Manşet 25.6.2019 09:14:23 2625 defa okundu

“Cumhurbaşkanına diktatör dedin” ihracı

Tunceli’nin Hozat ilçesindeki Halk Eğitim Merkezinde usta öğretici olarak çalışan Evrim Çakmak’ın görevlendirmesi iptal edildi. İşte o çarpıcı iddia VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Yaklaşık dört yıldır çalışan Çakmak, Hozat İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Gürbüz’ün, kendisinin Whatsapp durumunda paylaştığı bir fotoğrafı gerekçe göstererek “Sen Cumhurbaşkanına diktatör demişsin” iddiasında bulunduğunu söyledi. Fidel Castro’nun “Biz yenilirsek kalkar yine deneriz, diktatörler yenilirse sonları olur” cümlesini paylaştığı için Müdür Gürbüz tarafından makamında hakarete maruz kaldığını iddia eden Çakmak, “Ben onu Venezuela’da yaşanan olayla ilgili paylaştım. Buna rağmen bana inanmadı ve beni tehdit etti.” dedi.

 

Hozat HEM Usta Öğreticisinden Çarpıcı İddia

Hozat Halk Eğitim Merkezi’nde usta öğretici olarak görev yapan Evrim Çakmak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Gürbüz tarafından görevinden alındığını iddia etti. Görevden alınmasının WhatsApp’ta paylaştığı Fidel Castro’nun bir cümlesi olduğunu aktaran Çakmak, haklı olduğunu düşündüğü için bu olayın peşini bırakmayacağını söyledi.

 

Müdür, diktatörden Cumhurbaşkanını anlamış

Fidel Castro’nun “Biz yenilirsek kalkar yine deneriz, diktatörler yenilirse sonları olur” cümlesini paylaştığı için Müdür Gürbüz tarafından makamında hakarete maruz kaldığını iddia eden Çakmak, “Oysa ben o paylaşımı Venezuella’daki olayı kastederek paylaştım.” dedi.

 

“Bizim ülkemizin liderine diktatör dedin”

Çakmak, görevlendirmesinin iptal edildiğini ve İşkur’dan dahi işsizlik ödeneği almayacak şekilde bir maddeye dayandırıldığını söylediği olayı şöyle aktardı;

“4 yıldır Halk Eğitim Merkezi’nde usta öğretici olarak çalışıyorum. WhatsApp durumda yaptığım bir paylaşım yüzünden İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Gürbüz beni yanına çağırdı. Bir Milli Eğitim Müdürüne yakışmayan üslupla bağırarak, hakaret ederek; ‘bizim ülkemizin liderine diktatör dedin’ dedi. Ben de, ‘böyle bir şey demedim’ dedim. Üstüme gelerek, ‘Biz ona söylediğini biliyoruz ve bunu kabul etmen lazım’ dedi. Ben de onu Venezuela’da yaşanan olayla ilgili paylaştığımı söyledim. Buna rağmen bana inanmadı ve beni tehdit etti. İşime son vereceğini, yaşadığım sürece halk eğitimden faydalanamayacağımı, devlet memuru olarak çalışamayacağımı söyledi. Hakkımda savcılığa suç duyurusunda bulanacağını, beni işimden men edeceğini söyledi. Bende ‘buyurun hocam, yapın. Ben yanlış bir şey yaptığımı zannetmiyorum. Yaptığımın arkasındayım. Kesinlikle Sayın Cumhurbaşkanımızı kastetmedim. Siz öyle söylüyorsunuz’ dedim. Beni kovar gibi dışarı çıkardı.

 

“Beni işimden ettiler”

Fazla umursamadım. Sinirlidir birazdan geçer diye düşündüm. İki saat sonra beni Halk Eğitim Müdürü Uğur Bey aradı. Kursumuzun kapanacağını söyledi. Kursu açarken hem Milli Eğitim Müdürü hem de Halk Eğitim Müdürü bu kursa karşıydı. ‘Siz burada zaten bir şey yapmıyor, akşama kadar oturuyorsunuz ve devleti sömürüyorsunuz.’ diyorlardı. Ama bizim emeklerimiz, tablolarımız ortada. İŞKUR projesi kapsamında kurs açılmıştı ve 4,5 ay devam edecekti. Müdürlerimiz bir şekilde yalan beyanla Kaymakam Bey’i ikna etti. Vali Bey’e de gitti bu konu sanırım. İŞKUR Müdürüne de gitti. Bir şekilde beni işimden ettiler. Şu an kursu kapatamıyorlar. Çünkü; ancak kursiyer gelmezse kurs kapanır. Şimdi yerime Elazığ’dan bir resim öğretmeni getirdiler. Kurs devam ediyor. Yine söylüyorum, her hangi yanlış bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Paylaşımımın arkasındayım. Ben onu Cumhurbaşkanımızı kastederek yapmadım.

“İş ahlakına uygun davranmadığımı belirterek çıkışımı vermişler”

Ben Fidel Castro ve Ernesto Che Guevara’nın sözlerini halen paylaşıyorum. Çünkü bunda bir sakınca görmüyorum. Gerekçeyi farklı göstermişler. Benim çıkışımı paylaşıma yönelik vermemişler. 27. Maddeye dayanarak iş ahlakına uygun davranmadığımı belirterek çıkışımı vermişler. Hozat’ta herkes benim paylaşımımdan dolayı işimden çıkarıldığımı biliyor. Ben bunun araştırılmasını istiyorum. Buradan yetkililere sesleniyorum; Milli Eğitim Müdürünün üslubu üslup değil. Konuşmaları konuşma değil. Hiçbir zaman bir eğitimciye yakışan bir konuşma yapmadı. Büyüğüne ve küçüğüne karşı çok saygısız davranışları var.

Ben özellikle buradan Ak Parti merkezine sesleniyorum. Böyle vasıfsız insanları, eğitimden uzak, konuya hakim olmayan insanları torpille bir yere getirirseniz, size itibar kaybettirir. Milli Eğitim Müdürünün burada uyguladığı kesinlikle milli eğitimle bağdaşmıyor. Yanlış bir şey yaptıysam beni sorgulayacak olanlar; polisler, hakimler ve savcılardır. Bu sorgulama Milli Eğitim Müdürüne düşmez. Herkes kendi işini yaparsa daha güzel olur.

 

“Hiçbir ırk bir diğerinden üstün değildir”

Olayın ikinci günü beni Milli Eğitim Müdürü, Şube Müdürü Murat Bey, Halk Eğitim Müdürü Uğur Kaptantoğrul, Seyran Dilekçi ve Songül Acar’la birlikte çağırıp olayla ilgili tekrar konuşmamı istedi. Sen böyle bir paylaşım yaptın ve Cumhurbaşkanına hakaret ettin. Bunu kabullenip bir daha böyle paylaşımlar yapmayacaksın diye üstüme geldiler. Venezuela’daki olayla ilgili paylaşım yaptığımı söyledim. Bana ‘sana ne Venezuela’daki olaylardan’ diyerek çıkıştılar. ‘Duyarlı bir insan olduğum için bu paylaşımı yaptım. Bana göre hiçbir ırk bir diğerinden üstün değildir. Herkes eşittir.’ dedim. Fakat bana, ‘bunu kabul edeceksin ki senin işine son vermeyelim. Yoksa bundan sonra hiçbir halk eğitimde çalışamayacaksın.’  Bende ‘bunu yapabiliyorsanız yapın. Bunu nasıl ispat edeceğinizi de merak ediyorum. O paylaşımda Cumhurbaşkanının resmi de yok ismi de. Bu kanıya nerden vardığınızı da anlamış değilim.’ dedim.

 

Evrim Çakmak’ın WhatsApp durumda paylaştığı Fidel Castro’nun sözü; “Biz yenilirsek kalkar yine deneriz, diktatörler yenilirse sonları olur”

Haklı olduğumu düşünüyorum ve sonuna kadar bu olayın arkasındayım.  Hiçbir şekilde beni dinlemeden, tek bir kişinin sözüyle işime son verildi. Ben oturduğum yerden para kazanmıyorum. Emek sarf ediyorum. Benim tablolarım; Vali Bey’in, İŞKUR Müdürünün, İl Milli Eğitim Müdürünün, Kaymakam Bey ve İlçe Milli Eğitim Müdürünün odasında. Oturduğu yerden para kazananlar kendileri oldukları için bize öyle bir yakıştırma yapıyorlar. Ben bu konuyu kapatmayacağım. Bütün yollardan hakkımı aramaya devam edeceğim.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5226
 Dün : 17329
 Toplam : 31781071
 Ip No : 18.208.159.25