Eğitim 13.11.2017 10:26:19 736 defa okundu

Çocuklar için düştü yollara

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu; geçtiğimiz günlerde Karslı çocukların yalnızca gülümsemesini değil, tiyatroyla tanışmasını da sağladı.

İlkelerini; Sanatsever bir toplum yaratmak diye tanımlayan Sadri Alışık Tiyatrosu ile iş birliği yapan Bosh, Ocak 2008'den bu yana Türkiye'nin dört bir yanını dolaşarak çocukları tiyatroyla buluşturuyor. Hem de onları çevre konusunda bilinçlendiriyor. Bu projenin en önemli isimlerinden biri; Yeşilçam'ın efsane oyuncusu Sadri Alışık'ın, kendisiyle aynı adı taşıyan torunu Sadri Alışık. Sadri, yaklaşık 10 yıldır devam eden proje kapsamında, çocuklarla birlikte il il, köy köy gezmiş ve neredeyse bu projeyle büyümüş.


Bu geziler sırasında yaşadığı bir anısını paylaşan torun Alışık; "Ağrı'da bir adam ağlayarak yanıma geldi. 'Kimse gelmiyor buraya, siz gelip yüzümüzü güldürdünüz. Allah sizden razı olsun' dedi. Yeter ki insanlar mutlu olsun..."
"Peki bu 10 yılda neler değişti tiyatro ekibinde?" diye soruyorum. Haliyle herkes büyümüş, oyuncu değişiklikleri olmuş, oyunda tanışıp evlenenler varmış. Bazı oyuncular dizilere, bazıları ise sinemaya yönelmiş.
Sadri konuşurken, bazen sanki babası Kerem Alışık konuşuyormuş hissine kapılıyorum; sesleri o kadar benziyor ki... Hemen Sadri'ye "Neden oyunculuk yapmıyorsun?" diye soruyorum. "Yapmayacağım demiyorum" diye yanıt veriyor. O yüzden torun Sadri'nin sürprizlerine hazır olun bence.

IĞDIR, VAN, BİTLİS YOLCUSU
Gelelim Kars'ta çocuklarla beraber izlediğimiz oyuna... 'La Fontaine Orman Mahkemesinde' adlı oyununda; insanların çevreyi korumadaki duyarsızlığı, özensizliği ve bilinçsizlik nedeniyle bozulan doğal döngüye dikkat çekiliyor. Bu oyunla çocuklar eğlenirken öğreniyor, bilinçleniyor.


Bosch Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Neylan Süer, Ocak 2018'de 10'uncu yılını kutlayacak olan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu projesinin çocuklara çevre bilincinin eğlenceli bir şekilde aşılanması açısından çok önemli olduğunu belirtiyor: "Türkiye'nin neredeyse her köşesinde Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu'nu çocuklarla ücretsiz olarak buluşturmaya devam ediyoruz ve çok mutluyuz. Tiyatronun gücünden faydalanarak, ağaç yaşken eğilir söylemiyle, sürdürülebilir bir dünya için 3 yaşın üzerindeki çocuklarımızın çevre farkındalığını artırmayı hedefliyoruz."


'La Fontaine Orman Mahkemesinde'; miniklere gelecekle ilgili umut aşılayan, tüm ailelerin çocuğuna izletmesi gereken şahane bir oyun.
Kars'tan sonra Iğdır, Van ve Bitlis'te sahnelenecek olan oyun; 2018'de ise Siirt, Batman, Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, Adıyaman, Tunceli ve Erzincan'daki küçük izleyiciler ve aileleriyle buluşacak.

Funda KARAYEL/SABAH

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2434
 Dün : 16118
 Toplam : 26038906
 Ip No : 54.198.55.167