Manşet 5.12.2018 18:16:30 504 defa okundu

Demirtaş'ın Cezası Onandı

Selahattin Demirtaş’ın cezası onandı. Bu durumda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’in tahliye yönünde verdiği karar uygulansa bile tahliye yolu kapandı.

Cezaları kesinleşti

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Selahattin Demirtaş’ı “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasından 4 yıl 8 ay, HDP eski Ankara Vekili Sırrı Süreyya Önder’i ise 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Avukatlar cezalara itiraz etmişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi İkinci Ceza Dairesi’nin aldığı onama kararı ile cezalar kesinleşti.

Ceza Dairesinin kararında, Selahattin Demirtaş ile Sırrı Süreyya Önder hakkında yerel mahkemece kurulan hükümde usul ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılık bulunmadığı, bu nedenle sanıkların avukatlarınca yapılan istinaf başvurularının esastan reddine karar verildiği belirtildi. Oy birliği ile alınan karar doğrultusunda, sanık Demirtaş ve Önder'in cezaları kesinleşti.

 

İtirazları reddedildi

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 7 Eylül'de açıkladığı kararına itiraz edilmiş, dava dosyası incelenmek üzere İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesine gönderilmişti. Demirtaş ve Önder, 2013 yılında İstanbul-Zeytinburnu’nda düzenlenen Nevroz kutlamalarında yaptıkları konuşmalardan ötürü yargılanıyorlardı.

 

Demirtaş: Cezayı da tehditleri de tanımıyorum

Demirtaş karara Twitter hesabından "Yapın, ‘yapmayın’ demiyorum da bu kadar aleni, acemice ve kepazece yapmayın böyle. İktidarın emrindeki yargının verdiği cezayı da tehditlerini de tanımıyorum" sözleriyle tepki gösterdi. Demirtaş şu sözlerle devam etti: "Beni ve arkadaşlarımı sadece bedenen içeride tutmayı başarıyorsunuz. Geri kalan her şeyi de kaybediyorsunuz. İki yıldır içerideyiz, HDP olarak biz büyüyoruz, siz küçülüp zavallılaşıyorsunuz. Faşizme karşı direnmeye devam edecek ve kazanacağız. Suç işleyen tüm yargıçlar bir gün yargıya hesap verecekler. Bizi teslim alamazsınız. Bize diz çöktüremezsiniz. Bütün halkımız partisinin etrafında kenetlenmeli, moralle, inançla ve kararlılıkla her yerde faşizmi geriletmek için direnmelidir. Herkese yürek dolusu selamlar. Mücadeleye devam..."

 

Avukat Kahraman: ‘Hukuk Adına Utanıyorum’

Karar sonrası konuşan Demirtaş’ın Avukatı Mahsuni Karaman, “Bütün samimiyetimle söylüyorum, hukuk adına utanıyorum." dedi. 

Karaman konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu karar henüz yerel mahkemedeyken, henüz karar verilmeden önce de bunu söylüyorduk. Belliydi böyle olacağı ama insanların gözlerinin içine baka baka, Avrupa kamuoyunun, Türkiye kamuoyunun gözlerinin içine baka baka bunun yapılıyor olması utanç verici.”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararı vermekte geç kaldığının da altını çizen Karaman, “Daha önce de kaygılarımızı dile getirmiştik, maalesef AHİM de kararını çok geç verdi. Bu kararı 4-5 ay evvel vermiş olsaydı, bugün bunlar yaşanmıyor olacaktı” diye konuştu.

Hukuki süreç açısından yapacakları yeni başvuruları da değerlendireceklerini söyleyen Karaman, “Bölge Adliye Mahkemesinin bu kararı, yani 5 yılın altında, 4 yıl 8 ay olduğu için kesindir. O açıdan sadece şu tahminimi söyleyebilirim, şimdi tutuklu olduğu dosyadan da artık rahatlıkla tahliye kararı verip, bakın biz AİHM kararına da uyduk diyecekler. Ancak Demirtaş, 4 yıl 8 aylık kesinleşen cezası nedeniyle rehin kalmaya devam edecek” dedi.

 

AİHM Kararı Boşa Düşürüldü

Demirtaş'ın avukatlarından Ramazan Demir ise sosyal medyadan kararı paylaşarak "Beklenen hamle geldi. Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’in istinafta bekletilen dosyaları AİHM kararından sonra ‘normal olmayan’ bir hızda inceleme ile öne alınıp karar verildi. Demirtaş artık hükümlü olduğu için AİHM kararı boşa düştü" ifadelerini kullandı. Demir "Bu karar kapsamında Demirtaş’a temyiz edilemesin diye 4 yıl 8 ay ceza verildi. Bugüne kadar tutuklu kaldığı süre düşülse bile geriye 1 yıl 8 ay kalıyor. Ankara’da yargılandığı ve AİHM’in ihlal kararı verdiği dosyada tahliye kararı verilse bile, cezaevinde kalmaya devam edecek" dedi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6833
 Dün : 16086
 Toplam : 29315999
 Ip No : 52.23.234.7