Kadın & Sağlık 24.11.2020 15:51:00 1690 defa okundu

DAD “Biz kadınların mücadelesi köleleşmeyen toplumlardır”

DAD Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü için çağrı yaparak “İstanbul Sözleşmesini iptal etmek, kadın soykırımını meşrulaştırmaktır” dedi.

 

DAD Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü için çağrı yaparak “İstanbul Sözleşmesini iptal etmek, kadın soykırımını meşrulaştırmaktır” dedi.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İzmir Şubesi Kadın Meclisi 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne dair basın açıklaması yaptı. İzmir Şube binasında yapılan açıklamayı meclis adına Nebat Çelik okudu.

 

“BİZ KADINLARIN MÜCADELESİ KÖLELEŞMEYEN TOPLUMLARDIR”

“Biz kadınların mücadelesi köleleşmeyen toplumlardır” diyen Çelik, şu cümleleri dile getirdi:

“Biz kadınların mücadelesi eşitlikçi ve ekolojik bir toplumun hayat bulmasıdır. Pandemi bahane edilerek kadınların birçok hakkı gasp edildi. Kadınlar gerek emek boyutuyla, gerek psikolojik ve sosyolojik olarak her türlü sömürüye, şiddete maruz kalmaktadır. En derin yoksulluğa mahkûm edilmeye çalışılan kadınlar, ev ve annelik vasfıyla sınırlandırılmaya çalışılan kadınlar üzerinden en büyük toplumsal ayrımcılık yapılmaktadır.”

 

Nebat Çelik, cinsiyet eşitsizliğinin daha da derinleştirildiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Cins ayrımını ret eden Alevi inancında kadınlar bir cins değil, yolun kendisidir. Karşılaştığımız onca dayatmaya boyun eğmeyen bizler, biz kadınlar yaşamı iktidarlaştırılarak vahşi ve nehak aklın devamcısı olanlar, kadın kırımını işleyenlere karşı öz gücümüzle kendimizi savunacağız. Derinliklerde yatan Ana Fatma’nın kemalatiyle yaşamı kendimiz savunacağız.”

 

“SÖZLEŞMENİN İPTALİ KADIN KIRIMINI MEŞRULAŞTIRMAKTIR”

Nebat Çelik, şiddet, taciz, tecavüz, katledilme ve fuhuşa sürüklenmenin kadın kırımının dışavurumu olduğunu vurgulayarak “Bu nedenle İstanbul Sözleşmesi kadının ve çocuk haklarının tüm dünya tarafından sahiplenilmesidir. İstanbul Sözleşmesi kadınların cümle cana, cümle varlığına sahiplenmenin sözüdür. Bu sözleşmenin iptal edilmek istenmesindeki amaç kadın soykırımını meşrulaştırmaktır. Biz kadınlar olarak kazanılmış haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz ve dayanışma ile hayatlarımızı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3795
 Dün : 14351
 Toplam : 41066285
 Ip No : 3.236.156.34