Manşet 13.9.2018 08:42:10 2008 defa okundu

“Çalışacak Eleman Bulamıyoruz”

​​​​​​​Tunceli Organize Sanayi Bölgesinde 2015 yılında Dileksan adıyla kurdukları fabrikada üretim yapan Hikmet Gökmen, ilde işsizlik olduğuna inanmadığını söyledi ve kendilerinin durumunu örnek verdi.

Kalifiye eleman bulmayı geçip yetiştirmek üzere dahi personel bulamadıklarını belirten genç işverenlerimizden olan Gökmen, her gün işyerine gitmek üzere askeri kontrol noktasında durdurulup bagaj kontrolü yapılmasına da sitem etti. Hikmet Gökmen, iki tekstil atölyesi kurulurken verilen desteğin kendilerine neden verilmediğini sordu ve “Şuan OSB’de 17 işletme var. Burası sadece 2 tekstil fabrikasıyla dönmüyor ya da onlara verilen destek bize neden verilmiyor?” şeklinde konuştu.

 

 

“Personel bulamadığımız için büyüyemiyoruz”

Tunceli EMEK Özel- OSB’de Dileksan Aliminyum adlı fabrikayı ziyaret ettik. Tunceli’de çalışacak personel bulamadıkları için büyüyemediklerini söyleyen fabrikanın sahibi Hikmet Gökmen, kentte gençlerin çalışmamak için gösterdiği refleksi eleştirdi. Fabrikayı kurduktan sonra yaşadıkları problemleri Tunceli Emek Gazetesi’ne aktaran Gökmen, çalışacak eleman bulamadıklarına dikkat çekti ve bu nedenle de büyüyemediklerini vurguladı.

 

İşte genç işverenlerimizden Hikmet Gökmen ile yaptığımız o söyleşi

 

Tesisiniz kaç yılında kuruldu?

2015’ten beri Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni bir yapı inşa ettik. Panjur, otomatik kapı, kepenk, fotosel kapı, silikon cephe vb. bu tür ürünleri müşteriye sunuyoruz. Tamamen kendi üretimimiz.

 

Daha çok kimlerle çalışıyorsunuz?

Daha çok müteahhitlerle çalışıyoruz. Bunun yanı sıra şahıslarla da çalışıyoruz. Panjur, sineklik yapımı için gelen müşterilerimiz var. İnşaat malzemelerinin bütün kalemleri mevcut.

 

İl dışından sipariş alabiliyor musunuz?

2012 yılından beri PTT’nin şubelerini yapıyoruz. Tunceli’de eleman bulma sıkıntısı olduğu için başka illere üretim gerçekleştiremiyoruz. Eleman yetiştirme çabamız oldu fakat toplum olarak çalışmaktan mı kaçıyoruz ya da zor işler yerine kolay işlere mi yöneliyoruz düşünmek lazım.

 

Kaç işçi çalıştırabilirsiniz?

2011 yılında 25 elemanla faaliyet gösteriyorduk, şu anda 6 kişi çalıştırabiliyorum ve bu sayı giderek düşecek. Tunceli’de işsizlik sorunu olduğu söyleniyor ama ben bu görüşe katılmıyorum. Bütün alanlarda çalışan bulma sorunu var. Mobilya sektörü, PVC sistemi sektörü, alüminyum sektörü de dahil olmak üzere ve eleman bulamadıkça küçülüyoruz, dışarıya açılamıyoruz. Bu sıkıntı git gide büyüyor ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz de bizi nereye götürecek bilemiyorum.

 

Eleman olsa bu krizi atlatabilir misiniz?

Eleman olsa biz bu krizi atlatabiliriz. Firmamız 25-30 kişi çalıştırabilecek kapasiteye sahip. Çok iyi referanslarımız var, yaptığımız işler büyük işler, büyük projeler, son bir yıldır tamamen Tunceli içine hizmet veriyoruz. Bunun sebebi de eleman sıkıntısı. Eleman olsa dışarıya açılabiliriz. Neredeyse Tunceli’den çalışan bulamadığımız için dışarıdan ekip getirmek zorunda kalacağız.

 

Dışarıdan eleman getirince de, Tunceli halkının tepkisi farklı oluyor. İşveren çalıştırmamış gibi bir durum ortaya çıkıyor. Tuncelili olarak gözlemim beni korkutuyor. Sektörler yavaş yavaş il dışından gelmeye başlayacak. Örneğin; mobilya sektörüne baktığınızda 8-9 firma dışarıdan geldi. Ben şu an kapatmış olsam bu tesisi başka illerden gelip sahip olmak isteyen ya da bizim alanımızda faaliyet göstermek isteyen birçok firma olacağını düşünüyorum.

 

Bugün Elazığ’a gittiğiniz zaman, atölyemizin üçte bir alanına sahip bir yerde küçük yaşta çocuklar meslek öğrenmeye çalışıyor. İlimizde böyle bir şey yok. Çocuklar liseyi bitirdiği zaman bir hafta, iki hafta harçlığını çıkarmak için çalışıyorlar. Bir Diyarbakır’a, Malatya’ya, Elazığ’a gittiğiniz zaman küçük çocuklar meslek edinmeye çalışıyor.

 

Ebeveynlerin doğru yönlendirmemesinin bir etkisi olabilir mi?

Kendi çocuğumu bu mesleğe yönlendirmeye çalışıyorum. İşimi çok seviyorum. Dönüp baktığımda yaptığım işlerden gurur duyuyorum. Bu ülkede, bu şehirde farklı işler yapacak insanlara da ihtiyaç var, sadece doktor, mühendise ya da devlet memuruna değil.  Bu işi yapacak iyi bir usta olsa 3000-4000 lira maaş alacak. Devlet memurluğundan daha iyi bir meslek bana göre. Artık eskisi gibi 24 saat çalıştırma durumu da yok. Hakları da iyi ama yine de biz eleman bulamama konusunda şehir olarak sıkıntıdayız.

 

Ortaklı bir işletme mi burası?

Evet, aile şirketi. Ağabeyimle  beraber 15 yıldır bu işi yapıyoruz.

 

İŞKUR’dan elemen talebinde bulundunuz mu?

İŞKUR’dan 1 kişi çalıştırıyoruz. OSB’de birkaç tekstil fabrikası açıldı ve tekstil fabrikalarına çok destek sağlandı. Bu işletmeyi açarken devletin bize bir lira desteği olmadı. Tamamen kendi emeğimizle açtık fakat devlet OSB’yi kurdu ve her şeyi onlar yaptı gibi gösteriyor. Şuan OSB’de 17 işletme var. Burası sadece 2 tekstil fabrikasıyla dönmüyor ya da onlara verilen destek bize neden verilmiyor?

 

Dövizdeki artış sizi de etkiledi mi?

Bu konuyla ilgili bir örnek vermek istiyorum. Ankara’dan bir ton malzeme istediğimizde Elazığ’a 500 TL, Tunceli’ye 1.500 TL getiriyor nakliyeciler. Siz müşteri olarak Elazığ’a gittiğinizde benim işimi yapacak firmadan fiyat aldığınızda elbet benden çok uygun verecektir. Çünkü benim aldığım fiyatın üzerine ekstra 1000 TL eklemem gerekiyor. Biz üzerine bu ücreti koymuyoruz, koymama sebebimiz de işin başka illere gitmesini önlemek. Onun yanı sıra, Elazığ’a bir malzeme 2 günde gelirken bana aynı malzeme 4-5 günde geliyor. Nakliyecinin oradaki stokları toplaması ile alakalı. Bu süreç iş kaybına ve verdiğimiz terminlerde gecikmeye sebep oluyor.

 

Ürünleri son kişiye ulaştırana kadar ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Arama noktası dedikleri bir olay var. Her gün işyerimize geliyoruz ama her gün aynı şeyi yaşıyoruz. İn bagaj aç-bin bagaj aç gibi bir sıkıntı. Ben bazen Tunceli’de OSB’de böyle bir tesis kurup 700.000 TL harcadığım için hata yaptığımı düşünüyorum. Bugün bu işletmeyi batıda açsaydım, her gün aynı psikolojiyi yaşamazdım. İşe giderken arama noktalarından geçiyoruz. Oysa biz bu şehre hizmet eden insanlarız. Bazı insanlar alıştıklarını söylüyorlar ama biz alışamadık. Bu herkesin bence ortak sorunu.

 

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 8537
 Dün : 13284
 Toplam : 30047370
 Ip No : 54.196.116.3