Sürmanşet 10.10.2018 08:58:33 524 defa okundu

CİNSİYETÇİ DİL DİYE BİR ŞEY DUYDUNUZ MU?

Gülfer Akkaya yazdı...

Aleviler kadar bilimi takdir eden, bilimsel bilgiye önem veren, bilim yolunda ilerleyen başka bir toplum bulamazsınız.
Öyle ki bilim insanları (bilim adamı değil, tekrar yazayım bilim ADAMı değil, bilim insanı) bile Aleviler kadar bilime aşkla bağlı değiller.

Herhangi bir Alevi konuştuğunda ağzını bilime verilen önemle açar, yine öyle kapatır. Çatalhöyük’teki eşitlikçi toplum, Göbeklitepe, Sümerler, neolitik toplumlar, avcı toplayıcı toplumlar Alevilerin sular seller gibi bildiği konulardır. Öyle ki arkeoloji, antropoloji, prehistorya, hele hele sosyoloji bilimini adeta yemiş yutmuştur Aleviler (ve Kürtler).
İzliyorsunuzdur, televizyonlarda mikrofonu alan yobazlıktan, gericilikten kurtulmanın yolu olarak bilimi gösterir. Bilimin öneminden bahseder. Bilimin izinden gitmekten bahseder.

Bunca bilim aşkına rağmen Alevilerin iki kusurcuğu var.

Biri; bilimsel ya da değil okumuyorlar. Buna rağmen “Nasıl bu kadar bilimseller?” sorusunu sosyolojiye havale ediyorum.
İkincisi; bilim dünyasındaki cinsiyetçilikle mücadeleden bihaberler.

Kanımca Aleviler en büyük takiyeyi kadın erkek eşitliği konusunda yapar. Üstelik kadın erkek eşitliği konusundaki takiyeyi devlete, iktidara karşı bile değil, kendi inançları olan Aleviliğe karşı yaparlar.

Çünkü Alevilikte eşitlik var, Alevilerde yok.

Televizyonlarda boy gösterenlerin çoğu erkek. Toplantılar yapılıyor, toplantıların görsellerine bakın tek tük kadın göreceksiniz.

Daha dün Köln’de yapılan Dersimliler toplantısında röportaj yapılanların tamamı erkekti. Kameraya yansıyan toplu görüntüdekilerin de hepsi erkek. Üstelik bu kurumlar Dersim’i temsil ettiklerini iddia ediyorlar. Öyle ya, Dersim sadece erkeklerden oluşan bir kent.

E zaten “Bizde kadın yok ki!!”

Bilim dünyası son çeyrek yüzyılda cinsiyetçilikle mücadeleyi açıkça ve yükselterek yapmakta. Cinsiyetçi bilgi üretimini kabul etmemekte. Bilimsel araştırmalarda feminist yöntemler kabul görmekte.

Bilim dünyası cinsiyetçi bilim dilini artık kabul etmiyor.

Peki, bilimle bu kadar haşır neşir olan Alevilerin ne kadarı bu gelişmelerden haberdar? Kaç Alevi araştırmacısı, yazarı kendisini cinsiyetçi dilden arındırdı?

Başta feminist mücadele olmak üzere, yanı sıra kadın mücadelesi sokakta, siyasette, bilimde, okulda, sanatta erkek egemenliğine karşı çok fazla alan kazandı. Çok fazla değişikliğe neden oldu.

Dilinden bilimi düşürmeyen Alevilerin bunlardan ne kadar haberi var? Cinsiyetçi dile karşı Aleviler kendilerini değiştiriyor mu?
Hürriyet Gazetesi bile kendisini kısmen değiştirdi bu konuda.

Alevilere gelince. Hala birçok Dede, Ana, Alevi politikacılar, okur-yazar kesimin çok önemli bir kısmı bırakın kendisini değiştirmeyi, cinsiyetçi dil nedir daha onu bilmiyor.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9606
 Dün : 16293
 Toplam : 29682959
 Ip No : 54.85.162.213