Kadın & Sağlık 12.1.2018 08:45:29 430 defa okundu

Çocuk istismarında indirim kabul edilemez

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, çocuk istismarında “iyi hal indirimi”nin kabul edilemez olduğunu, Adalet Bakanlığı’yla ortak çalışma yürüttüklerini söyledi.

Kadına şiddet, çocuk istismarı ve tek tip kıyafet konusunda, artan şiddet olaylarıyla birlikte gazetelerde çıkan haberlerin kamuoyuna olumlu etkisi olmadığını savunan Kaya, “Önümüzdeki ay içinde vahşet ve şiddet içerikli haberler konusunda RTÜK ile toplantı planlıyoruz” dedi. 

 

Geçen yıl 3 bin 700 mağdur kadına “Kadın Konukevleri”nde hizmet verildiğini söyleyen Kaya, nüfusu 100 binden fazla olan belediyelere “Kadın Konukevi” açma zorunluluğu getirdiklerini kaydetti. Konuyla ilgili ilk yazıların belediyelere ulaştığını belirten Kaya, “Kadın Konukevleri’nde kapasite sorunu yok. Bu zorunluluğu getirmemizin sebebi, belediyelerin de taşın altına elini koyması” diye konuştu.

 

‘Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapılacak’
Bakan Kaya, şiddet uygulayan kişi için “öfke kontrolü psikolojik tedavi destek mekanizması”nı devreye soktuklarını hatırlatarak, “pilot uygulama, Ankara’da 103 erkek üzerinde yapıldı. Katılımcıların ne kadar pişman olduklarını gördük. Önümüzdeki dönemde Sağlık Bakanlığı ile de işbirliği içerisinde bu destek mekanizmasını 81 ilde yaygınlaştıracağız” bilgisini verdi. Kadının can güvenliğini ilgilendiren riskli durumlarda kelepçe uygulamasının zorunlu olması gerektiğini dile getirerek, “Kelepçe uygulanan kişi sayısını 30’dan 600’e çıkarıyoruz. İl sayısını 2’den 6’ya çıkardık. Önümüzdeki süreçte il sayısını artıracağız” ifadesini kullandı.

 

Çocuk istismarında iyi hal indirimini kabul etmediklerini vurgulayan Kaya, “Yargılama dönemlerinde iyi halle ilgili bazı uygulamalar oluyor. Bununla ilgili Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül’le konuştum. İyi hal indirimi denilen şey, bizim açımızdan kabul edilemez bir durum. Konuyla ilgili çalışmalar yürütülüyor” dedi. 

 

Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, çocukla ilgili meslek gruplarının ve çalışanların sicil kayıtlarının da güncel olarak takip edildiğini ifade etti. 

 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, daha önce yaptığı açıklamada “Adalet Bakanı olarak da kadına, çocuğa şiddet ve cinsel suçlar konusunda, ‘İyi halini gördüm diye takdiri olarak senin cezanı indiriyorum’ diye bazı uygulamalar görüyoruz. Bu bir hukukçu olarak da beni üzüyor. Böyle bir suçu işleyen birisi için bu indirim elbette mahkemenin takdiridir ama bu suçları işleyenlerle ilgili mahkemedeki halden, tavırdan dolayı bir indirime gidilmesi de gerçekten çok istisnai olarak uygulamalar var. Dikkat etmek lazım” diyerek iyi hal indirimiyle ilgili görüşlerini ifade etti.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 495
 Dün : 11949
 Toplam : 25528839
 Ip No : 54.80.58.121