Manşet 6.12.2018 08:05:24 1047 defa okundu

CHP’de mini yoklama

Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli örgütünde dün mini bir yoklama yapıldı. Aday adaylarına dair görüş alışverişinde bulunduğu söylenen toplantıya, bu partinin Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu da katıldı.

Şu ana kadar Hozat ve Mazgirt ilçeleriyle Akpazar Belde Belediye Başkan adaylarını açıklayan CHP’de, diğer adayların kim olacağı netleşmedi. Tunceli Belediye Başkanlığı için Mehmet Baki Menteş, Ali Gül, Hıdır Belice, Yaşar Kemal Atmış ve Yusuf Kenan Aydın başvurdu. Aday adayları arasında iki isim ön plana çıkarken, son sözün genel merkez tarafından söylenmesi bekleniyor.

 

Kılıçdaroğlu; ‘Adayların tamamı kadın olsun, itiraz eden mi var?'

Bu arada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiyeli kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84. yıl dönümü nedeniyle, kendi partisinin kadın kolları tarafından genel merkezde düzenlenen toplantıda konuştu. Kılıçdaroğlu, "Sizden isteğim, sadece sözle değil, eylemle de kadın hareketini güçlendirin. Getirin İzmir’de, Ankara’da, İstanbul’da, Denizli’de, Bursa’da, Diyarbakır’da çok sayıda kadını partiye üye yapın. O zaman önseçim isteyin, önseçim yapalım. Adayların tamamı kadın çıksın, kimse itiraz etmez. Dolayısıyla bir hareketi güçlendirmenin yolu, kitlesel olarak bir partide güç olarak kendinizi göstermektir. Kitlesel olarak, bir güç olarak kendinizi gösterirseniz, bütün sorun zaten çözülür. Genel Başkan olarak arzum, bu mücadeleyi mutlaka ama mutlaka kitlesel bir mücadeleye dönüştürmenizdir. Eğer bu kitlesel mücadeleyi hayata geçirebilirseniz, çok sayıda parti üyesi kadınlardan oluşursa, örneğin nüfusun yüzde 50’si kadın diyoruz gayet güzel. Üyelerimizin kaçı kadın? Üçte biri bile değil. Dolayısıyla bizim arzumuz daha fazla kadınların partiye gelip üye olmasıdır. Önseçimi o zaman siz talep edeceksiniz, önseçim olsun. Önseçim olur niye olmasın. O zaman kadın hareketi kendi gücünü gösterir, kendi adaylarını çıkarmış olur. Elbette ki, bu bugünden yarına hemen sonuçlanacak bir olay değildir. Burada kararlılıkla ve belli bir inançla bu süreci sürdürmektir, bu süreci götürmektir. Eğer siz bunu sağlar, götürebilirseniz biz de size her türlü desteği veririz. Bundan emin olun. Gazi Mustafa Kemal aslında boşuna kadınlara seçme, seçilme hakkını Batılı ülkelerden önce vermiyor. Bir devrim yapmış. Çağdaş uygarlığı yakalama gibi ve onu aşma gibi bir hedef koymuş. Bu hedefin gerçekleşmesi ancak kadının da bu hedefin içinde olması halinde gerçekleşebilir. Şimdi Türk siyaseti tıkandı biliyorsunuz. Çünkü kadın gerçeği görüyor. Kadının erkeklerde olmayan bir özelliği daha var, doğal özelliği olan sezgi gücü var. Tehlikeyi daha önceden görme, sezme gücü. Dolayısıyla kadının böyle bir özelliği nedeniyle biz kadın eksenli bir siyaset ile ancak başarıyı yakalayabiliriz. Bu açıdan ayrıcalık değil haklarımızı istiyoruz dedi Sayın Başkan. Son derece doğru, ayrıcalık değil hak istiyorsunuz. Ama hak verilmez, alınır arkadaşlar. Yüzde 50 diyorsunuz. Doğru nüfusun yarısı kadın, yarısı erkek. O zaman sizin de siyasette yüzde 50 - 50 haklarınızın olması lazım." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6632
 Dün : 16086
 Toplam : 29315798
 Ip No : 52.23.234.7