Spor 1.8.2019 09:10:48 1270 defa okundu

Çin’de başlayan spor Tunceli’de de oynanacak

Tunceli’de Golf keyfine günler kaldı

Munzur Üniversitesi kampüsü içine golf sahası yapıldı. Vali Tuncay Sonel, Türkiye’de bu alanda yetişmiş çok sayıda Tuncelili golf sporcusu olduğunu ve sahayı yapma fikrinde buradan esinlendiğini aktarırken, Öğretim Üyesi Alper Polat, “Golf zengin sporu olarak bilinse de, biz bu yargıyı yıkacağız” diyerek çıkış noktası Çin olarak kaynaklarda yer alan bu spor için oluşturulan sahanın yarattığı heyecanı paylaştı. İlimizi golf sporuyla tanıştıracak sahayı yapan firma yetkilisi Cengizhan Bölükbaşı ise, yaklaşık 8 hafta sonra faaliyete geçmesi planlanan sahaya dair bilgilendirme yaparken, maliyetinin Spor Toto tarafından karşılandığını belirtti.

 

Vali Sonel “Bu kadar çok Tuncelili Golf Hocası varken, kentimize de saha yapalım istedik”

Tunceli Valisi Tuncay Sonel, golf sahası yaparken Türkiye’de çok sayıda Tuncelili Golf Hocası olmasından ilham aldığını söyledi. “Neden Tuncelili gençlerimiz de bu sporu kendi şehrinde hemşerileri olan hocalardan öğrenip öğretmesinler” diyen Vali Sonel, şu anda yapımı biten ancak çimlerin yeşillenmesinin ardından faaliyete geçecek golf sahasını açmanın heyecanını duyumsadıklarını aktardı. Sahada incelemelerde de bulunan Sonel, deneme atışları da yaptı.

 

Bölükbaşı “Tunceli’de bir golf sahası mutlaka olmalıydı”

Golf Tek Ltd. Şti. firması adına açıklamalarda bulunan Cengizhan Bölükbaşı, sahanın maliyetinin çok düşük olduğunu söyledi ve bunun da Spor Toto tarafından karşılandığını aktardı. Golf sporuyla uğraşan başarılı hocaların birçoğunun Tuncelili olduğuna dikkat çeken Bölükbaşı, burada bir golf sahasının olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

Munzur Golf Kulübü

Spor Toto tarafından yapımı üstlenilen golf sahasının önemli kısmı bitirildi ancak kısmi eksikliklerinin de yaklaşık 8 hafta içerisinde giderilmiş olacağı açıklandı. Cengizhan Bölükbaşı sahayla ilgili Tunceli EMEK Gazetesine yaptığı açıklamada, golfü gençlerimizle buluşturmanın gerekliliğini aktardı.

 

“Golf sporuyla uğraşan profesyonel hocaların % 90’ı Tuncelili”

Sahanın yaklaşık 8 hafta içinde kullanıma hazır olacağını söyleyen Bölükbaşı; “Golf Tek Firması’nın ortaklarındanım. Türkiye’de golf sporuyla profesyonel bir şekilde uğraşan hocaların yaklaşık % 90’ı Tunceli kökenli arkadaşlarımız. Bu sebeple Tunceli’de öğrencilerin yetişmesi için böyle bir eğitim alanına ihtiyaç olduğunu düşünüp, buraya öncülük ettiler.

 

“Amerika’da, Kuzey Avrupa’da kullanılan çim türleri ekildi”

Burası bir golf eğitim alanı. Alanımızda 8 kişilik atış yapılacak bölge var. Ayrıca 600 metrekarelik antrenman alanı, çukurlu kısa 4 parkurumuz var. Bunlar yaklaşık 60-70 metre mesafelerinde. Yine dünya standartlarında bir sulama sistemiyle donatıldı. Amerika’da, Kuzey Avrupa’da kullanılan çim türleriyle burada uygulama yaptık. 8 hafta içerisinde sahamız hazır hale gelecek ve hizmete açılacak.

 

“En kısa zamanda hizmete sunacağız”

Burası 20 bin metrekarelik bir alan. Aslında antrenman sahası için yeterli değil ama kısa sopalarla iyi eğitim verilecek düzeyde.” dedi.

 

 

Golf sporuyla yeni tanışacak insanların zaman zaman esprili diyaloglarla kendilerine sorular yönelttiğini de aktaran Cengizhan Bölükbaşı, “gelen bazı vatandaşlar burayı çok yanlış yapmışsınız, her tarafı çok engebeli olmuş, buraları düzeltin şeklinde yorumlar aldık. Ama golf sahası böyle oluyor. Sahamızı, üniversitemizin ve Sayın Valimizin desteğiyle en kısa zamanda bitirip hizmete sunacağız.” ifadelerini kullandı.

 

“Bu saha çok düşük maliyetle yapıldı”

Saha çok düşük bir maliyetle yapılıyor. Spor Toto tarafından karşılanıyor. Buradan Spor Toto teşkilat Başkanımıza da teşekkür ediyorum. Benzerlerinin 4’te biri kadar bir maliyeti var.

Biz uluslararası çalışan bir firmayız. Bundan önce Kuzey ve Doğu Avrupa’da sahalar yaptık. Sahayı yapıyoruz ve teslim ediyoruz. Bundan sonrası tamamen profesyonel bakımla ilgilenenlerin işi. Burada belirlenmiş bir alan vardı ve en son benim görüşüm alınarak karar verildi.

Burada emeği geçen Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na, Spor Bakanımıza, Tunceli Valimiz Sayın Tuncay Sonel’e şükranlarımı sunuyorum. Çok emek verdi ve ilgilendi.”

 

 

“Golf zengin sporu olarak bilinse de biz bu yargıyı yıkacağız”

Bölükbaşı’nın ardından konuşan Öğretim Üyesi Alper Polat ise; “Munzur Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Yapı İşleri Teknik Daire Başkan Vekiliyim. Bu golf sahası ilimize Spor Toto, Tunceli Valimiz Tuncay Sonel ve Munzur Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek’in katkılarıyla, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun destekleriyle kazandırıldı. Sahanın yapım işini üstlenen Cengizhan Beyin de katkılarıyla ilimize güzel bir spor tesisi kazandırılmış oldu. Emeği geçen herkese buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz.

 

“Bu yıl Spor Bilimleri Fakültesi öğrenci alımına başlayacak”

Golf aslında çok yaygın bir spor değil. Genellikle zengin sporu olarak bilinir ama biz bu yargıyı yıkmak istiyoruz. Bu yıl üniversitemizde Spor Bilimleri Fakültesi de faaliyete geçecek. Öğrenci alımına başlayacağız. Golf eğitimi veren hocalarımızın desteğiyle hem spor bilimlerini tercih eden öğrencilerimizin faydalanması hem de Tunceli’de bu spora merak saran vatandaşlarımızın faydalanması sağlanacak.

 

“Üniversite Tunceli’nin”

Sayın Rektörümüzün de sürekli belirttiği gibi, üniversite hepimizin, üniversite Tunceli’nin. Bu şekilde bakarsak, bu spora merak saran Tuncelili hemşerilerimiz golf sahamızdan faydalanabilir.

 

“Profesyonel eğitimler alarak golf eğitimi vereceğiz”

Bu sahanın bakımı ve işletmesi için öncelikle profesyonel destek alacağız. Bunun yanı sıra, eğitim amaçlı da profesyonel destek almayı düşünüyoruz. Türkiye çapında golf sporuyla uğraşan sporcuların birçoğu Tuncelili. Sayın Bakanımız açılışa geldiği zaman Golf Federasyonu Başkanımız da buraya gelmişti. Üniversitemize ve şehrimize golf ile ilgili destek verecekleri sözünü verdiler. Spor Fakültesindeki hocalarımızın da desteğiyle eğitimler alarak bu sahanın işlerliğini sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4576
 Dün : 15526
 Toplam : 36631429
 Ip No : 3.235.75.174