Ovacık 12.5.2021 16:42:06 3476 defa okundu

DEDEF “Sivillere yönelik ölümler son bulsun

​​​​​​​Dersim Dernekleri Federasyonu, Ovacık ilçesinde askeri birliklerce yapılan operasyon sonucu yaşamını yitirdiği belirtilen Murat Yıldız’a dair açıklama yayınlandı.

Açıklamada, “Sivillere yönelik ölümler biliyoruz ki ilk değil ama temennimiz son olmasıdır” denildi.

Açıklamanın tamamında şu ifadeler kaydedildi:

“Yıllardır bölgede ve Dersim'de yaşanan askeri operasyonlar ve çatışmalar sonrası yaşanan sivil ölümlerine bir yenisi daha eklendi.

Dersim Ovacık ilçesinin Tilek köyünden Seyit Rıza’nın üçüncü kuşak torunu olan Murat Yıldız adlı genç, Dersim'in Ovacık ilçesi Ağdat- İşıkvuran kırsalında kendi aracıyla mantar toplamaya ve yayla yeri bakmaya  giderken SİHA ve helikopterlerle yapılan operasyon sırasında bombalanarak hayatını kaybetti. Yerel kaynaklardan aldığımız bilgiye göre; Murat Yıldız'ın babası ve abisine askerler aracı göstererek bombaladıklarını itiraf etmiş ve ailenin de Malatya Adli Tıp Kurumu'na giderek DNA testi vereceği bilgisi alınmıştır. Aileye bu şekilde bilgi veren askeri yetkililerin aksine, valilik tarafından şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapılmış değil.

Geçmiş yıllarda sivillere yönelik çok sayıda katliamlara tanık olduk. Yaşam hakkını ortadan kaldıran bu operasyonları yürüten, talimat veren tek bir görevli yargılanmadığı için sivillere yönelik saldırılarda bu kadar rahat ve pervasızca davranılmaya devam ediyor. Mesut ilkbahar, Ersin Demir, Ercan Güneş, Nupelda ve Ayaz kardeşler… Dersim’de yakın geçmişte askeri operasyon/çatışmalarda katledilen sivillerin yalnızca bir kısmı. Farklı illerde de her yıl düzenlenen askeri operasyonlarda sivil vatandaşlar öldürüldü. Bunların hiçbirinde herhangi bir soruşturma, cezalandırma süreci yürütülmedi.

Dersim Dernekleri Federasyonu olarak sivillerin ölümüne yol açan askeri operasyonlara derhal son verilmesini, sivillerin öldürülmesi ile ilgili olarak sorumlular hakkında etkin ve yeterli soruşturma yürütülmesini, adli-idari tüm süreçler hakkında dersim halkının bilgilendirilmesini talep ediyoruz.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 14459
 Dün : 18615
 Toplam : 45537129
 Ip No : 3.239.58.199