İlçe Haberleri 15.11.2017 09:07:03 1452 defa okundu

Çemişgezek’teki Ferruh Şad Bey Kitabesi Bulundu

Tunceli'de, Anadolu'daki Türk-İslam kültürünü yansıtması açısından önem arz eden ve yaklaşık 20 yıldır kayıp olan tarihi bir kitabe, tesadüfen bulunarak muhafaza altına alındı.

Anadolu Türk beyliklerinden kalma kitabenin 1997 yılından beri kayıp olduğunu söyleyen Arkeolog Kenan Öncel, Dersim Kent Müzesi için tarihi eserlerin tespiti çalışmaları yürüttüklerini belirtti. Öncel, bakanlıktan kitabenin Tunceli'de açılacak müzede sergilenmesi için yazı gönderildiğini de sözlerine ekledi.

 

Tesadüfen Bulundu

Tunceli İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Hakan Ulaşoğlu, yıllar önce  Çemişgezek ilçesine yaptığı bir ziyarette Ulukale köyündeki Ferruh Şad Bey Türbesi'ni gezdiğini anlattı.

Köy muhtarının türbenin kitabesinin kayıp olduğunu ve bulunamadığını söylemesi üzerine 2013 yılında çalışma başlattığını belirten Ulaşoğlu, "Adeta bir dedektif gibi kitabenin peşine düştüm ama bir noktaya gelince çalışmamız nihayetlendi. Çünkü bir şeye ulaşamadık. Savcılıkla, ilgili jandarma komutanlıklarıyla yazıştık fakat bir sonuç alamamıştık." dedi.

Ulaşoğlu, kitabeyi tesadüfen bulduklarını ifade ederek, "Bir görevli, yakın zamanda bana bir fotoğraf gösterdi. Fotoğrafı görür görmez bunun Ferruh Şad Bey Türbesi'ne ait kitabe olduğunu anladım. Daha sonra tarihi kitabeyi teslim alıp bakanlığımızın müsaadesiyle müdürlüğümüze getirdik. Açılacak müzemizde de müstesna yerini alacaktır." diye konuştu.

1500'lü yıllarda Tunceli'de beylikler bulunduğunu, Ferruh Şad Bey'in de bölgedeki beylerden biri olduğunu dile getiren Ulaşoğlu, bulunan kitabenin önemini vurguladı.

 

Eserin bulunması için genelge gönderilmişti

Arkeolog Kenan Öncel de  Dersim Kent Müzesi kurulması ve tarihi eserlerin tespiti için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Anadolu Türk beyliklerinden kalma kitabenin 1997 yılından beri kayıp olduğunu anlatan Öncel, "Bu eseri tesadüfen atıl vaziyette bulduk. Yanında 100-150 yıllık mezar taşı da vardı. İkisini alıp incelediğimizde, kitabenin 20 yıldır aradığımız Ferruh Şad Bey Türbesi'ne ait olduğunu anladık. Eserin bulunması için Kültür ve Turizm Bakanlığının 2014 yılında 81 il valiliğine ve gümrük kapılarına gönderdiği genelge vardı. Kitabe, Anadolu'daki ilk Türk-İslam kültürü özelliklerini yansıtması açısından önemli bir eser." dedi.

 

Kitabenin üzerinde İslami tarzda yazılmış yazılar var

Kenan Öncel, bakanlıktan kitabenin Tunceli'de açılacak müzede sergilenmesi için kendilerine yazı gönderildiğini söyledi ve açıklamalarını şöyle sürdürdü;

"Tarihi kitabede dikdörtgen formunun yanı sıra dört satır halinde İslami tarzda çok iyi işçilikle yazılmış yazılar var. Bu yazıda Ferruh Şad Bey'e ait olan bu kümbetten bahsediyor. Sol köşesinde Hicri 957, Miladi 1550 tarihi yazılı. Bu eser yaklaşık 500 yıldır dışarıda kaldığı için doğanın tahribatına uğramış, yer yer bazı harfleri silinmiş. Bakanlığımıza bağlı restoratörler kente gelerek eser üzerinde çalışacak, gerekli temizlemeleri yaptıklarında biz bu eserin üzerindeki net bilgileri alabileceğiz."

 

Ferruh Şad Bey Türbesine Dair…

Tunceli’nin Çemişgezek ilçesi Ulukale Köyü yakınında tarlalar arasında bulunan kesme moloz taş ve tuğladan yapılan türbe. Türbenin kapısı üzerindeki Arapça kitabesinden öğrenildiğine göre, zamanında yöreye hakim olan Emir Ferruh Şad Bey için 1551 (Hicri 957) yılında yaptırılmıştır. Kitabenin okunabilen bölümleri şöyledir: “…………………………. Hâzâ merkad el-Emir el-Mükerrem, Sâhib el-tabl ve’l-âlem, el-Emir Ferruh-Şâd Big… İbn-i’l-Emir el-merhum el-magfur……el-Emir Hac Rüstem Big Tâbe serâ-hün ve ca’ale-l-cennet misvâ-hün fi şehr Zi’lhicce…. Sene 957 (1551).”

Yapı altta mumyalık, üstte mescit bölümüyle Selçuklu türbe geleneğini taşımaktadır. Türbe kesme taştan sekizgen planlı olarak yapılmış, üzeri merkezi bir kubbe ile örtülmüştür. Kubbe kaplaması dışında oldukça sağlamdır. Sivri kemer içindeki girişin karşısında mihrap yer alır. Türbenin gövde kısmının altında, ortasında ve üzerinde kırmızı kesme taşlardan üç sıra halinde şerit yapılmış ve böylece cephe hareketli bir görünüm kazanmıştır. Giriş kapısı ile iki yandaki pencerelerin üzeri hafif sivri kemerlidir. Kemerlerin içerisindeki pencereler, düz taş hatıllıdır. Girişin karşısında mihrap bulunmaktadır. Ancak türbe zemini ve duvarların sıvaları sökülmüştür. Bu nedenle de içerisinin bezeli olup, olmadığı anlaşılamamıştır. Türbenin altında mumyalık kısmı bulunmaktadır. Çevresinde bazı tarihi eser kalıntıları ve mezar taşları bulunmaktadır. (Türbeye dair bilgi kaynağı: Türkiye Kültür Portalı)

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1928
 Dün : 16118
 Toplam : 26038400
 Ip No : 54.198.55.167