Manşet 7.7.2020 20:30:00 4801 defa okundu

Çoklu baro sistemine tepki

Tunceli Barosu Başkanı Kenan Çetin neden değişikliğe karşı olduklarının gerekçesini açıkladı. İşte o gerekçeler:

 

 

Tunceli'de bir araya gelen avukatlar, düzenledikleri oturma eylemiyle çoklu baro yasa tasarısını protesto etti. Burada konuşan Tunceli Barosu Başkanı Kenan Çetin, neden karşı olduklarının gerekçelerini açıkladı.

 

“NEDEN KARŞIYIZ?”

 

Tunceli Barosu öncülüğünde kent merkezindeki Sanat Sokağı'nda bir araya gelen çok sayıda avukat, çoklu baro yasa tasarısını protesto etti. Oturma eyleminde konuşan Tunceli Barosu Başkanı Kenan Çetin, yasa tasarısının geri çekilmesini istedi ve bunun gerekçelerini açıkladı. Çetin, "Avukatlık Kanunu’nun 77.maddesinde yapılan değişiklikle 5000’den fazla Avukat bulunan illerde asgari 2000 avukatla bir baro kurulabilir, hükmü getirilerek çoklu baro sisteminin önü açılacaktır. Bu düzenlemenin birçok tehlikeli sonuçları bulunmaktadır. Her şeyden önce siyasi ve etnik kimliğine, inanış biçimlerine göre farklı barolar oluşacaktır. Örnek vermek gerekirse, iktidara yakın bir baro mensubunun taraf olduğu davada; kıdemi 5 yılın altında olan çoğu genç Hâkim ve Savcıların bu baroya kayıtlı avukatların duruşmalarında karar vermekte zorlanacağı açıktır. Birçok vatandaş, avukat tutmak istediği zaman davasını kazanabilmek adına iktidara yakın baroya mensup avukat tutmak isteyecektir. Hatta birçok meslektaşımız ekonomik sebepler nedeniyle iktidara yakın barolara gitmek durumunda kalacaktır. Bilindiği üzere HSK, avukatlık mesleğinden de Hâkim ve Savcı alımı yapmaktadır. İktidara yakın barolara kayıtlı Avukatların Hâkim ve Savcı olarak atanmaları halinde geçmiş dönemlerde yaşanan benzer sorunlarla da karşılaşılacaktır.

 Barolar; yargının 3 eşit kurucu unsurundan biri olan savunma makamındaki avukatların örgütlendiği, Anayasa’nın 135. maddesinde düzenlenen kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarıdır.  Nasıl ki bir ilde tek valilik, tek il Emniyet Müdürlüğü, tek Büyükşehir Belediye Başkanlığı var ise Barolarda da bu durum korunmalıdır.” şeklinde bu değişikliğe neden karşı olduklarını açıkladı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2172
 Dün : 19845
 Toplam : 43658266
 Ip No : 3.215.79.116