Kadın & Sağlık 29.11.2019 08:34:47 1080 defa okundu

DİKKAT! Obez olmayın

Op. Dr. Hüseyin Kapu, obezitenin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından sigaradan sonra önlenebilir en önemli ikinci ölüm nedeni olarak değerlendirildiğini belirterek, "Obezite cerrahisi estetik bir cerrahi değildir. Obezite cerrahisinde amaç, hastayı ideal kilosuyla beraber sağlığına kavuşturmaktır." dedi.

Obezite artıyor

Türkiye’de obezite oranı resmi rakamlara göre, erkeklerde yüzde 20,5, kadınlarda ise yüzde 41,0 olup toplamda yüzde 30,3 olarak bulunuyor. Toplamda fazla kilolu olanlar yüzde 34,6, fazla kilolu ve şişman olanlar yüzde 64,9, çok şişman olanların oranı ise yüzde 2,9 olarak hesaplandı. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Kapu, obezite, obezite cerrahisi ve iyileşme süreci ile ilgili bilgi verdi.

Obezitenin vücuttaki yağ dokusunun aşırı fazlalaşması sonucu kişinin sağlık problemleri yaşamasına neden olan bir hastalık olduğunu belirten Kapu, "Obezite ülkemizde ve dünyada ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur. Obezite hastalığının boyutu ise boy ve kilo değerleri üzerinden yapılan Vücut Kitle İndeksiyle hesaplanır.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen oranlara göre; Vücut Kitle İndeksi 30 üzeri olanlar obez, 40 üzeri olanlar morbid obez, 50 üzeri olanlar ise süper obez olarak adlandırılır. Obezite, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından sigaradan sonra önlenebilir en önemli ikinci ölüm nedeni olarak değerlendirilmektedir. Obezitenin derecesine göreyse cerrahi ya da cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi mümkündür." dedi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5165
 Dün : 21737
 Toplam : 38391175
 Ip No : 34.200.222.93