Güncel 19.7.2019 08:29:49 399 defa okundu

Çocuklarınızı Koruyun!

Günümüzde çocuklar çok erken yaşta televizyon ve tablet ile tanışıyor.

Bu durum, gelişme çağındaki minikler için oldukça tehlikeli durumlara sebebiyet verebiliyor. Çocukların vakit geçirmeleri için ellerine tutuşturulan elektronik cihazlar yüzünden ileri yaşlarında sosyal yetersizlik, görme bozuklukları ve özgüven eksikliği gibi fiziksel ve psikolojik birçok sorun yaşamasını oldukça muhtemel duruma getiriyor. İşte bu noktada, çocuklarınız için alacağınız önlemler devreye giriyor.

 

Televizyon için başlangıç ve bitiş saati olsun

Çocuklarınız için televizyonun başlangıç ve bitiş saatini belirleyin. Karşılıklı yapacağınız küçük bir anlaşma ile bu durumu çocuğunuzun zihninde resmiyete dökebilirsiniz. Çocuğunuzu kırmadan belirleyeceğiniz net sınırlar, size oldukça yardımcı olacaktır.

 

Tamamen yasak koymak yerine alternatif önerin

Eğer çocuğunuz televizyon konusunda ısrarcı davranıyorsa, onunla uzlaşma yoluna gidin ve çeşitli alternatifler önerin. Örneğin; birlikte etkinlikler yapmak ya da ona güzel kitaplar hediye etmek en etkili yollardandır.

 

Ona model olun

Çocuklar, anne ve babalarını taklit eder. Hal böyle olunca, siz ne yaparsanız çocuğunuzun da aynısını yapması kaçınılmaz olacaktır. Ona rol model olun ve siz de elinizde televizyon kumandası ile yapışık gezmeyin. Farklı meşgalelerle uğraşıp, iş sonrası eve gidildiğinde tek aktivitenin televizyona ya da tablete gömülmek olmadığını ona gösterin.

 

Kontrol sizde olsun

Çocuğunuzun televizyon ve tablet ile haşır-neşir olduğu anlarda kontrol hep sizde olsun. Tabii ki ona istediği programları seçme şansı tanıyın ancak her zaman gözünüz üzerinde olsun. Çocuğunuzun internetin büyük ama bir o kadar da sakıncalı dünyasında kaybolmasına izin vermeyin.

 

Onu bilgilendirin

Risk her zaman vardır. Çocuklarınızın internet aleminin karmaşık dünyasında kaybolmaması için, onları başlarına gelebilecek her türlü tehlikeye karşı bilgilendirin. Çocuklar; internet zorbalığı, akran eşitsizliği, gizlilik gibi konulardan haberdar olurlarsa, başlarına böyle bir durum geldiğinde utanıp sıkılmak yerine anında size danışabilir.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 19881
 Dün : 24672
 Toplam : 32963021
 Ip No : 3.234.214.179