Sürmanşet 25.9.2020 09:04:52 1431 defa okundu

CHP’li Tanrıkulu da Ubeyde’yi Bakan Selçuk’a Sordu

"Munzur Üniversitesi Rektörü hakkındaki iddialar doğru mu?"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da Munzur Üniversitesi Rektörü Ubeyde İpek hakkındaki usulsüz atama iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a "Munzur Üniversitesinde liyakatsiz atamaların yapıldığı ve tanıdık, akraba vb. olmayan akademisyenlere mobbing uygulandığı iddiaları doğru mudur?" diye sordu.

 

 

CHP’li Tanrıkulu’ndan Rektör İpek Hakkında Soru Önergesi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Munzur Üniversitesi Rektörü Ubeyde İpek hakkındaki usulsüz atama iddiaları ve mobbingi Meclis gündemine taşıdı.

Konuyla ilgili soru önergesi veren Tanrıkulu, Munzur Üniversitesi Rektörü İpek’in,  2018 yılında kardeşi için iki akademik kadro ilanı birden açtırıp kazanmasını sağladığı hatırlatıldı.

Tanrıkulu, önergede bianet’in 20 Eylül’de “YÖK usulsüzlüğü tespit etti, Rektör İpek üstünü örttü” başlığıyla gündeme getirdiği doktora denkliği almadan 5 yıl boyunca öğretim üyesi olarak çalıştırılan Şehmus Kurtuluş’u sordu.

 

İŞTE O SORULAR

Tanrıkulu’nun Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yönelttiği sorular şöyle:

 *Munzur Üniversitesi Rektörünün 2018 yılında kardeşi için iki akademik kadro ilanı birden açtırıp kazanmasını sağladığı ve doktora denkliği almayan Ş.K’yi 5 yıldır öğretim üyesi olarak usulsüz şekilde çalıştırdığı iddiaları doğru mudur?

*Anılan iddialar ile ilgili olarak YÖK’ün durumu tespiti akabinde, Ş.K’nin görevinin sonlandırılmasını istediği ancak rektörün Ş.K’yi Tunceli Meslek Yüksekokulu Hukuk Bölümü/Adalet Programına öğretim görevlisi olarak atadığı iddiaları doğru mudur?

*Rektör İpek'in liyakat gözetmeksizin, üniversitede kadro bekleyen akademisyenler yerine görevlendirme ile öğretim elemanı getirdiği ve üniversitenin akademik kadrosuna tanıdık, akraba vb. olmak üzere atamalar yaptığı iddiaları doğru mudur?

*Rektörün, görev süresi boyunca üniversiteye görevlendirmesi ve ataması yapılan öğretim üyeleri hangi kriterlere göre seçilmiştir?

*Birçok öğretim görevlisinin kendi alanı dışında çalıştığı iddiaları doğru mudur?

*Munzur Üniversitesinde liyakatsiz atamaların yapıldığı ve tanıdık, akraba vb. olmayan akademisyenlere mobbing uygulandığı iddiaları doğru mudur?

* Liyakat gözetilmeksizin yapılan atama ve görevlendirmeler bir tür hak ihlali değil midir?

 

ÖNLÜ DE ÖNERGE VERMİŞTİ

Rektör İpek hakkındaki iddialara ilişkin önceki gün de HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü de soru önergesi vermişti.

 

Rektör İpek görevi boyunca neler yaptı?

Yükseköğretim Kurumu tarafından denklik almayan Şehmus Kurtuluş'u 5 yıldır öğretim üyesi olarak usulsüz çalıştırdı ve YÖK durumu tespit edince Şehmus Kurtuluş'u Tunceli Meslek Yüksekokulu Hukuk Bölümü/Adalet programında öğretim görevlisi olarak atadı.

Rektör İpek, geçtiğimiz Aralık ayında ise 2 yıldır boş kalan İletişim Fakültesi Sekreterliği görevine Açıköğretim Fakültesi mezunu olan 10 yıllık makam şoförü Yunus Başarır'ı atadı.

2018 yılında kardeşi Seda Gündüzalp'i de Pertek Meslek Yüksekokulu'nda öğretim üyesi kadrosuna atadı ve bölüm başkanlığı tahsis etti. Kardeşinin kadrosunu garantilemek için eş zamanlı olarak Çemişgezek ilçesinde bulunan Meslek Yüksek Okulu'nda ilanı çıkardı. Bu durum çok kez basına yansımasına rağmen, İpek hakkında herhangi bir işlem yapılmadı.

Aynı dönemde yeğeni Elif Kılıç Sezer için de Mühendislik Fakültesi Elektrik/Elektronik Bölümü'nde araştırma görevlisi kadrosu açtı.

2018'de öğrenci alımı yapılmayan Mühendislik Fakültesi'ne bağlı Biyo Mühendislik, Çevre Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği bölümleri kapatıldı. Bu bölümlerde yer alan yaklaşık 40 öğretim görevlisinin, kapatmalarla birlikte başta Meslek Yüksek Okulu olmak üzere üniversitenin çeşitli bölümlerine kadroları aktarıldı.

Mühendislik fakültesinde var olan bölümlerdeki öğrenci sayısında ise yüzde 65 oranında düşüş oldu. 2018'de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden ekonometri, iktisat, işletme, maliye, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler bölümleri de kapandı. Bu bölümlerdeki öğretim görevlilerinin ne yaptığı, hangi bölümlere aktarıldığı hakkında bilgi alınmazken, söz konusu görevlilerin düzenli olarak maaşlarını aldığı iddia edildi.

Üniversite kadrosunda 14 profesör görev alırken, dekanlık/müdürlük gibi idari görevlere 2 ya da 3 profesöre atadı. Fırat Üniversitesi'nden görevlendirme yoluyla profesör getirdi. Dekanlık ve müdürlük gibi üst düzey görevlere çoğunlukla Elazığlı akademisyenleri yerleştirdi. Bu profesörlere, çok sayıda idari görev verdi. (Bu haberin oluşturulmasında Bianet’ten yararlanılmıştır)

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 12167
 Dün : 15571
 Toplam : 39697035
 Ip No : 3.238.62.144