Manşet 29.7.2020 09:54:58 833 defa okundu

Dağ keçilerini örnek verdi

Tunceli’de dağ keçilerinin avlanması için açılan ihaleyi örnek gösterdi.

Türkiye’de av turizminin yıllar önce Kastamonu’da başladığını söyleyen ve o dönem öldürülmesi için ihale açılan ayıların avukatlığını yapan Senih Özay, kamuoyunun tepkisinin neleri değiştirdiğine vurgu yaptı ve Tunceli’de dağ keçilerinin avlanması için açılan ihaleyi örnek gösterdi.

KIZIL GEYİKLER İÇİN TEHLİKE SONA ERMEDİ

“Kastamonu’da ayıların köylülerin ürünlerine, tarlalarına zarar verdiğini ve ölen bir kadının mezarını açıp kadına zarar verdiğini ileri sürdüler. Sonra da ayı başına 10 bin TL’den 5 ayı için av ihalesi açtılar. Ben de ihale açıldığını öğrendikten sonra, ayılar kendini savunamaz diyerek ayıların avukatıyım dedim ve av ihalesine karşı dava açtım. Tam o dönemde Artvin’de de ihale açtılar. O ihaleye karşı da iptal davası açtım. Fakat benim açtığım iptal davalarını, yaşlı ayıların vurulacağını ve hamile ayıların vurulmayacağını iddia ederek reddettiler. Ben dünya genelindeki hayvanlara verilen hakları, kabul edilen iptal davalarını yani emsal kararlarını göstermeme rağmen hepsini reddettiler” diye konuştu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dahil yaptığı tüm itirazların reddedildiğini ve av ihalelerinin bu yıl da açılmaya devam ettiğini dile getiren Özay, “Hem ayılar için hem de Dersim’de dağ keçileri için açılan ihaleler toplumda tepki çekti. Dersim’deki dağ keçileri için açılan ihale o kadar çok tepki gördü ki, ihale mahkeme kararı veya herhangi başka bir şey beklenmeden Tarım ve Orman Bakanlığı ihaleyi iptal etti. Hemen arkasından Eskişehir’de kızıl geyiklerin avlanması için ihale açıldı. Eskişehir’de ise durum biraz daha farklı. Orada şu anda av ihalesi için mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi, yani ihaleyi iptal etmedi. Kızıl geyikler için tehlike sona ermedi” ifadelerini kullandı.

Ayasofya'nın kedisi Gli için çağrı: Kalbi eskisi kadar kuvvetli değil

Türkiye’de hayvan haklarının eskiden daha da kötü olduğunu vurgulayan Özay, “Türkiye’de maalesef hayvanlarla ilgili bir kanun, düzenleme yok. Hatta önceden daha bile kötüydü. Sahipli hayvanlar ve sokak hayvanları arasında çok ciddi bir fark vardı. Şimdi sokak hayvanları da bir nebze de olsa korumaya alındı. Kanunen hayvanların vurulmasıyla ilgili, öldürülmesiyle ilgili direkt bir ceza yok. Mesela Urla’daki yunusları vuran kişi yakalandığı takdirde sadece para cezası alarak bundan kurtulacak. O yüzden hayvan haklarıyla ilgili yasalar bir an önce çıkarılmalı” dedi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 18988
 Dün : 20971
 Toplam : 40289709
 Ip No : 34.200.252.156