaparak sonunda uyuyakalmış. Hırsız, fırsattan istifade dükkanda ne varsa alıp götürmüş. Dükkan sahibi camiden gelip dükkanının soyulduğunu görünce maymuna bir güzel dayak atmış.

 

Hırsız birkaç gün sonra yine çıkagelmiş. Bu defa maymun yediği dayağın etkisiyle, karşısında esneyen hırsızı taklit etmemiş. Maymun, “pıssst pıssst!” yapmış. Hırsız da kendi kendine, “Maymun gözünü açtı, artık burada ekmek yok.” Demiş

 

Kaş Yapayım Derken Göz Çıkarmak

Düğünlerde, gelinin yüzü süslenirmiş. Eskiden kalemkâr denilen kadınlar gelinin yüzüne saatlerce makyaj yaparmış. Gelinin kaşlarına, gözlerine özel kalemlerle şekil verirlermiş. Bu tür işler yapılırken düğün evinde de davetliler çalgı çalıp oyunlar oynarmış.

 

Ortalıkta oynamakta olan genç kızlardan birinin her nasılsa ayağı kaymış, bu arada makyaj yapan kadına çarparak yere düşmüş. Kadının elindeki sert uçlu kalem gelinin gözüne batmış, zavallı gelin kör olmuş.

 

Bu olaydan sonra, makyaj yapan kadın da işinden olmuş. Bu kadını kimse çağırıp bir daha ona iş vermemiş.

 

Leb Demeden Leblebiyi Anlamak

Medrese öğrencilerinden ukala bir molla varmış. Farsça dersinden imtihana girmiş. “Ne soracaklar?” diye öğretmenlerinin ağzına bakıyormuş. Hocalardan biri, Farsça, “dudak” anlamına gelen “leb” sözüyle işe başlamış. Ukala molla, “leblebi” diye lafa karışmış, “leb, leblebi kelimesinin bir hecesidir, efendim” demiş. İmtihandaki hocalar gülmüş. Soruyu soran Hoca; “Maşallah ‘leb’ demeden ‘leblebiyi’ anladın. Yine de lafın sonunu beklesen iyi olurdu, çünkü akıllı olan, icabında susmasını bilmeli” demiş.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 21158
 Dün : 24672
 Toplam : 32964298
 Ip No : 3.234.214.179