Manşet 11.1.2018 10:35:02 1024 defa okundu

Demirtaş’ın ardından…

Halkların Demokratik Partisi (HDP)Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Hasip Kaplan'ın "HDP kurultayında Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim naçizane önerim, herkes haddini bilecek" açıklamalarına cevap verdi.

"İlkel milliyetçilik yani ırkçılık hastalıklı bir duygudur. Bazen, Hasip örneğinde görüldüğü gibi insanı insanlığından eder" diyen Önder, HDP'nin yeni eşbaşkanını seçerken Kürtlüğüne ya da Türklüğüne bakmayacaklarını söyledi. Açıklamasıyla tepki çeken Hasip Kaplan ise sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan istifa ettiğini duyurdu.

 

Eski HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’ın, yeni HDP eşbaşkanının bir Kürt olması gerektiğini söylediği paylaşımları, sosyal medyada tartışma konusu oldu. Kaplan, paylaşımlarında HDP eşbaşkanlığı için adı geçtiği ileri sürülen Sırrı Süreyya Önder için de “Sırrı gitsin film çeksin” mesajını paylaştı.

 

Kaplan Partisinden İstifa Etti

Açıklamasıyla tepki çeken Hasip Kaplan, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan istifa ettiğini duyurdu. Kaplan, sosyal medyadan yaptığı istifa duyurusunda; "HDP’de görevim yok, 2 dönem kuralına takıldım. HDP’nin bu kurala takılmayan ayrıcalıklı vekilleri var, açıklamaya üzüldüm, ırkçılık mı? Disipline mi vereceksiniz? Gerek yok, siyasetten de, partiden de istifa ediyorum. Kürt ulusal kongresine 1 Türk temsilci seçilirken yapmalıydım, bağışlayın" ifadelerine yer verdi.

 

HDP: Kınıyor ve Ayıplıyoruz

Kaplan’ın açıklamalarını HDP Genel Merkezi de resmi Twitter hesabından yaptığı bir açıklamayla kınadığını ve ayıpladığını duyurdu. HDP Genel Merkezi’nin, partinin resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada,

 

"Hasip Kaplan Twitter hesabından yapılan ırkçı, ayrımcı ve ötekileştirici paylaşımların HDP anlayışı ve politikaları ile hiçbir ilgisi yoktur. Kınıyor ve ayıplıyoruz” denildi.

 

Önder: ‘İlkel Milliyetçilik İnsanı İnsanlığından Eder’

Sırrı Süreyya Önder ise, Kaplan’ın sözlerine yaptığı bir açıklamayla cevap verdi. Önder’in açıklaması şöyle:

 

“İlkel milliyetçilik yani ırkçılık hastalıklı bir duygudur. Bazen, Hasip örneğinde görüldüğü gibi insanı insanlığından eder. Bu siyasal çizgi Kürt, Türk, Ermeni, Süryani, Çerkez ve cümle Türkiye halklarının evlatlarının onur, cesaret, özgürlük inancı ve eşsiz fedakârlıklarıyla bugüne gelmiştir. Rojava’da, Suruç’da, Şengal’de, Ankara Garı’nda barış ve özgürlük uğruna gözünü kırpmadan hayatını veren Türkler dahil bütün dünya halklarının çocukları için, Hasip zihniyeti ancak tükürülecek değersizliktedir. İçinde zerre utanma duygusu olan birisi, onların aziz hatırasından biraz olsa utanır, utanmalıdır.

 

'Eşbaşkan Seçerken Kürtlüğüne ve Türklüğüne Bakmayacağız'

Kongremizi, Eş genel Başkanlarımız Sayın Demirtaş ve Yüksekdağ’ın önerisiyle bir barış ve özgürlük hamlesine dönüştüreceğiz. Eş başkan seçerken Kürtlüğüne ya da Türklüğüne bakmayacağız. Fedakarlık ve kararlılığına bakarak, emek sahibi tüm bileşenlerimizin önerilerini gözeterek, birisi kadın iki yoldaşımıza bu onurlu sorumluluğu teslim edeceğiz. Geriye kalanlarımız bir eş başkan sorumluluğu ve gayretiyle demokrasi, barış ve özgürlük sürecine omuz verecektir. Olumlu yapıcı ve yol açıcı bütün öneriler ve değerlendirmeler başımız gözümüz üzeredir. Bu bize güç katacaktır ama kongreleri hiyerarşiden ibaret zanneden hiç kimsenin bu kongreyi zayıflatmasına ve itibarsızlaştırmasına izin vermeyeceğiz.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar

Dersimli

Bunlar Fasist Iran ve Asyada milyonlarca Türk asilli Kürt var, bunlar ancak Rumlari ve Ermenileri getirir basa,Türk Kürt düsmanligi yapar.SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 935
 Dün : 11949
 Toplam : 25529279
 Ip No : 54.80.58.121