Siyaset 13.9.2021 20:54:44 812 defa okundu

“DERS ZİLİ ÇALARKEN Mİ AKLINIZA GELDİ?”

EMEP’ten eğitimdeki duruma ilişkin açıklama...VİDEOLU HABER

 

Tunceli’deki 60 okuldan 25’inde “GÜÇLENDİRME” adı altında başlatılan çalışmalar nedeniyle eğitim-öğretim tam bir kaos ile başladı. Yıkık-dökük binalar, birleştirilen okullar, ikili eğitim derken, geçtiğimiz yıl mart ayından bu yana kapalı olan okullarda neden yeni başladı bu çalışma sorusu soruluyor.

 

Emek Partisi İl Başkanı Ergin Tekin’in okuduğu basın metninde şu ifadelere yer verildi; “Okullar açıldı ama aileler ciddi endişe içinde” diyen Tekin, “Çünkü Millî Eğitim Bakanlığının ve hükümetin açıklamaları şeffaf değil, önlemler ise yetersiz. İlimizde de yeni eğitim öğretim yılı sancılı başladı. 24 Ocak 2020’de Elazığ’da 41 kişinin ölümüyle sonuçlanan depremde Dersim’de de birçok okul hasar almıştı. İlde hasar tespiti yapılan 60 okuldan 25’i için güçlendirme ve onarım kararı çıktı. Aradan geçen 1 buçuk yılda okullarda hiçbir şey yapılmadı, Okullardaki güçlendirme çalışmaları ders zilinin çalmasıyla başladı.”

 

“BAŞARI DÜŞMÜŞTÜR”

 

Tekin, şunları kaydetti:

“Okulların kapalı olmasının, devletin salgın boyunca eğitim ve koruma görevinden tamamen elini çekmesinin sonuçlarını en derinden ve en kalıcı olarak yaşayanlar yoksulların, işsizlerin, işçi ve emekçilerin çocukları olmuştur. Eğitim hakkına ulaşamamak, çalışmaya mecbur bırakılmak, küçük yaşlarda sömürü çarklarına sürüklenmek, bakım olanakları olmadığı için evlerde güvensiz şekilde ve tek başlarına kalmak bunun başlıca sonuçlarıdır. Zaten eşitsizliklerle dolu sınav sisteminin üzerine pandemi eklenince öğrencilerin başarı durumu daha da gerilere gitmiştir. Yani salgının her türlü yükü omuzlarına yüklenen, sermayeye sağlıklarını, canlarını vermeleri beklenen, salgın boyunca tedbirsiz, dip dibe ortamlarda ve üç kuruşa çalıştırılan, işsizliğe mahkûm edilen emekçilerin çocuklarına da eğitim hakkından mahrum kalmak, eşitsizliklerin kalıcı hale gelmesi ve yoksulluk pay edilmiştir.”

 

“BİRLİKTE MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Okulların yüz yüze açıldığı bu dönemde, yaşanan endişe ve kaygıların sebebinin tek adam yönetiminin iki yıl boyunca oluşturduğu politikalar olduğunu belirten Tekin, “Bugüne kadar ne Milli Eğitim Bakanlığı ne de alt birimler okullarla ilgili hangi hazırlıkların yapıldığını, ne tür önlemler alındığını paylaşmadı, paylaşmıyor. Süreç şeffaf bilgi ile halka anlatılmıyor. Halk yeni bir “sürü bağışıklığı” stratejisinden endişe ediyor! Yapılan çağrılara tek bir cevap dahi verilmiyor. Bu durum, okullar için tekrar “aç kapa” uygulamasının geri gelmesi endişesini da beraberinde getirmektedir. Okulların güvenli şekilde açık tutulması için emekçilerle, sağlık ve eğitim örgütleriyle, velilerle birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz” diye belirtti.

Emek Partisi Dersim İl Başkanı Ergin Tekin, yapılması gerekenleri söyle sıraladı:

-MEB alınan tüm önlemlere ilişkin şeffaf şekilde bilgileri paylaşmalıdır.

-Güçlendirmeye alınan okullar denetlenmeli, güvenli ve hızlı bir şekilde eğitim – öğretime açılmalıdır.

-Okullarda öğretmen açığının giderilmesi için atama bekleyen öğretmenlerin hızlıca ataması yapılmalıdır.

-Okullarda tüm sınıflar havalandırmaya uygun hale getirilmeli, uygun olmayan sınıflar kullanılmamalıdır.

-Okulda tüm yetişkinlerin ve öğrencilerin maske takması ve mesafeye uyması için gerekli önlemler alınmalı, maskeler ücretsiz olarak sağlanmalıdır.

-Belirti gösteren ya da temaslı öğretmen ve öğrencilerin okula gitmemesi için bilgilendirme ve önlemler alınmalıdır.

-Sınıflar seyreltilmeli, öğrenci sayıları 30’un altında tutulmalıdır. Ek sınıflar oluşturulmalıdır.

-Öğretmenlerin aşılamaları tamamlanmalı, okullarda sağlık odaları oluşturulmalıdır.

-Okullar için gerekli bütçe ayrılmalıdır.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13831
 Dün : 18615
 Toplam : 45536501
 Ip No : 3.239.58.199