Sürmanşet 11.12.2019 08:25:14 631 defa okundu

 DEDEF, “Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılsın”

Pazar günü gözaltına alınan ve dün tutuklanan Yılmaz Çelik’in serbest bırakılması istemiyle Dersim Dernekleri Federasyonu tarafından açıklama yapıldı.

İlimizde sahne aldıktan sonra kuliste gözaltına alınan Çelik için gerçekleştirilen açıklamada,“Sanatçı dostlarımıza yönelik baskıları, gözaltına alınmalarını ve tutuklanmalarını kınıyoruz. Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı ve saldırılara son verilmelidir.” denildi.

 

“Baskılar son bulsun”

Kültür Müdürlüğü Konferans Salonu’nda haftasonu konser veren, ardından da kuliste gözaltına alınan ve dün tutuklanan Yılmaz Çelik’in serbest bırakılması istemiyle DEDEF tarafından bir açıklama gerçekleştirildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi; “Asla pes etmeyeceğiz! Yoksulluğun, adaletsizliğin, hukuksuzluğun hüküm sürdüğü, emeğin haklarının yok sayıldığı ve doğanın talan edildiği bu düzene itiraz eden başta Dersimli sanatçılar olmak üzere dostlarımız üzerinde sindirme ve susturma harekatı yoğunluk kazanmıştır. Dersimli sanatçılara yönelik baskılar, Onur Yanardağ ile başlayıp, Ferhat Tunç'un sürgüne gitmesine neden olunmasıyla devam etti. Ardından Mikail Aslan ifadeye çağrıldı. Çayan Demirel çektiği belgeselden dolayı ceza aldı. Kazım Öz'e soruşturma açıldı. Şenol Akdağ tutuklandı. 8 Aralık gecesinde ise sanatçı dostumuz Yılmaz Çelik Dersim’de gözaltına alındı. Dosyasında gizlilik kararı olmasına tabi ki şaşırmıyoruz. Sanatçının doğduğu-büyüdüğü toprakların dilini, kültürünü, inancını ve doğasını yaşatmaya çalışması suç değildir.

Sanatçı dostlarımıza yönelik baskıları, gözaltına alınmalarını ve tutuklanmalarını kınıyoruz. Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı ve saldırılara son verilmelidir.

Dersim Dernekleri Federasyonu olarak şiddetin, baskının sona erdirildiği, hiç kimsenin demokratik talepleri, düşünceleri nedeniyle cezalandırılmadığı bir ülke talebini ısrarla yürüteceğiz. Gözaltına alınanlar, tutuklananlar derhal serbest bırakılsın!”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7749
 Dün : 17349
 Toplam : 38355792
 Ip No : 3.226.245.48