Manşet 19.11.2020 14:17:58 965 defa okundu

Çemişgezek'te yaşayanlara Tunceli'ye neden gelmediklerini sorduk

İşte gerekçeleri:

 

Tunceli Nere…?

Çemişgezek Nere…?

TUNCELİ İLE ARASI UZAK ELAZIĞ İLE DAHA YAKIN

Tunceli EMEK (Özel)-Çemişgezek’te gezenlerin dikkatini çeken ilk şey Tunceli’nin ilçesi olmasına rağmen etrafta Tunceli minibüslerinin değil de Elazığ minibüslerinin olmasıdır. Bunun sebeplerini sorduğumuzda, insanların büyük çoğunluğu Elazığ’a yakınlık ve Elazığ’daki olanakların daha çok olduğunun altını çiziyor.

Tunceli-Çemişgezek yolu belki de en bakımsız durumda olan yol. Uzaklığın dışında belki de en sıkıntılı olan bu yolun uzun süredir ihmal edilmiş olması, ilçede yaşayanların Tunceli’ye gelmemesinin önünde büyük engel olarak görünüyor. Şu sıralar yolda bazı yenileme çalışmaları var ama bu çalışmaların henüz başında olunması nedeniyle bir süre daha o eski yolu kullanmaya devam edecekleri için ilçe sakinleri bağlı bulundukları il ile aralarındaki karayolunun bir an önce bitmesini istiyor.

Konuştuğumuz Çemişgezekliler Tunceli ile ticaret yaparken sıkıntı yaşadıklarını savunuyor ve Elazığ’da aldıkları ürünlerin daha kaliteli ile ucuz olduğu görüşündeler. Çemişgezek’te yaşayanların bir diğer eleştirisi ise Tunceli esnafına yönelik. Gelin şimdi Çemişgezek halkının görüşlerine bakalım.

 

HAKAN YAVUZ “ÇEMİŞGEZEK-ELAZIĞ MİNİBÜSÜ ŞOFÖRÜ”

“Çemişgezek ile Elazığ arası yolcu taşıyorum. Elazığ bizim ilçeye daha yakın. Elazığ’da aradıkları her şeyi bulabiliyorlar. Tunceli uzak, o yüzden genelde Elazığ’a gidiyor insanlarımız.

Tunceli daha uzak, Tunceli’ye pek fazla yolcu çıkmıyor. Biz hafta içi her gün sefer koyduk, yolcu çıkmadığı için haftada 3 güne; Pazartesi, Çarşamba, Cuma’ya düşürdük. O da yine fazla yolcu olmuyor. Vatandaş mağdur olmasın diye gidip geliyoruz. Bir de pandemi sürecindeyiz, hastalıktan sonra yine seferleri artırmaya çalışacağız. Zaten 3000 nüfusu var Çemişgezek’in. Pek fazla yolcu çıkmıyor.

Şu anda hastalık çok etkiledi bizi. Pandemiden dolayı sefer sayılarını Elazığ’a da azalttık. Elazığ- Çemişgezek arası bir saat olduğu için aynı ilmiş gibi sayıyorlar ama hastalık daha da ilerlerse yolu da feribotu da kapatabilirler.

Ambulanslar genelde hastayı buradan Elazığ’a götürüyor. Tunceli yolu bittikten sonra hastalar Tunceli’ye götürülebilecek. Yol düzelirse daha iyi olacak, Tunceli’ye gidiş geliş daha da artacak. Tunceli’de, hastanede tam teşekküllü bazı bölümler yok. Zamanla onlar da olursa buradaki hasta olanlar da Tunceli’ye gider. Tunceli’ye gittiği zaman otomatik olarak bizim işlere de yansır! Hasta yakınları olsun, ziyaretler olsun! Gidiş gelişler artar.

O yol daha önce kullanılmıyordu, yol terörden dolayı sıkıntılıydı. Yani şu anda öyle bir sıkıntı yok! Herkes gidip gelebiliyor. Bir, bir buçuk seneyi bulur o yolun tamamen bitmesi. Bir kısmı bitmiş zaten. Yol gayet düzgün! Rahat gidip geliyoruz. Eskiden 2 saatin üzerinde Tunceli’ye gidiyorduk, şimdi 1 saat 20 dakika 25 dakikada minibüsle gidiyoruz. Özel araçla daha hızlı gidilir.

Alışveriş konusunda, Tunceli fiyat olarak çok farklı Elazığ’a göre. Giyim olsun, gıda olsun! O yüzden buradaki vatandaşlar alışverişini uygun olduğu için genelde Elazığ’da yapmayı tercih ediyor. Buradan Tunceli esnafımıza da mesajımız var; fiyatlarınızı biraz daha uygun yapın ki vatandaşlarımız Tunceli’ye gelsin.”

 

MURAT GÖÇER (ESNAF)

“Ben ilçede çay ocağı işletiyorum. Resmi işler olduğu zaman genelde Tunceli’ye gitmek zorundayız ama ticaret, alışveriş olduğu zaman da Elazığ’ı tercih ediyoruz.

Tunceli-Çemişgezek yolu bundan önce sıkıntılıydı. Hem yollar kötüydü hem de terörden dolayı gidiş geliş çok zordu, şu an yollar düzeldi. Bundan önce 2 buçuk saatte gidilen yol, şu an tam bitmemesine rağmen 1 saat 10-15 dakikada şahsi araçla gidilebiliyor. 10 ile 15 yıl önce Tunceli-Çemişgezek yolu terörden dolayı tamamen kapalıydı.

Hastalandığımız zaman, Elazığ’da üniversite hastanesi var! O yüzden vatandaşımız oraya gidiyor. Elazığ hemen ayağımızın önü, mesafesi kısa, hastaneleri Tunceli’ye göre daha çok gelişmiş! Üniversite hastanesi var, şimdi şehir hastanesi yapıldı! Yol da düzgün olduğu için daha hızlı gidiliyor. Malum hasta konusunda da hızlı olmak lazım! Tunceli yolu bu açıdan bundan önce sıkıntılıydı, bittiği zaman inşallah Tunceli tercih edilecektir.

Alışveriş için ise Elazığ-Çemişgezek arasının kısa olması! Elazığ-Çemişgezek arası 55 kilometre, Tunceli-Çemişgezek ise 100 kilometre. Mesafesinin kısa olması, aynı zamanda Elazığ’daki fiyatlar ile Tunceli’deki fiyatların birbirinden çok farklı olması. Elazığ Tunceli’ye göre daha uygun. O yüzden Elazığ’ı tercih ediyoruz.”

 

CELAL BALCI (ESNAF)

“Esnafım! Tunceli’nin Çemişgezek’e daha uzak olması, Elazığ’daki imkanların daha fazla olması ve Elazığ’ın daha yakın olması Tunceli’ye gidip-gelmenin önündeki engel. O yol biterse Tunceli ile irtibat biraz daha rahatlar. Kış şartlarında o yol çok sıkıntılıydı. İnşallah bundan sonraki süreçte yol biterse Tunceli’ye daha rahat ulaşırız.

Alışverişte de Tunceli’deki toptancı ortamı olsun, eşya olsun Elazığ’da seçenekler daha fazla. Onun için Elazığ’ı tercih ediyor insanlar. Tunceli’ye bizim ulaşımımız haftada 2 gün birer minibüs ile sağlanırken, Elazığ’a günde 9 minibüs gidiyor. Gece 23.00’a kadar Elazığ’la irtibat var ama Tunceli ile öyle bir imkan yok. Resmi işler haricinde Tunceli’ye gidemiyor insanlar.

Ekonomik olarak zaten esnaf bitmiş. Pandemi döneminde çok sıkıntı yaşadık, halen yaşıyoruz. Burada vaka sayıları artmaya başladı. Sıkıntıdayız. Ülkenin de ekonomik durumu belli, ilçenin de! Küçük bir ilçe, 3000 nüfus ve halile ticaret konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz.”                                                                                  

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4417
 Dün : 15878
 Toplam : 40412581
 Ip No : 3.236.156.32